Quantcast

Neįprastos mokslo spalvos VII forte

Kol kauniečiai dar mėgaujasi besibaigiančios vasaros saule, po vėsiais Kauno tvirtovės VII forto kareivinių skliautais būrys savanorių tobulina įgūdžius, kad sužavėtų mokslo festivalio "Erdvėlaivis Žemė" lankytojus. "Vyksta generalinės repeticijos", – perspėja forto darbuotojai.

Agurkai ir brangakmeniai

Ant stalo guli laidais apraizgytas marinuotas agurkas, į kurį susmeigtos lemputės. "Sako, kad agurkų varža maža, todėl dabar bandome marinuoto agurko varžą", – rimtu mokslininko veidu pasakojo Justas ir pradėjo sukioti įvairių aparatų rankenėles. Visų nuostabai, lemputės ant agurko sužimba lyg šviesoforas.

O prie gretimo stalo merginos pylė į šaukštą kokakolą, švepsą, girą. Netrukus tie skysčiai pavirto gardžiais ikrais, kokių tikriausiai daugiau niekur neparagausite – parduotuvėje tokių nerasite. Darbas virė, kad ir kur pažvelgsi, o nosį ėmė kutenti saldus karamelės kvapas – molekulinės gastronomijos specialistai tuoj išlies cukrinius ledinukus ant pagaliuko.

"Jei nebijote sušlapti rankų, pabandykite neniutoninio skysčio, – pasiūlė dubenį su baltu skysčiu Agnė ir suskubo paaiškinti apie mokslinį eksperimentą. – Jis atrodo skystas, bet, pamaigius rankose šią masę, ji virsta kietuoju kūnu."

O laboratorijoje reikalai gerokai rimtesni. "Čia negalima nieko valgyti, o norint ko nors paklausti, reikia pakelti ranką", – išdalijusios baltus mokslininkų chalatus žiūrovams paaiškino laboratorijoje šeimininkaujančios Akvilė ir Mantė. Jos pasiryžusios išaiškinti ir pademonstruoti, kas yra kraujas, kam jis reikalingas, iš ko sudarytas. Laboratorijos lankytojams netrukus demonstruojami ir kraujo mėginiai, ir vaizdo medžiaga apie tai, kuo skiriasi žmogaus, arklio arba vištos kraujas.

"Festivalio lankytojams ruošiame net 700 vienetų brangakmenių. Ir juos bus galima neštis namo", – pasigyrė matematikos užsiėmimų mokytoja Aleksandra. Netrukus paaiškėjo, kad tai būdas vaizdžiai susipažinti su erdvinėmis figūromis. "Su savanoriais baigiame pagaminti ruošinius, iš kurių festivalio lankytojai patys lankstys ir pasigamins įvairių formų brangakmenius, juos svers ir pagal svorį apskaičiuos, kiek kartų turi jo pagaminta brangenybė", – paaiškino pedagogė.

Kvies mokytis žaismingai

Didžiausio Lietuvoje mokslo festivalio mokslo populiarinimo šventė Kauno tvirtovės VII forte rengiama jau trečius metus iš eilės.

"Šiuo festivaliu norime duoti pagreitį naujiems mokslo metams ir parodyti, koks smagus dalykas gali būti mokslas, kaip įdomu yra mokytis. Svarbiausia, kad ta festivalio įžiebta ugnelė degtų iki kitos vasaros, o mokslo paskui gali ieškoti ir pas mus, ir mokyklose, ir universitetuose", – svarbiausia idėją atskleidė Kauno tvirtovės VII forto muziejaus vadovas Vladimiras Orlovas. Anot jo, mokslo šventėje bus įdomu visiems, pradedant darželinukais, baigiant abiturientais. "Žinoma, nereikėtų namie palikti ir tėvelių", – šyptelėjo V.Orlovas.

Jis pasidžiaugė, kad kartu su universitetais, Kauno kolegija, kitais partneriais dalyvaus ir bus patirčių, kad ne viskas pavyksta iš pirmo karto. Visas mokslas pas mus – apčiuopiamas rankomis, todėl sužinojus apie bet kokį dėsnį nekils klausimų, kam to reikia", – pasakojo V.Orlovas.

Jis pasidžiaugė, kad šiemet bus ir rimtų naujovių. Sudėtinga mikrobiologijos tema apie kraują forto laboratorijoje bus suprantama ir vaizdžiai pademonstruota lankytojams. Netrukus į fortą atkeliaus naujos modernios lazerinės staklės, kuriomis vaikai galės pasigaminti sau žaislų. "Tai toks įvadas į projektavimą ir gamybą, kad vaikas vaizdžiai pamatytų ir pats išbandytų, kaip viskas prasideda nuo mokslinės idėjos ir baigiasi rankoje laikomu pagamintu žaislu", – dėstė VII forto muziejaus vadovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

diedas

diedas portretas
sl;ykstus tas gfortas, vadovai ypac blet geriau neturet reikalu
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių