Pereiti į pagrindinį turinį

Viešasis kalbėjimas: kodėl svarbu tobulinti įgūdžius šioje srityje?

2022-03-21 15:41
DMN inf.

Viešasis kalbėjimas yra viena dažniausiai pasitaikančių baimių. Sunku patikėti, tačiau manoma, kad su viešojo kalbėjimo baime susiduria daugiau kaip 70 proc. žmonių visame pasaulyje. Viešasis kalbėjimas kelia stresą ir yra sunkiai įveikiamas iššūkis ne tik jaunam žmogui veiklos pradžioje. Viešasis kalbėjimas gali tapti iššūkiu ir patyrusiems verslininkams, valdininkams, pedagogams ar politikams. Viešasis kalbėjimas – tai įgūdis. Geriau susipažįstant su mus gąsdinančia situacija bei tobulinant savo įgūdžius galime sumažinti ar net visiškai įveikti baimę.

Remiantis šiuo įsitikinimu „Unique Projects“ komanda įgyvendino jaunimo darbuotojų mokymų projektą „SPEAK UP“ viešojo kalbėjimo tema. Šio projekto pagrindinis tikslas buvo – įgalinti jaunimo darbuotojus, su jaunimu dirbančius asmenis tinkamai perduoti savo turimas žinias bei idėjas viešojo kalbėjimo būdu. Projektas įvyko 2022 metų sausio 31 – vasario 7 dienomis, Kaune ir buvo finansuojamas Europos Sąjungos Erasmus+ programos.

Projekte dalyvavo jaunimo darbuotojai arba su jaunimu, dirbantys asmenys, organizacijų nariai ir savanoriai iš septynių šalių: Lietuvos, Rumunijos, Vengrijos, Graikijos, Italijos, Ispanijos ir Šiaurės Makedonijos Respublikos. Projekto veiklos buvo paremtos neformaliojo ugdymo metodais, projekto įgyvendinimui labai svarbus teorinių ir praktinių žinių derinimas, kuriama saugi erdvė klysti ir tobulėti. Viena mokymų vedėjų, turinti nemažą patirtį, susijusią su projekto tema – Asta Pipiraitė.

Asta ne vienerius metus priklauso „Toastmasters Kaunas English“ klubui, vedė TEDx Kaunas renginį bei padeda TEDx Kaunas kalbėtojams pasiruošti kalboms, yra buvusi improvizacinio teatro narė, šiuo metu domisi aktoryste, tiek jos užkulisiais, tiek ir buvimu ekrane. Pati Asta sutiko pasidalinti prisiminimais iš projekto: „Aš bijau kalbėti viešai“; „Man sunku kalbėti anglų kalba“; „Aš nežinau, apie ką geriau kalbėti“ – tokie žodžiai skambėjo iš daugumos dalyvių projekto pradžioje.

Organizatorių nuotr.

Taigi, ar gali žmonės, labai bijantys viešojo kalbėjimo, pasakyti kalbą renginyje transliuojamame gyvai (online) prieš nemažą auditoriją? Ne tik gali, bet visi dalyviai tai ir padarė. Visi. Ir tai, kas prasidėjo kuklumu, baime ir neužtikrintumu, baigėsi pasitikėjimu savimi, saviraiška, atvirumu ir dalinimusi labai svarbiomis temomis. Su malonumu stebėjau, kaip tie jauni žmonės projekto eigoje pradeda po truputį patikėti garsaus amerikiečių oratoriaus Ralfo Valdo Emersono fraze:

„Visi geri kalbėtojai buvo prasti kalbėtojai iš pradžių“, kuri puikiai pasako, kad praktika ir žinios padaro tave puikiu kalbėtoju. Na, o žinių jie gavo pakankamai daug. Dalyviai mokėsi ir praktikavosi kalbos struktūros išdėstymo, kalbos variacijų, kūno kalbos, vizualinių priemonių, „pardaviminių“ kalbų, Forumo teatro technikos, improvizacijos ir dar daug įvairių viešo kalbėjimo elementų ir technikų. Kaip mokymų vedėjai man buvo be galo buvo gera matyti jų augimo žingsnius vos per 6 dienas. Ir tas faktas, kad baigiamajame projekto kalbų renginyje galėjau tiesiog mėgautis dalyvių kalbomis, jų saviraiška, juoku ir ašaromis – buvo didžiausias įdėto darbo įvertinimas“.

