Pereiti į pagrindinį turinį

Balsiai laukia mokyklos

2011-04-25 18:30
Balsių mokykloje statybos darbai artėja prie pabaigos – rugsėjo 1-ąją suolus čia užims daugiau kaip 500 naujokų. Galbūt nauja mokykla sustabdys jaunimą nuo noro bėgti iš Lietuvos, viliasi jos statymą inicijavę bendruomenės nariai.

Balsių mokykloje statybos darbai artėja prie pabaigos – rugsėjo 1-ąją suolus čia užims daugiau kaip 500 naujokų. Galbūt nauja mokykla sustabdys jaunimą nuo noro bėgti iš Lietuvos, viliasi jos statymą inicijavę bendruomenės nariai.

Mokyklos, įstrigusios laike

Teritorija aplink Balsių mokyklą vis dar aptverta, jos viduje suplukę triūsia statybininkai. Darbo dar daug, tačiau jau šiais metais rugsėjo 1-ąją mokykla tikrai veiks, kaip teigė mokyklos steigimą inicijavęs Balsių bendruomenės pirmininkas Rimantas Micka. Apskaičiuota, kad joje galės mokytis apie 830 mokinių, jau dabar yra užsiregistravę daugiau nei 500 norinčių, o registracijos formų šūsnis kasdien auga.

Pripratusiems prie tradicinio lietuviškų mokyklų vaizdo ši, žiūrint iš šalies, atrodo keistoka – panašesnė į didelį prekybos centrą nei į švietimo įstaigą. R.Micka įsitikinęs – taip ir turi būti. "Laikas juk nestovi vietoje. Mes, suaugę žmonės, dirbame moderniuose biuruose, kabinetuose, o užeini į kokią nors mokyklą ir tarsi prasmengi laike – viskas taip, kaip buvo prieš trisdešimt metų. Neseniai vežiau dukrą į Žirmūnų gimnaziją, kurioje pats mokiausi. Atidariau duris ir nustėrau: viskas kaip mano laikais. Kaip toje dainoje: ta pati lenta, ta pati mokytoja, aš net žagtelėjau. Todėl ši, pirma nauja mokykla Vilniuje po dvidešimties metų, atsiranda ne šiaip sau, o dėl to, kad norime permainų", – kalbėjo jis.

Balsių bendruomenės pirmininko nuomone, toks atsainus požiūris į jaunąją kartą yra viena milžiniškos emigracijos priežasčių. "Viena karta vaikų Balsiuose jau užaugo, galima sakyti, patys, jiems čia nebuvo teikiamos jokios paslaugos. Požiūris į juos buvo kaip į piktžoles – kur numesi, ten užaugs. Dabar turime rezultatą – pamatę, kad į juos niekas nekreipia dėmesio, jauni žmonės nejaučia Lietuvai jokių sentimentų ir ramia širdimi išvažiuoja", – savo nuomonę dėstė R.Micka.

Taupys tėvų laiką

Naujoji mokykla labiausiai džiugina būsimų jos moksleivių tėvus. "Kiekvieną dieną veždavau vaikus į miestą po 15 km pirmyn ir atgal. Sakyti, kad tai buvo nepatogu, dar labai švelnu", – pasakojo Balsių gyventojas Rytas Belevičius. Jo dešimtmetis sūnus bus vienas iš tų, kuriems rudenį teks paragauti naujoko duonos.

"Vyresni mano vaikai jau užaugę, į miestą nuvažiuoja patys, o man dabar viskas bus paprasčiau. Jei mokykla būtų buvusi atidaryta anksčiau, be abejonės, būčiau į ją leidęs ir kitus vaikus, bet geriau vėliau nei niekada", – džiaugėsi jis.

Jam pritaręs R.Micka skaičiavo, kad kasdien iš Balsių į mokymo įstaigas mieste važiuoja maždaug tūkstantis moksleivių: "Tai reiškia, kad link miesto kasdien vien nuvežti vaikus pajuda apie 300 automobilių – kažkas veža iškart po kelis vaikus, dalis važiuoja autobusais. Žmonės pripranta ir nebesuka galvos, kad galėtų būti kitaip, kad vietoj to jie po valandą ar dvi galėtų vaikščioti po parką, bendrauti su šeima, užsiimti tuo, ką mėgsta."

Mokykla – bendruomenės centras

Balsių mokykloje atskiros patalpos bus skirtos bendruomenės reikmėms. "Juk iki šiol mes nieko neturime – nei kultūros namų, nei kokio nors kultūros centro, net parduotuvės. Dabar bent bus kur žmonėms susitikti pasišnekėti, spręsti bendrus reikalus", – vylėsi R.Belevičius.

Bendruomenės atstovai tikisi, kad mokykla taps jų gyvavimo centru – į sporto salę galės ateiti ne tik moksleiviai, bet ir tėvai, mokykloje paruoštos programos bus pristatomos netoliese esančiame mitologiniame Balsių parke.

"Mes norime kitokio požiūrio į mokslą, tarpusavio bendravimą. Per mokyklą norime ugdyti savo bendruomenę, kad žmonės neišsilakstytų, toliau liktų čia gyventi, kurtų savo ateitį. Po dešimties ar penkiolikos metų pamatysime, ar tas kelias teisingas", – kalbėjo R.Micka.

Mokykloje planuojama daug dėmesio skirti praktinėms užduotims, skatinti senųjų tradicijų puoselėjimą, supažindinti moksleivius su etnologija. "Pedagogus renkamės pagal tai, kad būtų entuziastingi, nebijotų patys mokytis, labai gerai, jei galės vaikus, pavyzdžiui, su tautodaile supažindinti, kad nepamirštų savo identiteto. O dėl tėvų yra kita kalba. Kai kurie norėdami apsaugoti savo vaikus nuo viso pasaulio padaro jiems meškos paslaugą. Mes norime, kad vaikai viską patirtų praktiškai. Teorija yra gerai, bet praktika labai reikalinga, bandysime tuo vadovautis, – aiškino R.Micka ir pridūrė, kad visa švietimo sistema Lietuvoje, nors iš lėto, bet juda ta pačia linkme. – Mes įsitikinę, kad Balsių mokykla pradės naują švietimo sistemos Vilniuje ar visoje Lietuvoje etapą."

Paskelbus apie konkursą pedagogams, Balsių mokykla gavo daugiau nei 250 darbo aprašymų. "Viena priežastis – pačiuose Balsiuose turime daug pedagogų, jiems būtų labai patogu čia ir dirbti. O kitas dalykas, tai tikras iššūkis – sukurti mokyklą nuo nulio. Turbūt žmones tai irgi vilioja", – svarstė R.Micka.


Laisvų vietų beveik neliko

Rugsėjo 1-ąją atidaromoje mokykloje turėtų mokytis 826 pirmų–dešimtų klasių moksleiviai. Mokykloje taip pat numatyta ir ikimokyklinė grupė. Mokykloje bus sukomplektuota 12 pradinio mokymo ir 18 pagrindinio mokymo (penktų–dešimtų) klasių. Aktyviausiai į Balsių mokyklą tėvai registruoja pirmokus – jų klasėse laisvų vietų liko tik viena kita. Šio amžiaus vaikų apylinkėse daugiausia – beveik trečdalis visų Balsių vaikų. Ketinimus leisti vaikus į Balsių mokyklą reiškia ne tik Balsių, bet ir aplinkinių rajonų – Pagubės, Kryžokų sodų – gyventojai.

Šiuo metu didžioji dalis Balsių vaikų lanko Jeruzalės mokyklą, nuo jų gyvenamosios vietos nutolusią apie 10 km. Į naująją mokyklą, bendruomenės apklausos duomenimis, bent pusė balsiečių vaikų vaikščios pėsčiomis.

Balsių bendruomenės pirmininkas R.Micka už šią iniciatyvą ir Balsių bendruomenės kūrimą 2010 m. buvo apdovanotas Šv. Kristoforo statulėle.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų