Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas įteisino pagalbinį apvaisinimą (šaldyti embrionus bus draudžiama)

2016-06-28 11:17
BNS inf.

Seimas antradienį baigė kelerius metus trukusias diskusijas ir įstatymu įteisino pagalbinį apvaisinimą, pasirinkęs konservatyvųjį kelią, kuris draudžia embrionų šaldymą.

V. Skaraičio / BFL nuotr.

Per priėmimą pritarta grupės Seimo narių pasiūlymui, kad embrionų turi būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą. Sukurtų embrionų skaičius negalės viršyti trijų.

Siūlė rinktis liberalų variantą

Už tai balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo 19, susilaikė 15 parlamentarų. Šią formuluotę parėmė konservatorių, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos, „tvarkiečių“, „darbiečių“ frakcijos, Seimo narių Mišrios grupės didžioji dalis. Prieš buvo ir susilaikė socialdemokratai bei liberalai.

Už tokį variantą kalbėjęs Seimo narys Povilas Urbšys ragino kolegas „netapti žmogžudystės bendrininkais“.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas siūlė rinktis liberalų variantą, kuris neribotų sukuriamų embrionų skaičiaus, leidžiant juos šaldyti.

Už viso Pagalbinio apvaisinimo įstatymo priėmimą balsavo 66 Seimo nariai, trys buvo prieš ir trys susilaikė. Numatyta, kad jis įsigalios nuo 2017 metų sausio 1 dienos.

Prieš konservatyvųjį reguliavimą kalbėjusi socialdemokratė Birutė Vėsaitė siūlė „kreiptis į prezidentę, kad ši vetuotų tokį tamsybininkų įstatymą“.

Politikų diskusijose dėl pagalbinio apvaisinimo teisinio reglamentavimo aštriausi ginčai kyla susidūrus dviem skirtingiems požiūriams dėl embrionų apsaugos.

Už tai, kad embrionų šaldymas būtų draudžiamas, yra Bažnyčia ir kai kurios visuomeninės organizacijos argumentuodamos, jog gyvybę saugoti būtina nuo pradėjimo momento, tad embrionų gali būti sukuriama tik tiek, kiek bus perkelta moteriai į gimdą.

Laisvesnio reguliavimo šalininkai, tarp jų – nemaža dalis medikų, sveikatos apsaugos ministras Juras Požela – gina poziciją, kad reikia leisti sukurti daugiau embrionų, taip tausojant moters sveikatą, užtikrinant didesnę procedūros sėkmę, taupant lėšas.

Konservatyvųjį projektą rėmusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „darbietė“ Dangutė Mikutienė tvirtino, kad priimtas įstatymas „geriau subalansuotas etiniu požiūrių“, ir neslėpė, kad toks variantas priimtas vadovaujantis religiniais įsitikinimais.

„Žmonės yra arba tikintys, arba netikintys. Kaip negali būti pusiau nėščias, (negali) kelias valandas per parą eini į bažnyčią, o po to balsuoti kitaip. Žmonės balsavo pagal savo vertybes, savo įsitikinimus“, – žurnalistams sakė D.Mikutienė.

„Dėl embrionų šaldymo ir preimplantacinės diagnostikos tiek medikų, tiek akademinės bendruomenėse yra išsiskyręs požiūris, matyt, tai lemta jų įsitikinimų, manome, etiniu požiūriu tai geriau subalansuotas įstatymo projektas, yra maksimaliai užtikrinta embrionų apsauga“, – pabrėžė komiteto pirmininkė.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė liberalė Dalia Kuodytė įstatymą pavadino nusikalstamu.

„Įstatymas, kuris priimtas, niekam nereikalingas. Prieš šį projektą pasisakė medikai, pacientai, kurie puikiai supranta, ką tai reiškia, ir manau, kad padaryta didžiulė klaida. (...) Pats pagrindinis dalykas – ginčas dėl embrionų šaldymo, paliekant nuostatą, kad tik tiek embrionų, kiek bus įsodinta į moters organizmą, bus sukurta. Tai reiškia, kad jei nepavyks apvaisinimas, tuomet moteris vėl turės pereiti baisų hormoninį kursą, kuris kenkia sveikatai, ir tokių kursų galės būti ne vienas ir ne du. Manau, nusikalstama nuostata buvo priimta“, – kalbėjo liberalė.

Šio komiteto pirmininkės pavaduotojas konservatorius Rimantas Jonas Dagys džiaugėsi, kad priėmęs konservatyvųjį variantą Seimas „neįteisino fundamentaliai žalingų dalykų, kurie gali sugriauti visuomenę“, ir liberalųjį variantą prilygino Hitlerio doktrinai.

