Baigiantis metams dar visiškai neaišku, kada įsigalios pernai pasirašytas ir šiemet ratifikuotas Lietuvos susitarimas su Baltarusija dėl supaprastinto sienos kirtimo pasienio gyventojams.
Pasirašė ir ratifikavo
Pernai rudenį Prezidentei Daliai Grybauskaitei lankantis Minske Lietuvos ir Baltarusijos pareigūnai pasirašė sutartį, kuriai įsigaliojus ne toliau kaip 30–50 km nuo sienos gyvenantys abiejų valstybių piliečiai turės galimybę į gretimus šalies kaimynės pasienio regionus vykti be vizų, tik su ilgalaikiais supaprastintais 20 eurų kainuojančiais dokumentais.
Šių metų pradžioje susitarimą ratifikavo Baltarusija, pavasarį – Lietuvos Seimas.
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos (URM) pareigūnai vylėsi, kad sutartis su Baltarusija gali įsigalioti šiemet, pabaigus visus parengiamuosius darbus. Tačiau šioms viltims nebuvo lemta išsipildyti.
Oficialusis Vilnius kaltina Minską susitarimo įgyvendinimo stabdymu.
Dar lapkričio pradžioje užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, atsakydamas į Seimo narių klausimus, informavo: „Yra penkios ar šešios institucijos, įtrauktos į parengiamųjų darbų sąrašą. Darbai vyksta pagal grafiką. Tačiau kai kurie darbai natūraliai sustoję, nes Baltarusijos pusė nerodo jokio noro, visai jokios iniciatyvos. Anoje pusėje yra mirtina tyla. Bet tas pats yra, aš kalbėjau su savo kolegomis, ir Lenkijos pasienyje, tas pats yra Latvijos pasienyje. Tiesiog Baltarusijos pusė nerodo jokio noro, jokios iniciatyvos.“
„Pasirengimo darbus pereiti prie supaprastintos pasienio gyventojų kelionių tvarkos jau iš esmės esame baigę. Dabar laukiame žinių iš Baltarusijos kolegų“, – pareiškė ministras A.Ažubalis.
Ambasada informacijos neteikia
Per beveik du mėnesius nuo šių ministro pareiškimų iš esmės niekas nepasikeitė. „Baltarusijos atstovai yra užsiminę, kad jiems dar reikia šiek tiek laiko pasirengimo darbams baigti“, – teigiama dienraščiui pateiktame URM atsakyme.
Jame neužsimenama, kada galėtų įsigalioti susitarimas – po mėnesio, pusmečio, metų ar dar vėliau.
Esą detaliau šį klausimą gali komentuoti Baltarusijos ambasada Vilniuje. Tačiau šios atstovas spaudai Germanas Puzyrnyi tvirtino nieko negalįs komentuoti apie sutarties įgyvendinimą. „Visa informacija pateikiama Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos interneto puslapyje“, – tikino jis.
Tačiau absoliučiai jokios nuorodos į susitarimą su Lietuva dėl supaprastintų kelionių pasienio gyventojams tame puslapyje nėra. Maža to, Baltarusijos ambasados Vilniuje interneto puslapyje pateikiamoje ataskaitoje apie dvišalius aukščiausiojo lygio kontaktus ir pasirašytus susitarimus nėra nė žodžio apie tai, kad pernai spalį D.Grybauskaitei lankantis Minske buvo pasirašytas toks susitarimas.
Lietuva darbus atliko
Lietuvos URM informavo, kad susitarimas įsigalios „po 30 dienų nuo tos datos, kai bus gautas paskutinis rašytinis pranešimas, kuriuo šalys informuoja viena kitą, kad visos šiam susitarimui įsigalioti reikalingos valstybių vidaus procedūros yra baigtos“.
„Pasirengimo įgyvendinti susitarimą priemonių plane, kurį tvirtino ir už kurio vykdymą Vyriausybei atsiskaito vidaus reikalų ministras, dalyvauja daugelis atsakingų Lietuvos institucijų: Susisiekimo ministerija, URM, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės bei Policijos departamentai ir kitos įstaigos. URM visus numatytus pasirengimo darbus jau yra atlikusi“, – patikino ministerija.
Lietuva patvirtino vietinio eismo per sieną leidimo išdavimo, pakeitimo ir panaikinimo tvarkos aprašą, atrinko darbuotojus, kurie Lietuvos ambasadoje Minske bei Lietuvos generaliniame konsulate Gardine priims prašymus gauti vietinio eismo leidimus ir teiks pagamintus leidimus. Išleistas informacinis lankstinukas, skirtas Baltarusijos piliečiams, gaunantiems tokį leidimą.
Tačiau dėl to, kad Minskas stabdo ir nekomentuoja savo veiksmų, susitarimo įsigaliojimas vis dar skendi migloje.
Palies šimtus tūkstančių žmonių
2010 m. spalio 20 d. pasirašytame ir šiemet ratifikuotame susitarime dėl Lietuvos ir Baltarusijos pasienio gyventojų kelionių tvarkos yra numatyti vietinio eismo per sieną leidimai, kuriuos gavę abiejų šalių pasienio teritorijos gyventojai turės teisę kirsti valstybės sieną ir būti kitos valstybės pasienio teritorijoje iki 90 dienų per pusę metų. Lietuvos piliečiai bus atleidžiami nuo būtinybės registruotis Baltarusijos teritorijoje jų buvimo laikotarpiu iki 30 dienų nuo įvažiavimo dienos.
Vizų režimas tarp valstybių išliks, nes supaprastinta tvarka galios tik pasienio regionų gyventojams, vykstantiems į kitos šalies pasienio zoną tam tikrais susitarime numatytais tikslais. Leidimai kirsti sieną supaprastinta tvarka galės būti išduodami Lietuvos ir Baltarusijos pasienio gyventojams, kurie pateiks dokumentus, įrodančius, kad leidimo prašytojas:
– ne mažiau kaip vienus metus gyvena Lietuvos arba Baltarusijos pasienio teritorijoje (šis apribojimas netaikomas su pasienio gyventoju gyvenančiam jo sutuoktiniui, nepilnamečiams ir asmenims, kuriems nustatyta globa ar rūpyba);
– dėl giminystės ryšių arba pagrįstų ekonominių, prekybinių, kultūrinių, susijusių su švietimu, mokslu, sportu, humanitarinių ar kitų svarbių priežasčių ketina lankytis kitos valstybės pasienio teritorijoje arba valdo nekilnojamąjį turtą kitos šalies pasienio teritorijoje.
Susitarimui įsigaliojus, išliks asmenų patikra pasienio kontrolės punktuose, valstybės sienos kontrolė, muitinės kontrolė ir prekių įsivežimo apribojimai. Leidimai nesuteiks teisės dirbti.
Gretimos valstybės pasienio teritorijoje su tokiu leidimu galės lankytis tik atitinkamų administracinių vienetų gyventojai. Pavyzdžiui, tokį leidimą gauti ir su juo nuvykti į Astravą ar Gardiną galės tik Varėnos ar Vilniaus gyventojai, bet ne Šiaulių, Kelmės ar Klaipėdos.
Lietuvos pusėje į šio susitarimo veikimo zoną įeina valstybės sostinė Vilnius. Tarp kitų miestų – Druskininkai, Visaginas, Varėna, Švenčionys. Baltarusijos pusėje tai Gardinas, Lyda, Astravas.
Lietuvos pusėje šio susitarimo veikimo regionuose gyvena apie 800 tūkst. žmonių, Baltarusijos – apie 600 tūkst.
Baltarusiai turi analogiškus susitarimus su Lenkija ir Latvija, pasirašytus bei ratifikuotus dar pernai. Tačiau nė vienas jų dar neveikia – irgi stabdo Minskas.
Naujausi komentarai