Quantcast

Prarastos mazurkos beieškant

Matilda Marija (1872–1971) – lenkų kilmės baleto šokėja, išgarsėjusi tiek savo profesiniais pasiekimais, tiek kontroversišku asmeniniu gyvenimu. Prieš keletą metų (2017) Rusijos kino kūrėjai ryžosi sukurti vidutinišką, erotinių scenų prifarširuotą filmą apie jos ir paskutiniojo Romanovų dinastijos caro Nikolajaus Aleksandrovičiaus (1868–1918) santykius.

Šiuo metu jau beveik užmirštas kūrinys tada sulaukė itin daug visuomenės dėmesio. Patriotiškai nusiteikę politikai kreipėsi į prokurorus, šventuoju paskelbto caro įvaizdį saugantys žmonės protestavo ir grasino filmo kūrėjams bei platintojams susidorojimu, o vienas keistuolis netgi bandė išsprogdinti kino teatrą Jekaterinburge, benzino cisternų ir dujų balionų prikrautu automobiliu rėždamasis į pastatą.

Gimė Matilda 1872 m. rugpjūčio 31 d. Peterhofe muzikantų, šokėjų ir aktorių šeimoje. Teigiama, kad jos tėvas Feliksas Adamas Valerianas (1823–1905) buvo mazurkos šokėjas, o motina Julija (1832–1912) – aktorė. Net ir apie kažin kurį jos senelį kalbama, kad šis esą buvęs talentingas smuikininkas, savo gabumais prilygęs pačiam Niccolo Paganini (1782–1840).

1880 m., sulaukusi aštuonerių, Matilda įstojo į imperatoriškojo baleto teatro ugdymo įstaigą. Ji viena pirmųjų įvaldė vadinamąjį „fouette“ judesį (kai šokėjas, pakėlęs vieną koją, kita, stovėdamas vietoje, sukasi aplink save 32 kartus), o jos kvalifikaciją užtvirtinantį pasirodymą stebėjo caras Aleksandras Aleksandrovičius (1845–1894) kartu su šeimos nariais.

Po spektaklio valdovas pasisodino Matildą šalia savęs ir Nikolajaus bei palinkėjo jai tapti rusiškojo baleto pasididžiavimu. Teigiama, kad jis taip pat šypsodamas liepė Matildai ir Nikolajui pernelyg daug neflirtuoti.

Vertinant šių laikų normomis, šokėjos ir sosto įpėdinio ryšys nebuvo itin nuodėmingas. Jie buvo jauni, neįsipareigoję kitiems žmonėms ir veikiausiai abu puikiai suvokė, kad šie santykiai nesibaigs vedybomis. Nikolajui anksčiau ar vėliau būtų tekę vesti sau lygią Europos karališkosios šeimos atstovę ir sėsti prie valstybės vairo, o Matilda vargu ar būtų pakėlusi išsiskyrimą su teatru.

Kai kas mano, kad šį jokios ateities neturėjusį ir nuo 1890 iki 1894 m. trukusį romaną sąmoningai įžiebė ir skatino pati karališkoji šeima tam, kad būsimasis valdovas „išsilakstytų“. Erotinio „garo išleidimas“ nebuvo vienintelė veikla, kuria tuo metu turėjo užsiimti sosto įpėdinis.

Jam teko lankyti valstybės tarnautojų posėdžius ir daug keliauti po pasaulį kartu su savo giminaičiais: jis aplankė Egiptą, Indiją, Singapūrą, Siamą (Tailandą) ir Japoniją. Besilankydamas Tekančios Saulės salose, Nikis sužinojo, kad ne visi šiame pasaulyje žavisi rusišku dvasingumu: svečius saugoti turėjęs policininkas (samurajus) Tsuda Sanzo (1855–1891) pabandė būsimąjį carą nužudyti kardu.

1894 m. lapkritį, mirus tėvui, nerūpestingas Nikolajaus Aleksandrovičiaus gyvenimas baigėsi, o kartu nutrūko ir jo bei Matildos romanas. Valstybės valdymui vis dar nepasirengęs plevėsa turėjo sėsti į sostą ir vesti vokietę, Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos (1819–1901) anūkę Aleksandrą (1872–1918).

Britų valdovė arba turėjo liguistą polinkį į nimfomaniją, arba labai mylėjo savo vyrą Franzą Augustą Karlą Albertą Emanuelį (1819–1861). Ji pagimdė devynis vaikus, kurie vėliau, susikryžminę su kitomis Europos karališkosiomis šeimomis ir susilaukę savų palikuonių, pavertė Viktoriją pačia tikriausia Senojo žemyno matrona.

Antai pirmoji Viktorijos dukra Viktorija (1840–1901) 1858 m. ištekėjo už Vokietijos valdovo Friedricho III (1831–1888). Vėliau jų sūnus Friedrichas Wilhelmas Viktoras Albertas (1859–1941) susirėmė su Didžiąją Britaniją valdžiusiu pusbroliu George’u Fredericku Ernestu Albertu (1865–1936) ir pusseserės vyru Nikolajumi Aleksandrovičiumi pasauliniame kare (1914–1918).

Su politika persipynę giminių vaidai nebuvo vienintelis Viktorijos nuopelnas smukdant Romanovų Rusiją. Spėjama, kad būtent ji buvo hemofilijos (paveldimos ligos, dėl kurios nekreša kraujas), pasireiškusios Aleksejui Nikolajevičiui (1904–1918), geno nešiotoja.

Vos įžengęs į sostą, Nikolajus sukėlė skandalą – priimdamas Tverės gubernijos delegaciją, perskaitė iš anksto paruoštą kalbą, kurioje teigta, kad visos viltys apie visuomenės dalyvavimą valstybės valdyme – tušti svaičiojimai.

„Yra didžiulė valstybė, turinti per šimtą milijonų gyventojų, ir šitą valstybę valdo vienas žmogus. Ir šitas žmogus paskiriamas atsitiktinai, ne išrenkamas iš geriausių ir patyrusių žmonių labiausiai patyręs ir geriausiai gebantis valdyti, o paskiriamas tas, kas gimė žmogui, anksčiau valdžiusiam valstybę...“ – savo straipsnyje įsiutęs samprotavo žymus to meto literatas Levas Nikolajevičius (1828–1910).

Nors Matildos ir Nikolajaus santykiai nutrūko, laikyti jos gyvenimo nesėkmingu tikrai nederėtų. Ji toliau aktyviai sukosi šokių bei teatro pasaulyje, o ir kilmingų bei turtingų gerbėjų jai netrūko. Šiuo metu žinoma, kad ji ilgą laiką palaikė santykius su Aleksandro Aleksandrovičiaus pusbroliu Sergejumi Michailovičiumi (1869–1918), o galiausiai ištekėjo už Nikolajaus Aleksandrovičiaus pusbrolio Andrejaus Vladimirovičiaus (1879–1956) ir pagimdė bent vieną vaiką.

Nikolajus šeimine laime veikiausiai taip pat nebūtų skundęsis, jeigu ne viena erzinanti aplinkybė – ilgą laiką Didžiosios Britanijos karalienės vaikaitė gimdė vien merginas. Tik 1904 m. rugpjūtį Dievas pagaliau ryžosi patenkinti caro prašymą dėl vyriškos lyties įpėdinio.


Šiame straipsnyje: Matilda Marijabaletasšokėja

NAUJAUSI KOMENTARAI

ir vėl

ir vėl portretas
apie stipenas. Negi Liūtas neranda temų? Pvz apie zoosodą ir narvo, kuriam gyvena , kaimynus.

Kliesesiai truputį

Kliesesiai truputį portretas
9 vaikai nuo vyro-nimfomanija?bggggg
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    10
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    6
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
Daugiau straipsnių