Apie tai A.Skardžiaus šeimos interesus energetikoje narpliojančios Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje trečiadienį pranešė Skardžiaus šeimos draugas ir verslo Baltarusijoje partneris Romualdas Patalavičius.
„Lietuvoje perėjome keletą bankų dėl galimybės finansuoti. Deja, bankai atsisakė. Sakė, kad mes Baltarusijoje nefinansuojame. Ne, tai ne... Baltarusijos bankai... Tai „Belgazprombank“, – komisijos posėdyje kalbėjo R. Patalavičius.
Komisijos narių klausiamas apie paskolos sąlygas, R.Patalavičius teigė jų neprisimenantis.
Portalas 15 min.lt skelbia, jog Baltarusijos įmonė iš „Belgazprombank“ gavo apie pusės milijono eurų paskolą. Anot R. Patalavičiaus, visi keturi įmonės akcininkai susitarė įmonei „Investenergostroj“ paskolinti neįvardintą pinigų sumą.
Liudininkas teigė, kad saulės elektrinių projekto vertė yra apie 1 mln. eurų Anksčiau skelbta, kad S. Skardžiuvienė paskolino 100 tūkst. eurų.
Pasak R.Patalavičiaus saulės elektrinės projekto vertė apie 1 mln eurų. Parlamentarei Ingridai Šimonytei paklausus, ar galima teigti, kad maždaug pusę šios sumo įnešė akcininkai, o kita dalis – banko paskola, R. Patalavičius to neneigė.
„Reikėtų (skaičiuoti - BNS) - ten yra valiutos, kursai. Į tą pusę“, – teigė jis.
R. Patalavičius tikino pats asmeniškai lėšų „Investenergostroj“ neskolinęs, esą tai darė jo valdoma įmonė „Enga“.
Jis neigė, kad saulės elektrinių statybos Gardino regione projektas turėjo valstybės garantiją.
Seimas yra įpareigojęs komisiją ištirti, kokie fiziniai ar juridiniai asmenys valdo įmonę „Investenergostroj“, kuriai paskolą yra suteikusi A.Skardžiaus šeima. Aiškinamasi, ar akcijų vertė atitinka investicijos dydį, kokie šių asmenų ryšiai su A. Skardžiumi.
Kvietė statyti saulės elektrines
Buvęs Baltarusijos valstybinio koncerno „Belenergo“ vadovas Sergejus Belyj kvietė lietuvius kaimyninėje šalyje statyti saulės elektrines.
Tačiau tokiais kvietimais ne visi susidomėjo, sako Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto pirmininkas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis.
Taip jis kalbėjo Seimo nario socialdemokrato Artūro Skardžiaus šeimos interesus energetikoje narpliojančios Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje.
„Kvietė statytis saulės elektrines Baltarusijoje“, – sakė R. Juozaitis. Tačiau jis tikino, kad į tokius kvietimus buvo žiūrima skeptiškai.
„Ten teisinė sistema dirba vertikaliai. Jeigu nepatikai, tai nepatikai – ir viso gero“, - pridūrė jis.
S. Belyj yra Baltarusijos energetikos įmonės „Investenergostroj“, kurios dalį valdo ir Skardžiaus šeima, akcininkas – jis turi 20 proc. akcijų.
Kvietimą investuoti Baltarusijoje teigė gavęs ir Skardžių šeimos draugas Romualdas Patalavičius, įsigijęs akcijų per jo valdomą įmonę „Enga“. Pasak R. Patalavičiaus, pradėti verslą Baltarusijoje paskatino „aukščiausiųjų šalies vadovų kalbos apie bendradarbiavimą su Baltarusija“.
„Buvo bandoma atskirti politinius santykius nuo verslo“, - komisijos posėdyje teigė R.Patalavičius.
„Mūsų įmonė įsigijo („Investenergostroj“ akcijų - BNS) iš S. Belyj“, – teigė jis.
Pasak R. Patalavičiaus, „Enga“ 2015 metais įsigijo 80 proc. „Investenergostroj“ akcijų, vėliau dalį jų (40 proc.) pardavė A.Skardžiaus žmonai Snieguolei ir Rusijos piliečiui Rustemui Nigmetzianovui, turinčiam leidimą gyventi Lietuvoje (abiem po 20 proc.).
Elektrą gaminančiai „Investenergostroj“ A. Skardžiaus šeima yra suteikusi paskolą. Tokias paskolas, pasak R. Patalavičiaus, įmonei suteikė ir kiti akcininkai.
S. Skardžiuvienės advokatas Augustinas Vaičiūnas anksčiau sakė, kad 2015 metų lapkričio pabaigoje ir gruodį ji suteikė 100 tūkst. eurų siekusią paskolą „Investenergostroj“.
R. Patalavičius komisijai teigė, kad į Baltarusiją vykęs tik su A.Skardžiaus žmona ir ten buvęs iš viso „gal porą kartų“.
Verslininko teigimu, be įmonės Baltarusijoje, daugiau jokių verslo santykių nei jis, nei jos šeimos nariai su Skardžiaus šeima neturi. „Daugiau man nėra žinoma, kad aš, mano šeimos nariai...“ – teigė jis.
Seimas yra įpareigojęs komisiją ištirti, kokie fiziniai ar juridiniai asmenys valdo įmonę „Investenergostroj“. Aiškinamasi, ar įgytų akcijų vertė atitinka investicijos dydį, kokie šių asmenų ryšiai su A.Skardžiumi.
„Investenergostroj“ gamina elektrą ir brangiai ją parduoda koncernui „Belenergo“. Įmonė Gardino regione vysto 2 didelius saulės jėgainių projektus ir iš valstybės dabar gauna apie 0,30 euro už kWh tarifą, vėliau jis mažės iki 0,09-0,05 euro, rašė portalas 15min.lt.
A.Skardžiaus žemės sklypuose Šilutės rajone stovinčias vėjo jėgaines valdanti bendrovė „Naujoji energija“ iš Lietuvos valstybės gavo beveik 4 kartus mažesnį nei Baltarusijoje tarifą – 0,08 euro už kWh, tačiau ir jis duoda pelno.
Verslo Baltarusijoje Skardžiai, pasak 15min.lt, ėmėsi po to, kai Seime nepavyko prastumti jiems naudingo įstatymo.
Naujausi komentarai