Dalyviai projekte turėjo galimybę praeiti gana detalų viešosios kalbos kūrimo bei įgyvendinimo kelią. Mokymų sesijų metu dalyviai žymėjosi svarbiausius punktus, kėlė diskusinius klausimus bei analizavo, kokie kalbėtojai yra jie patys, atrado savo stipriąsias bei silpnąsias puses. Vieni dalyviai suprato, kad jų balsas – silpnoji grandis, tuo tarpu kiti dalyviai kovojo su daugybe juos išduodančių nervinių judesių.

Vieni be didelių sunkumų atrado būdus sudominti auditoriją, kiti labai sklandžiai išpildydavo kalbos struktūrą. Susirinkę daug žinių ir praktinių patarimų apie viešąjį kalbėjimą, geriau susipažinę su savo asmeniniu kalbėjimo stiliumi, dalyviai savo žinias užtvirtino viešųjų kalbų renginyje, kuris buvo gyvai (live) transliuojamas per „Unique Projects“ feisbuko paskyrą. Dalyviai projekto metu patys pasirašė savo kalbas, jas repetavo sesijų metų, tobulino sulaukę atgalinio ryšio ir jas viešai pristatė visiems projekto dalyviams bei transliacijos žiūrovams paskutinę projekto dieną. Kaip jau Asta minėjo, dalyvavo visi! Baimės buvo daug, tačiau dar daugiau buvo laimės, kai pavyko stoti akistaton su savo baime.

Svarbu paminėti, kad projekto metu dalyviai sudalyvavo „Toastmasters Kaunas English“ klubo renginyje. Renginio metu dalyviai pamatė, kaip veikia viešojo kalbėjimo klubas, kaip atrodo pats renginys, kokios rolės užimamos renginio metu ir kad visame pasaulyje veikianti klubinė sistema yra puiki vieta, kur dalyviai galės toliau tobulinti savo viešojo kalbėjimo įgūdžius. Esame dėkingi „Toastmasters Kaunas English“ klubui už bendradarbiavimą ir puikų renginį.

Projekto metu taip pat turėjome svečių ir iš Improvizacijų klubo – IMPRO Kaunas. Klubo atstovas Deividas Borodulinas pravedė improvizacijos sesiją, kurios metu dalyviai mokėsi atsipalaiduoti, paleisti išankstinius įsitikinimus, įsitraukti į čia ir dabar skiriamas užduotis bei pasilinksminti. Improvizacinė sesija dalyvius nustebino ir įkvėpė, po jos sulaukėme daug džiugių pasidalinimų.

Organizatorių nuotr.

Projekto pabaigoje dalyviai dalinosi, kad į projektą atvyko tikėdamiesi įveikti viešojo kalbėjimo baimę, įgauti naujų įgūdžių, tvirčiau jaustis kalbant prieš auditoriją. Nors viešojo kalbėjimo baimė vis dar yra su jais, tačiau jie jaučiasi įgavę praktinių žinių ir nuorodų, kaip galima dirbti su savo viešojo kalbėjimo įgūdžiais, tobulėti ir pasirengti. Mokymų metu pavyko sukurti jaukią ir saugią atmosferą, kurioje dalyviai galėjo dalintis savo baimėmis, emocijomis, galėjo klysti, sulaukti palaikymo bei tobulėjimą skatinančios kritikos.

Organizatoriai skatina dalyvius dalintis įgytomis žiniomis bei patirtimis savo vietinėse bendruomenėse ir aplinkoje su šeimos nariais, draugais, pažįstamais, taip užtikrinant platų ir ilgalaikį projekto poveikį ir tęstinumą. Projekto rezultatai bei detalesni praktiniai patarimai padedantys tobulinti viešojo kalbėjimo gebėjimus sistemingai skelbiami „Unique Projects“ instagramo www.instagram.com/uniqueprojects.eu ir feisbuko paskyrose www.facebook.com/uniqueprojectseu bei tinklalapyje www.uniqueprojects.eu. Sekite įrašus ir istorijas!

Asociacijos atstovai reiškia didelę padėką Erasmus+ programai bei Jaunimo reikalų departamentui už suteiktą galimybę įgyvendinti šį projektą.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų