Quantcast

Stintų kainos Ruandoje

Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Vakarų Europoje dešimtasis XX a. dešimtmetis vis dar prisimenamas su nostalgija.

Ekonomika buvo gan stabili, sparčiai vystėsi IT technologijos, kinas ir popmuzika išgyveno tikrą renesansą, pateikdami daugybę darbų, kurie buvo ne tik patrauklūs masiniam vartotojui, bet ir kokybiški bei įdomūs, o griuvus Berlyno sienai, kai kurie labai protingi žmonės netgi prakalbo apie vadinamąją istorijos pabaigą.

Ateitis atrodė gan šviesi, užtikrinta ir daug kas, matyt, tikėjo, kad be klimato kaitos bei kitų aplinkosaugos klausimų žmonijai daugiau niekas nebekels rūpesčių.

Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad epocha tarp SSRS subyrėjimo ir rugsėjo 11-osios teroro aktų nebuvo tokia jau pozityvi, o kraupūs politiniai įvykiai bei procesai tais laikais sukrėtė Balkanų regioną, Kaukazą, ir nemažai Afrikos valstybių.

Ruanda – smulkutė Afrikos valstybėlė, įsiskverbusi tarp Burundžio, Ugandos, Tanzanijos ir Kongo Demokratinės Respublikos, kurioje gyvena vadinamųjų hutų ir tutsių etninių grupių žmonės bei pigmėjams priskiriami tva atstovai.

Svarbūs ir be galo išmintingi žmonės iki šiol negali sutarti dėl hutų ir tutsių, tačiau visi diskusijų skatintojai sutinka dėl vieno, t. y. kad gyvulininkyste labiau besivertusių bei buržuazijos bruožų turėjusių tutsių ir prie žemdirbystės labiau linkusių hutų santykiai yra labai sudėtingi.

Ateitis atrodė gan šviesi, užtikrinta ir daug kas, matyt, tikėjo, kad be klimato kaitos bei kitų aplinkosaugos klausimų žmonijai daugiau niekas nebekels rūpesčių.

Vieni išminčiai teigia, kad šios grupės – tai tautos arba bent jau skirtingų protėvių palikuonys, o kiti – kad socialiniai sluoksniai, kuriuos sieja abipusė pagieža, panaši į tą, kuri vyrauja tarp SSRS griūtimi besidžiaugiančių ir dėl jos liūdinčių žmonių.

Tutsiai esą dažnai buvę aukštesni už hutus ir šviesesnės (labiau rudos) odos. Jie turėdavę kitokius skruostikaulius nei hutai, o jų nosys esą panašios į tą, kurią turėjęs prancūzų filosofas Francoisas Marie Arouetas (1694–1778).

Šios grupės atstovai Ruandoje visada buvo mažuma ir dažniausiai versdavosi gyvulininkyste. Jie taip pat sugebėdavo sutelkti politinę galią ir neblogai sutardavo su bemaž visais baltaisiais kolonizatoriais, tad galima teigti, kad būtent tutsiai Ruandoje dažnai atlikdavo arogantiškojo elito vaidmenį.

Ruandos populiacijos daugumą sudarantys hutai neretai būdavo tamsesnės už tutsius odos (labiau juodos), žemesni, o jų atstovų nosys dažnai primindavo tą, kuri vaizduojama graikų filosofo Platono biustuose (428/423–348 m. pr. Kr.). Jie dažniau vertėsi žemdirbyste, o jų atstovams neretai tekdavo tas vaidmuo, kuris posovietinėje visuomenėje siejamas su vienu cukraus gamyboje naudojamu šakniavaisiu.

Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad tiek tutsių, tiek hutų, kaip ir žydų, būta daug bei įvairių, o abi etninės grupės negyveno viena nuo kitos visiškai izoliuotos. Tiek vienos, tiek kitos grupės vyrai neretai keisdavo savo gyvenimo būdą arba imdavo kitos grupės moteris sau į žmonas, tad kultūriniu požiūriu tutsius ir hutus sieja tai, ką galima pavadinti abipuse asimiliacija.

Kai kurie išminčiai teigia, kad iš pradžių Ruandos žemėse gyveno pigmėjams priskiriamų tva protėviai, o nuo maždaug 700 m. pr. Kr. į šias teritorijas pradėjo keltis bantu etnolingvistinei grupei priskiriami žmonės, kurie išstūmė tva. Neatmetama versija, kad jie galėjo būti hutų protėviai.

Iš pradžių žmonių bendruomenės jungėsi į klanus, o vėliau (nuo maždaug XV a.) – į karalystes, kol galiausiai, anot vienos legendos, monarchas Įkūrėjas (Gihanga I) įsteigė Ruandos karalystę.

Iki XVIII a. dabartinėse Ruandos žemėse egzistavo kelios karalystės, o nuo XVIII a. iki XIX a. vidurio šiuose kraštuose itin išaugo tutsiams priskiriamo Nyiginya klano įtaka.

Valdant šio klano atstovui Kigeliui IV Rwabugiriui (1840–1895), prie Ruandos karalystės buvo prijungta papildomų kaimyninių žemių, pradėtos ekonominės, administracinės, politinės ir karinės reformos. Jo karaliavimas žymi pasiektą Nyiginya klano galios regione apogėjų, tačiau tuo pat metu tai buvo ir šios giminės gulbės giesmė.

Maždaug 1858 m. į dabartinės Ruandos žemes atsibastė Johnas Hanningas Speke’as (1827–1864). Jis buvo britas ir yra laikomas pirmuoju baltuoju europiečiu, apsilankiusiu Ruandoje bei pasiekusiu Viktorijos ežerą.

Tai buvo kolonializmo epocha, per kurią beveik visos didžiosios Europos jėgos siekė ne tik pažinti, bet ir įsisavinti kuo daugiau egzotiškų Azijos, Ramiojo vandenyno ir ypač Afrikos kampelių.

Kad šis godumas nesukeltų papildomų politinių ir ekonominių problemų, nuo 1884 m. lapkričio 15 d. iki 1885 m. vasario 26 d. vykusioje vadinamojoje Berlyno konferencijoje Europos didžiūnai pasidalijo savo įtakos zonomis bemaž visą Afrikos žemyną.

Nors Belgijos monarcho Leopoldo II (1835–1909) ir faktinio Antrojo reicho vadovo Otto von Bismarcko iniciatyva surengtoje konferencijoje dalyvavo net 14 valstybių, Austrijos-Vengrijos imperijos, Danijos, Nyderlandų, Švedijos-Norvegijos karalystės, Osmanų imperijos, Jungtinių Valstijų ir Rusijos atstovai iš jos išvyko it musę kandę.

Užtat italai, belgai, ispanai, portugalai, vokiečiai ir ypač britai su prancūzais turėjo priežasčių švęsti. Po šios konferencijos dabartinės Ruandos žemės lyg ir turėjo atitekti Antrojo reicho zonai, tačiau rimtai įsitvirtinti Ruandoje vokiečiai nedrįso iki pat XIX a. dešimtojo dešimtmečio antrosios pusės. Žengti šį žingsnį jie ryžosi tik mirus Kigeliui IV.

P. S. Anekdotas. Žmogus atsivertė leidinio numerį ir pamatė nugaišusio, į krantą išmesto banginio nuotrauką. Po ja buvo žodžiai: „Žymi politikė papuošė žurnalo „Sports Illustrated Swimsuit Issue“ viršelį.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

jo

jo portretas
Lena, o kur lenin - smolnis?

klausimėlis Lienočkai

klausimėlis Lienočkai portretas
o leninas kur?

pritariu siaip siaip

pritariu siaip siaip portretas
panašu kad stintos be filtro
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

  • Auksinis aštuonetas
    Auksinis aštuonetas

    Yra toks smagus filmas „Oušeno aštuntukas“ apie pramuštgalvių šutvę ir jų tobulą vagystę. Bet kalba šįkart ne apie holivudišką versiją. Lietuviškas variantas kur kas įdomesnis – čia a...

    1
  • Kodėl mes ne Amerika?
    Kodėl mes ne Amerika?

    Kodėl mūsų rinkimų kampanijos atrodo kaip melancholijos persmelktas moliūgas juodame lauke. Lauke, kur mėnulis šviečia visur, išskyrus jį. ...

    5
  • E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai
    E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai

    Buvęs (ir galimai būsimas) JAV prezidentas Donaldas Trumpas į aljansus žiūri per sandorių prizmę. Jo kalbose nėra miglotos retorikos apie vadinamosios D dienos išsilaipinimą, Berlyno sieną ar džiaugsmingą Europos susivienijimą 1989–19...

    1
  • Poetų ar miestų karas?
    Poetų ar miestų karas?

    Kiekviena XX a. kauniečių karta užaugo su sava Vilniaus idėja. Dabar nė vienas jų vasaros neįsivaizduoja be pajūrio, tarpukariu ateities neįsivaizdavo be Vilniaus. Jų nenoru „nurimti be Vilniaus“ sumaniai pasinaudojo ir Kremlius, š...

    3
  • Kiekviena diena – lyg asilų šventė
    Kiekviena diena – lyg asilų šventė

    Vos tik dienraštyje pasirodė straipsnis apie trijų Baltijos šalių sėkmę, patirtą per 20 metų Europos Sąjungoje, iškart sučiurleno komentatorių pagiežos upeliai. ...

    19
  • V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas
    V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas

    Jeigu iki šiol dirbčiau versle, pastarasis laikotarpis būtų skirtas vien atsakinėjimui į klausimus „kas, kaip, kada ir už kiek“. Tema jau išsemta, bet klausimai pilasi toliau. Kai kas negali susitaikyti su mintimi, kad „Vi...

    104
  • Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą
    Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą

    Savaitgalį teko praleisti Palangoje. Mero Šarūno Vaitkaus kvietimu teko dalyvauti Palangoje įvykusiame Europos brasbandų (varinių pučiamųjų orkestrų) čempionate. ...

    2
  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

    1
  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
Daugiau straipsnių