Quantcast

Pirmasis Valdovės pranešimas – be karūnos

Prezidentė vakar perskaitė devintąjį savo metinį pranešimą. Bet tai buvo tik pirmasis Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas, kurį ji skaitė be valdovės karūnos. Kalbėjimas žiūrint į visus iš aukšto buvo nustumtas į paraštes. Todėl šis pranešimas buvo palyginti žmogiškas.

Konstatavusi, kad partinės sistemos krizė gilėja, prezidentė, iki tol ne kartą išdidžiai rėžusi, jog ji nedaranti klaidų, pirmą kartą prisipažino klydusi. Tiesa, tai padarė labai aptakiai. Todėl tikrai ne visi klausytojai suprato, ką šalies vadovė turi galvoje.

„Visi skaudžiai nusideginome pirštus, tarp jų ir aš“. Ši pro sukąstus dantis išspausta frazė buvo aliuzija į „tulpių“ paštą. Iš kurio, kaip jau žinome, liejosi nurodymai dabar teisiamam Eligijui Masiuliui, kuris buvo ir prezidentės ryšininkas tarp jos ir „MG Baltic“ koncerno.

Pirmą kartą prezidentė tiek daug dėmesio skyrė partijoms ir jų apverktinai būklei. Galima netgi teigti, kad visas šis pranešimas – apie partijas. Šalies vadovė kritikavo rinkimų komitetus ir perspėjo žmonės dėl jų keliamo pavojaus politinei sistemai.

Įspūdis toks, kad D. Grybauskaitė tik neseniai suprato, jog demokratija yra neįmanoma be partijų. Kurių niekinimui ir daužymui šalies vadovė paskyrė tiek daug pastangų ir laiko.

Tačiau net ir reikšdama nuogą, nepagrįstą jokia gilesne situacijos analize viltį, kad šalies partijos atsinaujins ir prisikels, prezidentė siūlė būdus, kurie partijoms padėtų kaip numirėliui kompresas.

Pavyzdžiui, be idealistinio, tikrai nebūdingo Grybauskaitei užsidegimo visiems dabar eiti savanoriais į partijas, šalies vadovė ragino iš Vyriausiosios rinkimų komisijos pašalinti partijų atstovus.

Tolimam nuo politikos žmogui gal tai ir gali pasirodyti racionalu. Realybėje tai reikštų, kad valdančioji dauguma į VRK sukiša savo a la nepartinius žmones – daug daug matijošaityčių. O tai tik dar labiau prisidėtų prie vienos nuomonės įsigalėjimo ir partijų erozijos.

Apskritai šįkart prezidentės pranešimas nebuvo toks valdiškai nykus, kaip ankstesniais metais. Išgirdome daug vaizdingų posakių ir palyginimų.

Pavyzdžiui, „vidaus politika, primenanti lopomą Gedimino kalną, neatlaiko – trūkinėja, slenka, griūva“; „sujudinus politinės korupcijos viršūnių vandenis prieš mus atsivėrė „neregėta Lietuva“; „Parlamentas – Laisvės kovų bastionas – tampa pasikėsinimų į žmonių laisvę ir demokratiją šaudykla, iš kurios pokši vien drausti ir bausti.“

Tai rodo, kad šįkart prezidentė davė gerokai daugiau laisvės savo pranešimo rašytojui. Kodėl taip, paklausite?

Vaizdingi posakiai turėjo paslėpti pranešimo eklektiškumą ir dviprasmišką prezidentės padėtį, į kurią ji pakliuvo išviešinus „tulpių“ pašto užkaborius.

Regis, tai pavyko. Prezidentė ištraukė save už ausų iš parlamentinio tyrimo ir „tulpių“ pašto sukurtos klampynės. Na, bent jau jai pavyko apeiti giliausius tos klampynės akivarus.

Juolab, kad šalies vadovė taikliai kirto Ramūno Karbauskio Seimo daugumai, pabrėždama, kad „Seimas virto žmonių supriešinimo vieta“, „parlamentiniai tyrimai yra selektyvūs“, o knaisiojimasis praeityje neatleidžia Seimo daugumos nuo šiandienos problemų sprendimo.

Bet giliausias špagos dūris R. Karbauskiui – vieta, skirta žemės ūkiui: „Žemės koncentracija vienose rankose, pajų ir vekselių biznis, nekontroliuojamas žemių įsigijimas, neskaidrios ES paramos dalybos, fiktyvūs ūkiai ir „sofos“ ūkininkai atvedė prie netvarkos, anarchijos ir iškreiptos rinkos. Vieni kaime niekaip nesuduria galo su galu, kiti pamiršta deklaruoti šimtatūkstantinius sandorius.“

Bet prezidentė šįkart neminėjo pavardžių. Todėl kiekvienas veikėjas, o ypač toks suktas veikėjas kaip R. Karbauskis, galės sakyti ir jau sako, kad tai – ne apie jį.

Kaip ir ankstesniais metais, D. Grybauskaitė beveik nieko nepasakė apie užsienio politiką ir gynybą. Tik konstatavo jau žinomus faktus.

Jei reikėtų apibrėžti vienu sakiniu, šis metinis pranešimas buvo nueinančios nuo scenos antipolitiškos politikės bandymas pakilti į aukštesnį politikos lygį. Vietomis tai pavyko. Bet drauge tai ir labai pavėluotos vietos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Valodkai

Valodkai portretas
O man atrodo, kad ant vyriškio plikės karūna labai tiktų, nes aštrūs pasisakymai visada buvo karūnuotų prioritetas.

aš portretas
Nors kartą Valatka pasakytų apie Prezidentę ką nors pozityvaus. Niekada, kodėl? negi Prezidentė nė vieno darbo gero neatliko? BAISU, kai Lietuvoje gyvenantys taip šmeižia Prezidentę. Įdomu, artimoje kaimynystėje irgi šitaip dergiami vadovai? Parašykit kas nors, jeigu žinote. Aš, tikrai, nežinau.

Faktas

Faktas  portretas
Apart gagenimo, skandalų, alaso, triukšmo bei pašaudymo draudimais ir baudimais (pagal Prezidentę) šis gandragalvių Seimas daugiau nieko ir nesugeba.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    1
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    4
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
  • Mergelė Bufetava
    Mergelė Bufetava

    Prastai lietuviškai kalbantis pilietis Z. Z. turėjo jugoslavišką bufetą. Kažkada pirktą pagal pažintis už talonus. Nors Jugoslavijos jau nėra, tačiau bufetas tebestovi. Virš bufeto ant sienos prikalta Rusijos vėliava. Kartą, kai...

    6
  • Pirmi mero V. Benkunsko kadencijos metai: sostinė išsirinko merą, kuris dirba puse etato
    Pirmi mero V. Benkunsko kadencijos metai: sostinė išsirinko merą, kuris dirba puse etato

    Kasmetinė mero ir tarybos darbų ataskaita ilgus metus buvo privalomas dokumentas, kurį miesto vadovas kasmet pateikdavo vilniečiams, kad jie galėtų matyti, kaip vykdomi valdžios  įsipareigojimai. Šią tradiciją įvedė Artūras Zuokas, ka...

    4
  • Timūras be būrio
    Timūras be būrio

    Potvynis Sibire nesibaigia, užtvindė jau ir urano kasyklas (skęstantys miestai, kaimai, namai su visu gyvuoju inventoriumi šiuo atveju – ne tiek svarbūs), taiką vis drumsčia ukrainiečių koviniai dronai (nepainioti su kovinėmis žąsimis),...

  • Atstatėme istorinį teisingumą
    Atstatėme istorinį teisingumą

    Man, kaip partizano ir tremtinės dukrai, itin svarbu ir labai džiugu, kad balandžio 18-ąją Seime įstatymo pakeitimu atstatytas istorinis teisingumas nuo okupacijų nukentėjusiems panašaus likimo Lietuvos gyventojams. Mano inicijuotoms Asmenų, nu...

    3
Daugiau straipsnių