Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) suskaičiavo, jog mokslo metus, palyginti su praėjusiais metais, pradės daugiau pirmokų, tačiau mažiau abiturientų ir mokytojų. Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis mano, jog dėl tuštėjančių suolų jaudintis neverta. „Svarbiausia, kad nesumenkintume mokyklos vaidmens, o tai – gana grėsminga“, – sako B. Burgis.
Planuojama, kad mokslo metus Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose pradės 343 tūkst. mokinių, iš jų 30,5 tūkst. – abiturientų. Praėjusiais metais mokyklose mokėsi 357,5 tūkst. moksleivių.
ŠMM prognozuoja, kad šiemet mokslo metus pradės 28 tūkst. pirmokų – tai vienu tūkstančiu daugiau, nei 2013-aisiais. Praėjusiais mokslo metais mokėsi 27 tūkst. pirmaklasių.
Ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė mano, jog po kelerių metų tendencijos pradės gerėti, nebebus tokio didelio mokinių sumažėjimo.
Kaip rodo ŠMM duomenys, bendrojo ugdymo mokyklose dirbs ir trimis tūkstančiais mažiau pedagogų – 33 tūkst.
„Mažėja mokinių, klasių, natūralu, kad šiek tiek mažėja ir mokytojų. Tai – nuolatinis procesas. Be to, nemažai mokytojų yra pensinio amžiaus, baigę darbą išeina į pensiją. Didelio naujų mokytojų poreikio taip pat nėra. Kur yra darbo vietų, ateina dirbti nauji mokytojai, tačiau labai tuo didžiuotis tikrai negalime, nes tiesiog nėra to poreikio“, – portalui LRT.lt kalbėjo N. Barauskienė.
B. Burgis: pagyvenusių mokytojų galėtų mažėti ir sparčiau
Savo ruožtu KTU gimnazijos vadovas B. Burgis pasigenda teisingos mokytojų kaitos: „Neateina jaunų gerų mokytojų, o natūraliai mažėja tų, kurie labai pagyvenę, jų galėtų mažėti ir sparčiau. Mokytojais turėtų tapti patys šviesiausi jauni žmonės, o taip nėra ir negreitai bus.“
Pasak B. Burgio, trūksta ir darbo vietų bei didesnių atlyginimų. „Bet atlyginimus galima padaryti didesnius tik tuomet, jei bus mažiau mokytojų ir didesnis darbo krūvis. Jaunas žmogus gali dirbti daugiau valandų, senas žmogus dažniausiai gauna pensiją, todėl pasiima tik kelioliką valandų darbo ir užima vietą – tai nėra labai teisinga. Kita vertus, jei senosios kartos mokytojai yra kur kas geresni už naujokus, tai juos keisti taip pat nėra jokios logikos“, – priduria direktorius.
B. Burgis tikina seniai propaguojantis idėją kuo greičiau užsiimti mokytojų atestacija. Esą jei mokytojas yra tinkamas, tegul dirba nors ir šimtą metų, tačiau yra nemažai netinkamų, kurie turėtų nedelsiant išeiti.
Tuo metu dėl mažėjančio abiturientų skaičiaus B. Burgis nesijaudina, esą nėra nustatyta, kiek jų turėtų būti. „Mūsų šalis nedidelė, nėra tokio poreikio, kad abiturientų būtų daugiau ar mažiau. Svarbu, kad jie būtų geri. Svarbiausia, kad nesumenkintume mokyklos vaidmens, o tai – gana grėsminga. Reikia saugoti gerą mokyklą, gerus mokytojus ir moksleivius, o skaičiai – antraeilis dalykas“, – kalbėjo KTU gimnazijos direktorius.
Naujausi komentarai