„Yra pasiekti visi tikslai, kurie reikalingi, tai yra įstatymas, kuris leidžia padėti moterims, tėvams, kurie nori susilaukti vaikų, viena vertus, bet jame neįteisinti fundamentaliai žalingi dalykai, kurie gali tiesiog sugriauti mūsų visuomenę. Jei mes būtume įteisinę kolegų siūlymus, įstatymų leidėjai galėjo įteisinti, kad su žmogaus gyvybe gali daryti, ką nori, nes niekam nekyla abejonių, kad gyvybė atsiranda, nuo apvaisinimo momento“, – sakė R.J.Dagys.

„Lygiai taip pat atsisakyta nuostatos, kad galima mums spręsti, kas turi teisę gyventi, kas neturi, kas sveikas embrionas, kas nesveikas. Savo metu Hitleris tokią nuostatą naudojo – jis sprendė, kas tinkamas, kas rasiškai grynas, negrynas, tinkamas, netinkamas, šitų dalykų pavyko išvengt“, – kalbėjo konservatorius.

Uždrausdamas embrionų šaldymą, Seimas kartu išbraukė anksčiau projekte buvusią nuostatą, kuri pagalbinio apvaisinimo procedūras leido taikyti, kai siekiama išvengti ligos, sukeliančios didelę negalią. Pagal patvirtintą reguliavimą, pagalbinio apvaisinimo procedūros bus galimos tik nevaisingoms poroms.

Kol pagalbinis apvaisinimas neįtvirtintas įstatymu, nevaisingos šeimos negali iš valstybės tikėtis gydymo išlaidų kompensavimo. Lietuvoje oficialaus nevaisingumo registro nėra, skirtingų tarnybų duomenimis, yra per 50 tūkst. vaikų susilaukti negalinčių vaisingo amžiaus šeimų.

Be įstatymo, kuris reglamentuotų pagalbinį apvaisinimą, tokias procedūras teikia tik privačios medicinos įstaigos, kurios vadovaujasi 1999 metų sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl dirbtinio apvaisinimo tvarkos patvirtinimo“.

Lietuvai kelerius metus nepriimant pagalbinį apvaisinimą reglamentuojančio įstatymo, Europos Komisija 2014 metais dėl to buvo pradėjusi pažeidimo procedūrą. Briuselis ragina Lietuvą įstatymu reglamentuoti dirbtinį apvaisinimą nacionalinėje teisėje įtvirtinant Europos Sąjungos taisykles dėl su lytinėmis ląstelėmis susijusių medicininių procedūrų kokybės ir saugumo standartų.

Ministras nepatenkintas

Sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Juras Požela svarsto galimybę kreiptis į prezidentę Dalią Grybauskaitę prašydamas vetuoti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą.

„Aš svarstau galimybę kreiptis į prezidentę prašydamas vetuoti šitą įstatymą, ir pacientų organizacijos apie tai galvoja“, – žurnalistams Seime sakė J.Požela.

Seimas antradienį baigė kelerius metus trukusias diskusijas ir įstatymu įteisino pagalbinį apvaisinimą, pasirinkęs konservatyvųjį kelią, kuris draudžia embrionų šaldymą. Numatyta, kad įstatymas įsigalios nuo kitų metų sausio.

Per priėmimą pritarta grupės Seimo narių pasiūlymui, kad embrionų turi būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą. Sukurtų embrionų skaičius negalės viršyti trijų.

Ministras apgailestavo, kad parlamentas uždraudė embrionų šaldymą, sakydamas, kad taip tautos atstovai pasirinko ne mokslu, o ideologija grįstą kelią.

„Aš kaip ministras vadovavausi sprendimais, kuriuos diktuoja mūsų mokslininkai, universiteto klinikos ir pacientų organizacijos. Deja, šitas projektas padiktuotas ne mokslo pažangos laimėjimais, o vienos organizacijos paveiktomis Seimo narių nuotaikomis“, – sakė ministras.

Paprašytas įvardinti, ar tai yra Bažnyčia, ministras atsakė teigiamai: „Taip, to nereikia slėpti, daugelis kolegų pripažino, kad Bažnyčios atstovai skambino kolegoms, prašė nebalsuoti už mokslo pažangos keliu grįsta projektą“.

Pasak J.Poželos, po šio įstatymo turtingos šeimos rinksis pagalbinio apvaisinimo procedūras užsienyje, o neturtingos ir toliau liks be galimybės susilaukti vaikų, nors įstatymas ir leis biudžeto finansavimą pagalbinio apvaisinimo procedūroms.

„Vienintelė pasekmė kurią matau, kad tos šeimos, kurios turi pinigų, toliau galės sėkmingai gauti pagalbinio apvaisinimo procedūras, tai darydamos užsienyje, Ryga ta pati, pakankamai liberalus įstatymas veikia, o tos šemos,kurios neturi pinigų, ir toliau liks be šių paslaugų, dėl to aš nuoširdžiai apgailestauju“, – kalbėjo J.Požela.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų