Komisija vienbalsiai panaikino už K. Komskį paduotus pirmumo balsus. Pagal Seimo rinkimų įstatymą, panaikinus kandidato registravimą, jo reitingo balsai pripažįstami negaliojančiais.
„Kandidato registracija ir už jį paduoti balsai yra panaikinti. (...) Kandidatų sąrašą mes paliekame“, – VRK posėdyje sakė komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Sprendimą braukti K. Komskį iš „tvarkiečių“ kandidatų sąrašo VRK priėmė, susipažinusi su ikiteisminio tyrimo medžiaga, bet prokurorai neleido jos viešinti, argumentuodami, kad tai pakenktų tyrimui.
K. Komskis: reikalausiu atsakomybės iš purvinos kampanijos vykdytojų
Iškart po spaudos konferencijos su K. Komskiu nepavyko susisiekti, tačiau jis nedelsė išplatinti pranešimą. Jame politikas teigia, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas panaikinti kandidato registraciją ir tokiu būdu kvestionuoti rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų Šilutėje yra priimtas viršijant šios institucijos įgaliojimus.
Anot jo, Lietuvos teisės aktais nėra numatyta VRK kompetencija atlikti ikiteisminius tyrimus, vykdyti teismų funkcijas ir disponuoti išrinktų parlamento narių mandatais. O VRK nariai, vadovaujami Zenono Vaigausko, esą, administracinėmis priemonėmis pabandė įtakoti galutinius Seimo rinkimų rezultatus.
„VRK intervencija į partijos kandidatų sąrašą šiurkščiai pažeidžia demokratinių rinkimų principą, piliečių teises ir asmens nekaltumo prezumpciją. VRK pirmininkas paskleidė tikrovės neatitinkančias žinias, kurios padarė žalą tiek rinkėjų, tiek politinės organizacijos narių, tiek mano asmeninei reputacijai.
Zenonas Vaigauskas, dėl man nežinomų priežasčių iš anksto buvo užėmęs šališką poziciją mano atžvilgiu, po rinkimų žiniasklaidos priemonėse grasino eliminuoti partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų sąrašą, tendencingai pasisakė dėl jos iškovotų mandatų galimo perskirstymo kitoms politinėms jėgoms.
VRK sprendimas atimti man Seimo nario mandatą, kurį Lietuvos Respublikos piliečiai suteikė balsuodami už partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašą, yra politinis sprendimas, kurio motyvai nėra iki galo suprantami. Tai turės nustatyti tiek Lietuvos, tiek tarptautinės teisminės instancijos.
Esu įsitikinęs, kad VRK ignoruodama teisės viršenybės principą, šiurkščiai pažeidė mano pilietines teises, todėl visomis priemonėmis ginsiu savo teisėtus interesus, reikalausiu asmeninės atsakomybės iš tų, kurie organizavo šią purviną šmeižto kampaniją prieš mane bei partiją „Tvarka ir teisingumas“, – pranešime savo poziciją išdėstė K. Komskis.
Laiko provokacija
Kiek anksčiau savo raštiškame paaiškinime VRK K. Komskis nurodė su balsų pirkimu niekaip nesusijęs, apie jį žinantis tik iš žiniasklaidos, sakė tai esant provokacija. Policijai paskelbus apie ikiteisminį tyrimą Šilutėje, jis paskelbė stabdantis narystę partijoje.
„Nerasdamas kito logiško mano pavardės skelbimo balsų pirkimo skandale paaiškinimo leidžiu sau manyti, kad Seimo rinkimų įstatymo spragos leidžia išeliminuoti stiprų konkurentą ar net visą partiją, surengiant lengvai surežisuojamą balsų pirkimo provokaciją, nes užtenka vos keleto asmenų liudijimo ir kandidatas ne tik sukompromituojamas, sugadinama jo reputacija, bet net gali netekti mandato“, – K. Komskio paaiškinimą perskaitė VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas raštiškame paaiškinime VRK nurodė nedisponuojantis jokia informacija, susijusia su VRK atliekamu tyrimu dėl galimų Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų Šilutės apygardoje. „Man nėra žinomi jokie faktai, kurie galėtų dominti VRK Seimo rinkimų kontekste“, – savo paaiškinime VRK komisijai nurodė R. Paksas.
Tuo tarpu tyrimą atlikusi VRK darbo grupė atkreipė dėmesį, kad tiek 2012 metais per Seimo rinkimus, tiek 2015 metais per savivaldos rinkimus komisija iš Šilutės apygardos gavo pranešimų apie galimus rinkimų įstatymų pažeidimus.
„Darbo grupės nariai priėjo pagrįstos išvados, kad Šilutės apygardoje per pirmą turą buvo galimai vykdomas rinkėjų balsų pirkimas. Remiantis Generalinės prokuratūros skelbiama informacija, galėjo būti nupirkta daugiau kaip 120 rinkėjų balsų“, – pažymėjo darbo grupės išvadą peskaičiusi L.Matjošaitytė.
L. Matjošaitytė pateikė informaciją, kad iš viso dėl galimo balsų pirkimo „Tvarkos ir teisingumo“ naudai vyksta trys ikiteisminiai tyrimai – du Lazdijų-Druskininkų apygardoje ir vienas Šilutės apygardoje, tačiau „darbo grupė neturi pakankamai pagrindo išvadai, kad rinkėjų balsai Šilutės ir Lazdijų-Druskininkų apygardose buvo perkami viso sąrašo naudai“.
Todėl komisija nesiūlė pripažinti visų partijos „Tvarka ir teisingumas“ balsų negaliojančiais ir tuo pačiu nenaikinti viso „tvarkiečių“ sąrašo registracijos. Tuo tarpu K. Komskio kaip kandidato registraciją, remiantis neviešinama ikiteisminio tyrimo medžiaga, siūlyta panaikinti.
Išbraukus K. Komskį, į Seimą patenka sąraše žemiau likęs „tvarkietis“ Vytautas Kamblevičius.
Už balsus – alkoholis, cigaretės, pinigai
Generalinės prokuratūros duomenimis, grupė Šilutės gyventojų per pirmąjį Seimo rinkimų turą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų. Šiuo metu tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad iš viso galėjo būti papirkta daugiau kaip 120 rinkėjų.
Įtarimai dėl rinkėjų papirkinėjimo organizavimo bei vykdymo yra pateikti iš viso 11-ai asmenų. Jokiai politinei partijai ar kitam juridiniam asmeniui įtarimai šiuo metu nėra pateikti.
Ikiteisminis tyrimas dėl galimo balsų pirkimo Šilutėje pradėtas, kai spalio 6 dieną Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą pasiekė informacija apie galimą rinkėjų papirkinėjimą spalio 9 dieną.
Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris anksčiau yra patvirtinęs, kad balsų pirkimas Šilutėje vyko partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai. Taip pat dėl galimo balsų pirkimo „tvarkiečiams“ atliekami du ikiteisminiai tyrimai Lazdijų-Druskininkų apygardoje.
Partija „Tvarka ir teisingumas“ Šilutėje gavo 2053 balsus. Iš viso daugiamandatėje apygardoje partija laimėjo penkis mandatus, o su antrojo turo nugalėtojais – aštuonis mandatus. Šioje apygardoje iškeltas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas K. Komskis dalyvaudamas rinkimuose surinko 2305 balsus ir liko trečias. Bendrame partijos sąraše po reitingavimo K. Komskis surinko 6098 pirmumo taškus ir nukrito iš antros į ketvirtą vietą.
Įstatymas numato, kad VRK dėl šiurkštaus Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo priima sprendimą dėl kandidatų sąrašo paskelbimo atšaukimo ar kandidato registravimo panaikinimo po rinkimų dienos, bet ne vėliau kaip iki galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo. VRK sekmadienį skelbia galutinius Seimo rinkimų rezultatus.
„Tvarkiečiai“ nežino, ar skųs
Partija „Tvarka ir teisingumas“ kol kas nežino, ar skųs Vyriausios rinkimų Komisijos (VRK) sprendimą dėl galimo balsų pirkimo iš naujojo Seimo pašalinti partijos narį K. Komskį. Kiti į Seimą išrinkti partijos nariai galės dirbti naujame parlamente.
„Dėl partijos sąrašo naikinimo taip ir tikėjomės. Negalėjome susitaikyti su ta mintimi, kad 60 tūkst. rinkėjų būtų atimta teisė. Tai būtų buvusi paminta demokratija, o dėl kitų sprendimų... Dar neturime tos informacijos ir bandysime susivokti. Partijoje rytoj pradėsime diskusijas“, – po VRK sprendimo žurnalistams sakė „Tvarkos ir teisingumo“ atsakingasis sekretorius Almantas Petkus.
Jo teigimu, partija mano, kad galimas balsų pirkimas Šilutės apygardoje buvo provokacija.
„Sunku dabar atsakyti kažką, reikia mums suvokti visą informaciją. Mes neturime ikiteisminio tyrimo informacijos. Jeigu kalbėtume apie to paties liudininko – jo pavardė Gaižauskas, mes supratome, kad ta pati informacija paskelbta viešai ir perduota prokurorams. Komisijoje šiandien buvo pasakyta, kad tas paliudijimas skiriasi“, – teigė A. Petkus.
Komisijos pirmininkas Z. Vaigauskas tvirtino, jog priimti sprendimą buvo sudėtinga, nes nebuvo galima atskleisti ikiteisminio tyrimo medžiagos.
„Jo (K. Komskio – past.) atžvilgiu buvo šiurkščiai pažeistas rinkimų įstatymas – perkami balsai vienmandatėje ir daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Ten situacija buvo sudėtingesnė, nes balsai buvo perkami ir partijai, kur buvo siūloma kartu reitinguoti su Komskiu. Mums visą tą rebusą reikėjo išspręsti, neatskleidžiant ikiteisminio tyrimo medžiagos. Turėčiau pasakyti, kad komisija buvo visiškai vieninga, išskyrus klausimą, ar su Komskiu neturėtų būti braukiami kiti kandidatai, bet, mūsų nuomone, skirtumas yra tikrai didžiulis ir mes nusprendėme, kad K. Komskis netenka savo registracijos, visi jo surinkti balsai pripažįstami negaliojančiais“, – žurnalistams sakė Z.Vaigauskas.
Jo teigimu, neaišku, kaip dabar pasielgs „Tvarkos ir teisingumo“ partija dėl tokio VRK sprendimo.
„Aš manau, kad tiesiog lankstinukai buvo panaudoti ir visas veiksmas buvo pradėtas prieš rinkimus. Mes atidžiai nagrinėjome tą situaciją. Taip, į Seimą ateina Kamblevičius, kuris buvo tame pakete įrašytas, bet jis turbūt buvo įrašytas, nes tuose paketuose buvo paliktas populiariausias tos partijos žmogus tame regione. Žemaitaitis irgi buvo turbūt įrašytas, kad pridengtų tą balsų pirkimą“, – tvirtino Z. Vaigauskas.
Naujausi komentarai