Dainavo daugelyje pasaulio scenų
V. Noreika gimė 1935 m. rugsėjo 22 d. Šiauliuose, vėliau su tėvais persikraustė gyventi į Vilnių, kur mokėsi Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje, 1953-1958 m. studijavo LSSR konservatorijoje - solinį dainavimą (Kipro Petrausko klasė). 1957 m. Operos ir baleto teatre pradėjo solisto karjerą, stažavosi Milano teatre „La Scala“, kur paruošė šešis vaidmenis. Vėliau šioje scenoje pasirodė dar keletą kartų su ten gastroliavusia Maskvos Didžiojo teatro trupe.
Nuo 1976 m. dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, 1993-1994 m., dėstė Lotynų Amerikos dainavimo akademijoje Karakase (Venesuela). Grįžęs iš Venesuelos karjerą tęsė Estijoje, kur 1995-1996 m. buvo teatro „Estonia“ Taline dainavimo meistriškumo pedagogas, nuo 1997 m. Estijos muzikos akademijos kviestinis profesorius; nuo 2000 m. dainavimo skyriaus vedėjas.
Dirbęs ir dėstęs užsienyje, nuo 2003 m. V. Noreika tapo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro operos studijos meno vadovu ir pedagogu. Tarp jo mokinių tokie garsūs solistai kaip Edgaras Montvidas-Prudkauskas, Liudas Norvaišas, Eugenijus Chrebtovas, Algirdas Janutas, Sergejus Larinas, Arūnas Malikėnas, Arvydas Markauskas, Laimonas Pautienius, Audrius Rubežius, Jonas Sakalauskas, Bronius Tamašauskas, Merūnas Vitulskis, Vaidas Vyšniauskas, Mindaugas Žemaitis ir kiti.
V. Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio teatrų scenose: Maskvos didžiajame teatre (daugiau kaip 50 kartų), Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus „Grand Opera“, Buenos Airių „Teatro Colon“, Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.
Dainininkas sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų. Be vaidmenų lietuvių kompozitorių - Kazimiero Viktoro Banaičio, Giedriaus Kuprevičiaus, Vytauto Klovos, Balio Dvariono, Vytauto Laurušo - operose, atliko pagrindines partijas žymiausių užsienio kompozitorių operose: Don Josė (Georges'o Bizeto „Carmen“), Wertherio (Jules'o Massenet'o „Werther“), Edgardo, Nemorino (Gaetano Donizetti'o „Lucia di Lammermoor“, „Meilės eleksyras“), Lensky'io (Piotro Čaikovskio „Eugene Onegin“), Otello, Alfredo, Hercogo (Giuseppės Verdžio „Otello“, „La Traviata“, „Rigoletto“), Cavaradossio, Johnsono, Rodolfo (Giacomo Puccinio „Tosca“, „Manon Lescaut“, „La Boheme“) ir kitas.
V. Noreika atliko ir solinius koncertus, jų yra surengęs daugiau kaip 700. Tenoro partijas atliko G. Verdžio „Requiem“, Ludwigo van Beethoveno „IX simfonijoje“ ir kt. Koncertavo su Lietuvos ir užsienio šalių orkestrais.
V. Noreika už kūrybą ir nuopelnus įvertintas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje - 1991 m. tapo Baltimorės miesto ir Merilendo valstijos (JAV) garbės piliečiu, 1995 m. apdovanotas Didžiosios Lietuvos kunigaikštystės Gedimino 4 laipsnio ordinu, 1995 m. - Švedijos karališkojo „Šiaurės žvaigždės“ I-ojo laipsnio ordino Riterio kryžiumi, 2003 m. - ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi, 2004 metais jam įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2005 m. - Estijos „Baltosios žvaigždės“ II-ojo laipsnio ordinas, 2010 m. - Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, „už aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“ ir daugelis kitų apdovanojimų.
Atsisveikinimas su operos solistu, profesoriumi V. Noreika vyks Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Didžiojoje salėje pirmadienį, kovo 5 d., 9.00-20.00 val., antradienį, kovo 6 d., nuo 9.00 val. Karstas išnešamas antradienį, 13.00 val. Laidotuvės 14.00 val. Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.
Užuojautą pareiškė šalies vadovai
Aukščiausi šalies vadovai šeštadienį pareiškė užuojautas dėl vieno garsiausių Lietuvos operos solistų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Virgilijaus Noreikos mirties.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, V. Noreika - viena ryškiausių viso šimtmečio kultūros asmenybių, „talentas, kuris brangino kiekvieną klausytoją ir sugebėdavo pasiekti kiekvieną širdį“.
„Su mumis visada išliks nepakartojamas V. Noreikos tenoras, skambėjęs ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje – atstovavęs geriausioms operos ir kamerinio vokalo tradicijoms bei aukščiausiai jo kultūrai“, - rašoma prezidentės užuojautoje.
Anot šalies vadovės, esame dėkingi V. Noreikai už sukurtą vokalo mokyklą ir daugiau nei keturis dešimtmečius, atiduotus pedagogo darbui, už išugdytą plejadą puikių dainininkų, garsinančių Lietuvą.
V. Noreikos nuopelnai valstybei įvertinti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi, pražymima prezidentės spaudos tarnybos pranešime.
„Tai skaudi netektis visai Lietuvos kultūros bendruomenei. Netekome genialaus dainininko, kuris garsino mūsų valstybę didžiosiose pasaulio scenose. Jo pedagoginio talento dėka, išugdyta daugel puikių muzikų, kurie garbingai tęsia garsaus mokytojo tradicijas. Šviesus Virgilijaus Noreikos atminimas amžiams išliks Lietuvos žmonių širdyse ir visoje mūsų kultūros istorijoje“,- rašoma premjero Sauliaus Skvernelio užuojautoje.
Užuojautą dėl V. Noreikos netekties jo šeimai, artimiesiems, kolegoms ir kultūros bendruomenei išreiškė ir kKultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
„Nepakartojamas maestro talentas ugdė nacionalinę operą ir ištisas jos gerbėjų kartas. Liūdna ir skaudu netekti nepaprasto žmogaus, mokytojo, kuris ne vienam savo mokiniui padėjo atrasti kelią į garsiausias pasaulio scenas“, – pranešime spaudai sako ministrė.
Užuojautą šeimai, artimiesiems, kultūros bendruomenei pareiškė ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Gedi bendražygiai
Buvę Virgilijaus Noreikos bendražygiai šeštadienį mirusį operos solistą prisimena kaip neeilinę asmenybę, šalies kultūriniame gyvenime palikusį ryškų antspaudą.
„Ši asmenybė yra neeilinė, labai turtingas visomis prasmėmis žmogus, labai talentingas žmogus, atsidavęs savo profesijai, menui, kultūrai, Lietuvai. Tas žmogus tikrai gyveno labai turtingą, labai reikšmingą gyvenimą ir visas jo talentas, jo buvimas, egzistencija atiduota tarnavimui menui, Lietuvai ir žmonėms“, – BNS teigė operos solistas, V. Noreikos scenos partneris Vladimiras Prudnikovas.
„Tai yra tikria mums visiems didelė netektis. (...) Dabar jo darbai lieka jo studentų rankose, kurie neša tą vėliavą per visą pasaulį ir širdyje visada prisimena kaip vieną iš mūsų grandų“, – sakė operos solistas.
Jis teigė su V. Noreika paskutinį kartą telefonų bendravęs prieš mėnesį.
„Jis gydėsi ir kentėjo, neparodydamas, kad jam sunku, kad skauda. To reikia iš jo mokytis ir širdyje visada turėti jo vardą ir darbus“, – kalbėjo V. Prudnikovas.
V. Juozapaitis: V. Noreika paliko ryškų antspaudą
Operos dainininkas Seimo narys Vytautas Juozapaitis sako, kad V. Noreika yra Lietuvos meno ir kultūros gyvenimo simbolis.
„Lietuvoje turbūt vargiai surasi žmogų, kuris nežinotų to vardo. Tai yra Lietuvos aukštojo meno ir kultūros gyvenimo simbolis, kuriams pasitraukus bus labai liūdna. Tai yra asmenybė, kurios labai trūks mūsų gyvenime“, – BNS sakė V. Juozapaitis.
Anot jo, V. Noreika taip pat paliko ryškų pėdsaką kaip pedagogas, išugdęs ne vieną dešimtį puikių solistų.
„Tas žmogus mūsų kultūros operinio meno istorijoje paliko labai ryškų antspaudą. Tai visai Lietuvai liūdna diena ir gaila, kai tokie šviesūs ir reikalingi žmonės pasitraukia“, – kalbėjo V. Juozapaitis.
Anot jo, V. Noreika buvo spalvinga asmenybė.
„Tai buvo išdidi, bet tuo pačiu ir labai žmogiška asmenybė, gebėjusi bendrauti labai nuoširdžiai. Kaip vadovas ir profesorius jis turėjo konkrečią savo nuomonę ir su juo ginčytis būdavo labai sudėtinga, nes jis dažniausiai būdavo teisus“, – sakė V. Juozapaitis.
Jis teigė su V. Noreika paskutinį kartą bendravęs pernai rudenį po tarptautinio jo vardo koncerto.
„Tuomet jis buvo laimingas, aš jį seniai buvau matęs tokį laimingą. Tas konkursas turbūt ištraukė paskutines jėgas, nes jau po to nebesimatė jo viešoje erdvėje. Iki šios dienos tos žinios su nerimu laukėme. Tokio rango ir kalibro žmogaus pasitraukimas šios dienos kultūros kontekste yra didžiule netektis. Netekome dar vieno autoriteto, į kurį galėjome atsiremti“, – teigė V. Juozapaitis.
J. Sakalauskas: V. Noreika buvo mano autoritetas
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas, operos solistas Jonas Sakalauskas sako, kad V. Noreika buvo jo autoritetas.
„Aš pas jį baigiau magistrantūros studijas. Tai yra mano mėgstamiausias Lietuvos operos dainininkas, kuris man padarė didžiulę įtaką kaip menininkas ir asmenybė. Jis visus mokinius stipriai globojo, išleisdamas į muzikinį teatrą jis mane nuoširdžiai palaimino. Tai yra mūsų patriarchas ir didysis mūsų mokytojas, kuris man gyvenime labai daug davė“, – BNS sakė J. Sakalauskas.
Jis išskyrė V. Noreikos nuoširdumą, šilumą ir atvirumą.
„Jis kaip mokytojas buvo tas, kuris globoja, o to jaunam dainininkui labai reikia. Jis bandydavo formuoti bendras muzikines ir žmogiškas vertybes“, – prisiminė buvęs V. Noreikos mokinys.
J. Sakalauskas teigė pastarosiomis dienomis laukęs liūdnos žinios.
„Penktadienį buvau aplankyti artimųjų ir buvau jo namuose. Jam buvo labai silpna, jis mane pamatė ir tai buvo labai jaudinantis momentas. Tai buvo paskutinis kartas, kai aš jį mačiau. Tuomet jau matėsi, kad jis tikrai pasiruošęs iškeliavimui“, – kalbėjo J. Sakalauskas.
Naujausi komentarai