Quantcast

Istorinės Prezidentūros kiemelyje – leitenantų priesaika

Istorinės Prezidentūros kiemelyje priesaiką Tėvynei davė beveik 100 aukštųjų mokyklų studentų. Kaune jiems suteiktas pirmasis karininkų laipsnis. Naujai prisiekę leitenantai pradėjo naują tradiciją – fotografiją prie „Laisvės kario“.

Iškilminga diena

Penktadienį Lietuvos Respublikos Prezidentūros kiemelyje vyko Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų (JKVM) pirmojo karininko laipsnio suteikimo ceremonija. Jos metu priesaiką ištarė ir Lietuvos kariuomenės rezervo karininkų gretas papildė ketvirtoji po mokymų atnaujinimo baigusi kariūnų aspirantų laida, kurią sudaro 91 absolventas.

Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje mokymus baigė 36 absolventai, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje – 43 absolventai, Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyboje – 12 absolventų.

Pagerbti naujai prisiekusių leitenantų atvyko krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, Lietuvos kariuomenės pajėgų ir dalinių vadai, Kauno miesto savivaldybės ir kitų aukštųjų mokyklų atstovai, karių artimieji ir draugai.

„Galvoju, kad jūs dar patys nelabai suprantate, kuo tapote. O tapote ypatinga mūsų visuomenės dalimi. Tai yra labai svarbu. Jūs ypatingi tuo, jog ką tik prisiekėte aukoti savo gyvybę vardan mūsų visų laisvės ir nepriklausomybės. Nėra kitos priesaikos, kuomet žmogus prisiekia aukoti gyvybę. Tai reiškia, kad nuo šiol ne tik jūsų, bet ir jums pavaldžių karių gyvybė priklauso nuo jūsų sprendimo, todėl jūsų sprendimai turi būti pamatuoti ir atsakingi. Džiaugiuosi, kad jūsų būrys taip išaugo, nes šiandien Lietuva susiduria su naujais iššūkiai, todėl turime būti susitelkę ir pasiruošę“, – naujai prisiekusiems karininkams sakė E.Kerza.

Kadangi mokymuose dalyvavo trys mokyklos, iš jų išrinkti geriausi absolventai. Jiems už sunkų darbą mokymų metu įteikti durklai.

Pakili nuotaika

Po leitenantų ženklų įteikimo bei priesaikos, karininkų kolona pajudėjo senamiesčio gatvėmis iki „Laisvės kario“ paminklo, kuris atidengtas liepos pradžioje. Tikimasi, kad tai taps nauja ir gražia tradicija, simbolizuojančia bendrą kovą už Lietuvos laisvę. „Kauno dienos“ kalbinti naujai prisiekę karininkai tikino, kad ši diena jiems labai svarbi.

Nėra kitos priesaikos, kuomet žmogus prisiekia aukoti gyvybę. Tai reiškia, kad nuo šiol ne tik jūsų, bet ir jums pavaldžių karių gyvybė priklauso nuo jūsų sprendimo, todėl jūsų sprendimai turi būti pamatuoti ir atsakingi.

„Nuotaikos nuostabios. Man ši diena tokia, lyg būtų antra vestuvių šventė. Tikrai didelė diena, nes išsipildė mano svajonė. Vis pasvarstydavau, ar turėčiau galimybę sieti gyvenimą su kariuomenę. Vieną dieną priėmiau sprendimą, šeima pritarė, tad šiandien širdis džiaugiasi. Sunkiausia mokymuose buvo peržengti komforto zonos ribas. Iki tol nelabai sportavau, tad teko ir tai pradėti. Taip pat reikėjo išmokti sugyventi su kitais žmonėmis, įgauti lankstumo. Žinoma, karybos žinios iki mokymų man taip pat buvo visai svetimos, tačiau dabar yra vien geriausi įspūdžiai, įgyta patirtis ir sutikta daug puikių žmonių“, – tikino leitenantė Eglė Ruseckienė. Ji tikino, kad kol kas dar nežino, ar tęs karininko karjerą.

Geromis emocijomis dalijosi ir vienas geriausių absolventų Julius Guliokas. „Esu labai entuziastingai ir optimistiškai nusiteikęs. Trijų metų rezultatas pagaliau matosi. Reikėjo daug darbo sudėti, daug mokytis, bet turėjome labai gerą kolektyvą, todėl labai daug kas galėjo padėti tiek man, tiek aš kitiems“, – sakė dar prie naujojo karinio laipsnio nepripratęs leitenantas. Jis planuoja stoti į profesinę karinę tarnybą ir tarnauti šauktinių būrio vadu.

Trunka tris metus

Po šešerių metų pertraukos nuo 2012 m. rudens JKVM buvo atnaujinti, siekiant stiprinti šalies gynybinius pajėgumus – rengti karininkus (būrių vadus) Lietuvos kariuomenės rezervui, kariuomenei reikalingus specialistus, ugdyti Lietuvos Respublikos pilietį, pasirengusį atlikti konstitucinę pareigą – ginklu ginti savo valstybę. Mokytis JKVM turi galimybę aukštųjų mokyklų studentai ir absolventai, jiems sudaromos sąlygos įgyti karinį išsilavinimą. JKVM trunka trejus metus.

Pagal tarpukario Lietuvos tradicijas JKVM dalyvaujantys studentai vadinami kariūnais aspirantais, jie kas antrą savaitgalį vykstančiuose mokymuose pirmaisiais metais įgyja bazinių karinių žinių ir įgūdžių, antraisiais mokosi vadovauti pėstininkų skyriui, trečiaisiais – pėstininkų būriui. Kiekvienų metų pabaigoje organizuojama 14 parų lauko stovykla, kurios metu klausytojai praktiškai pritaiko per mokymus įgytas žinias. Teorinių ir praktinių užsiėmimų, lauko pratybų metu kariūnai aspirantai mokosi taktikos, karo inžinerijos, karo topografijos, medicinos, fizinio rengimo, lyderio ugdymo ir kitų mokomųjų dalykų.

Sėkmingai kursą baigusiems klausytojams suteikiama rezervo būrio vado kvalifikacija ir suteikiamas atsargos jaunesniojo karininko (leitenanto) karinis laipsnis. Atsargos karininkai, baigę JKVM, turės galimybę tarnauti Lietuvos kariuomenėje ir siekti karininko karjeros.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių