Quantcast

Lietuva – turizmui patraukli šalis ar alkoholikų kraštas?

Tuo pat metu, kai Vokietijos žiniasklaida Vilnių pristato kaip įdomią turizmo kryptį, o kelionių gidų leidėjas "Lonely Planet" miestą pripažįsta kaip vieną labiausiai rekomenduojamų aplankyti vietų Europoje, viešojoje erdvėje pasklinda teiginiai, kad esame didžiausi alkoholikai pasaulyje. Tik šį kartą remiamasi ne Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), o Ekonominio bendradarbiavimo pasaulio organizacijos (EBPO) duomenimis. Atrodo, jog mes taip smarkiai norime pirmauti, kad net nepasigiliname, kokia informacija skelbiama.

Pradėkime nuo to, kad minėtąją EBPO – dar vadinamą turtingųjų valstybių klubu – sudaro tik 35 valstybės. Tarp jų nepatenka nei Rusija, nei Ukraina, nei Baltarusija ar Moldova, garsėjančios alkoholio vartojimo mastais. Taigi, jei didžioji dalis šalių net nepatenka į EBPO sąrašą, kodėl iškart puolame save tituluoti didžiausiais pasaulio alkoholikais? Skamba nesąžiningai mūsų šalies atžvilgiu.

Kitas svarbus aspektas – mes net nežinome, kokios metodikos naudotos skaičiuojant alkoholio suvartojimą. Ar visose šalyse jos sutampa? Be to, kaip gauti Lietuvos duomenys?

EPBO paskelbė, kad Lietuvoje kiekvienas vyresnis nei penkiolikos metų gyventojas 2015 m. suvartojo apie 15,2 l alkoholio. Duomenys nėra nauji. Svarbu paminėti, kad Lietuvoje parduodamo alkoholio kiekiai stabiliai mažėja jau šešerius metus iš eilės, ir mūsų šalies institucijų skelbiami skaičiai nesutampa su EBPO pateikiamais duomenimis. Štai Statistikos departamento skaičiavimais, 2016 m. kiekvienam vyresniam nei penkiolikos metų lietuviui teko apie 13,2 l gryno alkoholio. Skaičiuojant remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, kurie gaunami apskaičiuojant mokėtinus akcizus, 2017 m. Lietuvoje legalaus alkoholio kiekvienas penkiolikos metų ar vyresnis gyventojas suvartojo vidutiniškai tik po 12,3 l.

Minimi skaičiai nė iš tolo nepanašūs į EBPO pateikiamus duomenis. Tad natūraliai kyla klausimas – ar tokia statistika atspindi šiandienę situaciją?

Kodėl valstybinėms institucijoms toks mūsų šalies įvaizdis priimtinas? Kodėl nieko nedaroma, kad šalies vardas nebūtų menkinamas?

Iš visų jėgų stengiamės puoselėti turizmą šalyje ir pritraukti kuo daugiau lankytojų, tačiau tuo pačiu metu patys teigiame, kad esame alkoholikų šalis. Iš sparčiai tobulėjančios, modernios ir augančios valstybės tampame didžiausiais pasaulio girtuokliais? Ar taip pritrauksime daugiau užsienio investicijų? Ar taip padidinsime turistų, besidominčių mūsų šalies istorija ir kultūra, srautus? Deja, sunku tuo patikėti.

Tad gal metas nustoti švaistytis nepagrįstais skaičiais?



NAUJAUSI KOMENTARAI

asanai

asanai portretas
Alkoholizmas turizmui tikrai nekenkia. Čia tam, antram punktui, investicijų pritraukimui ne prie širdies.

Gintaras

Gintaras portretas
Juk nebutina turistam bendrauti su neblaiviais asmenimis. Lietuvoj tikrai yra ka pamatyt. Ir gan saugi salis.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių