Iškilo grėsmė
Dar liepos viduryje generalinis miškų urėdas Rimantas Prūsaitis pasirašė įsakymą, kuriame išvardytos dvylika urėdijų. Jų vadovai įpareigoti iki kitų metų pradžios informuoti GMU, iš kokių urėdijų planuoja pirkti sodmenis. Vadinasi, šios urėdijos nebeturės teisės sėti ir auginti savo bei privačių miškų savininkų reikmėms spygliuočių ir lapuočių sodinukų.
Kitaip tariant, šių urėdijų miško medelynai pradėti naikinti. Kirvis kitiems metams išgaląstas dar trims urėdijoms, o per artimiausius penkerius metus medelynų turės likti tik trylika.
Gerneralinis miškų urėdas R.Prūsaitis dar praėjusių metų vasaros viduryje sudarė specialią komisiją.
Apsilankę visose urėdijose, komisijos nariai nutarė perspektyviausiais pripažinti sparčiai pertvarkomus Dubravos eksperimentinės mokomosios ir Panevėžio miškų urėdijų medelynus. Pirmajame baigiami statyti šiuolaikiški šiltnamiai, kuriuose medeliai bus auginami konteineriniu būdu – vazonėliuose. Panevėžyje tokius šiltnamius dar tik planuojama statyti.
Anykščių, Kaišiadorių, Kretingos, Nemenčinės, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Trakų miškų urėdijų medelynai pripažinti turinčiais gana gerai išplėtotą infrastruktūrą, plėtros galimybes, kvalifikuotus perspektyvius specialistus, realias galimybes kasmet realizuoti ne mažiau kaip 3 mln. sodmenų. Juose būtų galima taikyti pažangesnes technologijas.
"Po įvykdytos apžiūros konstatuota, kad modernizacija medelynuose vykdyta stichiškai, nesistemiškai, padaryta abejotinų investicijų, o naudojamos miško sodmenų išauginimo technologijos daugeliu atveju morališkai pasenusios ir liko nepakitusios, o tai lemia nepakankamai gerą auginamų miško sodmenų kokybę. Pabrėžta, kad mūsų šalies valstybiniai miško medelynai gerokai atsilikę nuo aplinkinių šalių medelynų, kuriuose jau seniai naudojamos pažangios sodmenų išauginimo technologijos. Po apžiūros konstatuota, kad pusė šalies medelynų neturi efektyvios laistymo sistemos, atitinkančių teisės aktų reikalavimus darbo ir buities sąlygų, kokybiškų sodmenų laikymo ir rūšiavimo patalpų. Šiandien 38 proc. miškų urėdijų medelynų yra vertinami žemiau nei šalies medelynų vidurkis, kuris, vertinant 10 balų skale, – 6,3 balo", – dienraščiui motyvus, kodėl reikia naikinti medelynus, dėstė minėtos komisijos pirmininkė, GMU Miško atkūrimo ir apsaugos vyr.specialistė Eglė Mankevičienė.
Ekonomiškai pagrįsti negali
Kodėl kirvio ašmenų nusipelnė net 25 urėdijų miško medelynai?
E.Mankevičienės vadovaujama komisija nustatė, kad efektyvios laistymo sistemos neturi aštuoniolika valstybinių miško medelynų, devyniuose medelynuose laukai vienas nuo kito nutolę daugiau kaip 5 km, viename medelyne neatliekami dirvožemio tyrimai, o dešimtyje medelynų tyrimai atliekami ne dažniau kaip kas penkeri metai, 22-uose nėra minimalių buitinių patalpų ir sąlygų, dvylikoje medelynų sodmenų laikymo patalpos netenkina poreikių, o 21 medelynas neturi rūšiavimo patalpų arba jos netinkamos.
Dienraščio paprašyta išvardyti, kurie naikintini medelynai dirba nuostolingai, koks, GMU skaičiavimais, bus gautas ekonominis efektas medelynus panaikinus, E.Mankevičienė atsakyti neįstengė.
"Remiantis preliminariais skaičiavimais, tik apie dešimt miškų urėdijų medelynų pasiektų teigiamą balansą, t.y. apie 20 tūkst. eurų bendrojo pelno. Siekiant techninio progreso ir kokybės medelynuose, priimant sprendimus, negalima būtų remtis tik ekonominiais svertais ir konkretaus medelyno pelningumu. Praktiškai sunku būtų įvertinti miškų urėdijų medelynų veiklos pelningumą atskirai nuo visos miškų urėdijos", – abstrakčiai svarstė miškininkė.
Dirba pelningai
Varėnos miškų urėdijos miško medelynas pelningas – praėjusiais metais gavo 20 tūkst. eurų pelno. Tačiau veik 17 ha sodmenų greitai neliks. "Jau kitais metais nebesėsime", – dienraščiui patvirtino šios urėdijos urėdas Tomas Bazevičius. Paklaustas, iš kur ims sodmenų, sakė, kad pirks paskelbę viešąjį pirkimą – kas pigiau parduos.
T.Bazevičiaus teigimu, urėdijoje ateinančiais metais planuota pasėti 0,5 ha pušų, po 0,2 ha eglių ir lapuočių. Logiškai mąstant, kompensuojant šį praradimą, kitoje urėdijoje turėtų hektaru padidėti medelynas, nes sodinukų prireiks varėniškiams. O ar kuri nors iš urėdijų tam pasiruošusi, ar kitos urėdijos apskritai bus pajėgios aprūpinti savų sodinukų neturinčius? "Ne man adresuotas klausimas. Generalinė miškų urėdija galėtų pasakyti", – į diskusijas nesileido T.Bazevičius, tarsi sakydamas, kad jei jau GMU nutarta, tai pavaldiniai privalo vykdyti.
Varėniškių kaimynas, Valkininkų miškų urėdas Arvydas Strazdas pasiguodė, kad dar kitais metais sės, bet vėliau ir jiems bus uždrausta. Maždaug 30 ha medelynas neša pelną – praėjusiais metais net 32,4 tūkst. eurų. Pasak urėdo, sodmenimis apsirūpina ne tik patys, bet du trečdalius parduoda ir privačių miškų savininkams.
Ar nebus problemų naikinant medelynus? "Skaičiavimas paprastas: mūsų medelynas gavo 32,4 tūkst. eurų pelno. Ateityje mes jo negausime. Jei sodmenis pirktume iš kito medelyno, mokėtume iki 20 tūkst. eurų. Taigi urėdija prarastų apie 50 tūkst. eurų", – dėstė A.Strazdas.
Pašnekovas priminė ir kitą problemą – darbo, kad ir laikino, neteks kaimo žmonės. Mat urėdija pavasario ir vasaros darbams paprastai samdo apie 30, o kai prasideda sodinimo sezonas – ir iki 60 žmonių. Kaimo žmogui tai papildomas uždarbis.
Medelynai pelną neša ne tik dzūkams. Antai Suvalkijoje, Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos medelyne auginama ne tik apie 3 mln. įvairių miško sodmenų, bet ir ornitochoriniai krūmai bei apie 120 rūšių ir formų sodmenys, skirti urbanistiniams želdiniams. Šios urėdijos medelynas, kurį užsimota naikinti, niekados nebuvo nuostolingas.
Neatsako į klausimus
"Komisija išvadose pasiūlė medelynų optimizavimą vykdyti dviem etapais, šalyje steigti (modernizuoti iš esančių) keturis penkis modernius medelynus, auginančius miško sodmenis su apribota šaknų sistema, o miško sodmenims auginti atvirame grunte vystyti vienuolika dvylika šiuolaikinių medelynų", – bandė aiškinti E.Markevičienė.
Apribota šaknų sistema – tai konteinerinė sistema, kai sodmenys auginami vazonėliuose mechanizuotuose, šiuolaikiškuose šiltnamiuose, kur milijonams užauginti prireikia vos kelių darbininkų. Tokie šiltnamiai, atsiradę Skandinavijos šalyse, jau kuris laikas veikia Latvijoje, Lenkijoje.
Keturi šiltnamiai 53 a netrukus turi būti baigti įrengti Kauno rajone, Dubravos eksperimentinėje-mokomojoje miškų urėdijoje, o po kiek laiko – ir Panevėžio miškų urėdijoje.
"Latvijoje tokie šiltnamiai didesni, net iki 1 ha, Lenkijoje – mažesni. Mes pasirinkome tarpinį variantą", – "Kauno dienai" sakė Dubravos urėdas Kęstutis Šakūnas. Paklaustas, per kiek laiko naujasis medelynas atsipirks, pašnekovas prisipažino to nežinantis.
Statistika teigia, kad į naujas statybas jau investuota veik 3 mln. eurų – šiltnamiai kartu su jų statyba kainavo apie 2,2 mln., sandėlio-šaldytuvo statyba – apie 730 tūkst. eurų. Urėdija dar turės įsigyti specialią techniką – konteinerių užpildymo, sėjimo liniją su konteineriais. Redakcijos šaltinių teigimu, tokia įranga kainuos apie 600–700 tūkst. eurų.
Paprašyta įvardyti, koks bus pasiektas ekonominis efektas išplėtus Dubravos ir Panevėžio medelynus, GMU atstovė E.Markevičienė vėlgi negalėjo nieko konkretaus atsakyti. "Visapusiškas projektų pagrindimas yra", – teigė ji ir siūlė kreiptis į urėdijų atstovus. "Kauno dienos" bandytas kalbinti Panevėžio miškų urėdas Valdas Kaubrė prisipažino dar nežinantis, ar projektą palaimino Generalinė miškų urėdija: "Reikėtų žiūrėti dokumentus."
E.Markevičienės teigimu, Dubravos ir Panevėžio projektams pritarta Aplinkos ministerijos miškų ūkio konsultacinėje taryboje ir Generalinės miškų urėdijos kolegijoje projektus ir jų atitikimą keliamiems reikalavimams vertino sertifikuoti ekspertai. Jei iš tikrųjų pritarta, kodėl GMU negali pasakyti, koks bus pasiektas ekonominis efektas įgyvendinus šiuos projektus ir per kiek laiko jie atsipirks. Juk abi urėdijos projektus įgyvendina ne vien savomis, bet visų urėdijų lėšomis.
Abejoja naujove
GMU neslepiama, kad, pirmame etape išplėtus Dubravos ir Panevėžio medelynus, čia išaugintais sodmenimis bus galima bent iš dalies kompensuoti naikinamuose medelynuose auginamus daigus.
"Įdiegus sodmenų su uždara šaknų sistema išauginimo technologiją, bus pasiektas ženklus rezultatas tiek miško sodmenų kokybės", – redakcijai rašė, bet sakinio taip ir nebaigė E.Markevičienė.
"Pažanga pagirtina. Tačiau šiuo atveju, daigus auginant vazonėliuose, niekas nepasakė, kad tai bus pigiau. Konteinerinę sistemą naudoja skandinavai, kur yra kieta uoliena – geresnis sodmenų prigijimas. Akivaizdu ir kitkas: iš mūsų medelyno sodmenų su atvira šaknų sistema pirko švedai", – apie naująją technologiją kalbėjo ilgametis miškininkas A.Strazdas. Jo teigimu, vazonėliuose užauginti sodinukai turėtų būti brangesni, nes užpildui naudojamas durpių substratas.
"Pušis vysto gilią šaknį, o čia daigelis įspraustas į puodelį. Kiek tai turės įtakos ateityje vėjovartoms, šaknų sistemai – apie tai šiandien niekas nekalba. Nežinau, ar ir skandinavai tai gali pagrįsti pušies auginimo pranašumus vazonėliuose", – abejojo A.Strazdas.
Pašnekovo teigimu, koncentravus miško sodmenų auginimą keliose vietose, kyla du pavojai – galimos ligos, dėl kurių bus patirti milžiniški nuostoliai ir sunkiai suvokiama medelynų koncentracija, pasireikšianti sodmenų savikainos padidėjimu ir kelių urėdijų monopoliu.
Varėnos miškų urėdas taip pat neslėpė abejonių, ar iš konteinerių pasodintos pušys prigis Dzūkijoje.
Kviesis urėdą
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas "Kauno dienai" sakė, kad dar pavasarį buvo susitikęs su generaliniu miškų urėdu R.Prūsaičiu, kuris jį tikino, kad medelynų naikinimas suderintas su urėdais, pastarieji sutinka, kad kai kuriuos medelynus reikia panaikinti.
"Kai ateis rudens sesija, mes šią problemą į pirmo komiteto posėdžio dienotvarkę įtrauksime, kviesimės generalinį. Susitvarkėme, kai buvo pasiruošęs naikinti urėdijas, manau, susitvarkysime ir dabar", – kalbėjo A.Salamakinas.
Politikas teigė, kad iš miškininkų pirmiausia bus pareikalauta pateikti ekonominius skaičiavimus, ar tikrai reikalinga naikinti tiek medelynų, kiek dabar užsimota, koks bus ekonominis efektas, kiek kainuos plėsti numatytus: "Jei jie pelningi, tai kuriems galams juos naikinti? Tegu uždirba kad ir centą – žmonės darbą turi."
Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas taip pat sakė netrukus pasikviesiantis R.Prūsaitį, kad jis išsakytų ir logiškai pagrįstų nuomonę dėl medelynų naikinimo. Ministras žadėjo pasidomėti ir tuo, ar kartais generalinis miškų urėdas neviršijo savo įgaliojimų, mat veikia dar 2011 m. pasirašytas aplinkos ministro įsakymas, kuriame išvardyti visi medelynai ir jų plotai.
"Jei yra nurodyta, kad veikia įsakymas, o tu nori daryti centralizaciją, būk malonus, susitvarkyk teisinius aktus", – dėl veikiančio ministro įsakymo replikavo ir A.Salamakinas.
Naujausi komentarai