Pereiti į pagrindinį turinį

Valdžia pensijas nurėžė neteisėtai

2010-04-20 18:31
Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad valdžia, mažindama pensijas, pažeidė Konstituciją, todėl nurodė atsiradus galimybei grąžinti iš pensininkų atimtus pinigus.

Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad valdžia, mažindama pensijas, pažeidė Konstituciją, todėl nurodė atsiradus galimybei grąžinti iš pensininkų atimtus pinigus.

Teks grąžinti

KT vakar nurodė, kad sprendimas vieniems pensininkams pensijas sumažinti daugiau, o kitiems – mažiau, prieštarauja Konstitucijai. Teismas taip pat pareiškė, kad negalima dirbantiems pensininkams mažinti pensijų labiau nei nedirbantiems. Pensininkams per krizę sumažinus senatvės išmokas, jos turi ir toliau priklausyti nuo to, kiek jie įmokėjo į "Sodros" sistemą.

Pasak KT, laikinai sumažinus pensijas negalima nustatyti tokios tvarkos, pagal kurią "asmenims, kurie dirba tam tikrą darbą ar užsiima tam tikru verslu, paskirta ir mokama senatvės ar invalidumo pensija būtent dėl to būtų sumažinta didesniu mastu nei tiems asmenims, kurie nedirba jokio darbo ir nesiverčia jokiu verslu".

KT paskelbė, kad sumažintas senatvės, invalidumo ir valstybines pensijas būtina kompensuoti, kai tik biudžetas turės tokią galimybę. Todėl Vyriausybė ir Seimas, rengdami kitų metų biudžeto projektą, turės įvertinti padėtį ir, esant galimybei, numatyti kompensavimo mechanizmus dėl 2009 m. sumažintų pensijų.

Be to, pasak KT, jeigu valstybės finansai leidžia, pensijos turi būti tuojau pat grąžintos į iki sunkmečio buvusį lygį.

"Valstybė turi pareigą nustatyti kompensavimo mechanizmą, pagal kurį valstybė įsipareigotų asmenims per protingą laikotarpį teisingai kompensuoti praradimus, atsiradusius sumažinus senatvės ar invalidumo pensiją", – pareiškė KT.

Nurodyta, kad kompensuoti valstybines pensijas galima mažesniu lygiu nei senatvės.

Mažiausios pensijos – tabu

Teismas išaiškino, kad valstybėje esant itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai ir "dėl to iškilus būtinybei laikinai mažinti paskirtas ir mokamas pensijas, mažinimas turi atitikti konstitucinį proporcingumo principą".

Privaloma nustatyti tolygų, nediskriminacinį pensijų mažinimo mastą, kuriuo pensijos būtų mažinamos taip, kad nebūtų pažeistos nustatytos pensijų tos pačios kategorijos pensininkams dydžių proporcijos.

"Pensija, kuri užtikrina tik minimalius pensiją gaunančio asmens socialiai priimtinus poreikius, minimalias žmogaus orumą atitinkančias gyvenimo sąlygas, apskritai negali būti mažinama", – pabrėžė KT.

Algas galima mažinti

KT sprendime taip pat išaiškinta, kad iš valstybės biudžeto mokami atlyginimai sunkmečio sąlygomis gali būti mažinami, tačiau tik laikantis "tolygių, nediskriminacinių mastų", kuriais visoms pareigūnų ir valstybės tarnautojų kategorijoms atlyginimai "būtų mažinami taip, kad nebūtų pažeistos iki itin sunkios padėties susidarymo valstybėje nustatytos atlyginimų dydžių proporcijos".

"Negalima nustatyti tokios tvarkos, pagal kurią pareigūno, valstybės tarnautojo atlyginimas būtų sumažintas iki tokio dydžio, kad nebebūtų užtikrinti jo minimalūs socialiai priimtini poreikiai, žmogaus orumą atitinkančios gyvenimo sąlygos", – teigiama KT sprendime.

Pasak KT, įstatymu galima laikinai mažinti valstybės tarnautojų algas, "tik jeigu yra oficialiai konstatuota, kad valstybėje susiklostė itin sunki netrumpalaikė ekonominė, finansinė padėtis, dėl kurios valstybė nebegali vykdyti prisiimtų įsipareigojimų".

Pabrėžta, kad sumažinti atlyginimai gali būti mokami tik laikinai, kol tęsiasi ekonominis sunkmetis. Vėliau algos turi būti atstatytos į lygį, buvusį iki krizės.

KT vakar Seimo prašymu išaiškino savo ankstesnių 8 nutarimų nuostatas, "susijusias su konstituciniais reikalavimais, kurių turi būti laikomasi dėl ekonominės krizės valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai mažinant pensijas ir iš valstybės bei savivaldybių biudžetų lėšų finansuojamų institucijų pareigūnų ir valstybės tarnautojų atlyginimus už darbą".


Komentarai

Andrius Kubilius, premjeras

Artimiausiu metu pateiksime savo rekomendacijas, ką reikėtų, atsižvelgiant į KT sprendimus, keisti galiojančiuose įstatymuose. Bet noriu pabrėžti, jog esminį principą, kad per tokią krizę tenka mažinti ir pensijas, ir kitas socialines išmokas, KT labai aiškiai pagrindė. Mes paskaitysime, ką reiškia proporcingumas pagal KT, bandysime į tai atsižvelgti. Bet proporcingumas ir apatinės ribos nustatymas, sakysime, minimalios nemažinamos pensijos, berods, 650 litų, tai reiškia, kad artimos minimaliai ribai pensijos turėtų būti mažinamos mažiau negu didelės pensijos. Man atrodo, mūsų principas buvo pasirinktas visiškai teisingai, nes proporcingumą reikia derinti su solidarumu. Solidarumo naštą gali lengviau panešti tie, kurie gauna didesnes pajamas.

Neatsargūs žingsniai vėl neribotai didinant išlaidas gali pažeisti vieną pagrindinių teisėtų lūkesčių – stabilios valiutos ir stabilios finansų sistemos. O kitus dalykus turime svarstyti, bet svarstyti taip, kad bendras finansinis taupymo paketas liktų nepakitęs.

Donatas Jankauskas, socialinės apsaugos ir darbo ministras

Teismas pateikė daug išaiškinimų, ir, žinoma, viską iš klausos išklausius, vertinti galbūt ir sakyti, kaip bus įgyvendintas KT sprendimas, dar anksti. Galiu pasakyti, kad labai aišku yra viena – KT sprendimą skaitysime, analizuosime ir vykdysime, turiu minty, ne tik įstatymų leidėjus, bet ir vykdomąją valdžią, tai yra Vyriausybę. Manau, kad šios dienos išaiškinimai įneš pakankamai aiškumo, bet reikia gauti sprendimą.

Vytenis Povilas Andriukaitis, Seimo socialdemokratų frakcijos narys

KT išaiškinimas pasakė, pirma, labai aiškiai, kad negalima mažinti nei atlyginimų, nei pensijų ilgiau nei vieniems biudžetiniams metams, tai tas įstatymas, kuris yra numatęs dvejų metų laikotarpį, jau prieštarauja Konstitucijai. Antra, jis taip pat numatė labai aiškų proporcingumo principą, griežtą, nediskriminuojantį principą tiek dėl atlyginimų, tiek dėl pensijų. Trečia, jis labai aiškiai pasakė, kad dirbančių pensininkų diskriminacija yra netoleruotina ir itin sunkiomis aplinkybėmis. Ketvirta, jis taip pat nustatė įstatymų leidėjui prievolę numatyti įstatyme kompensavimo mechanizmą, o ne pavesti tai Vyriausybei ar panašiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų