Quantcast

Italijos prezidento rinkimų trečiasis ratas nebuvo sėkmingas

  • Teksto dydis:

Italijos įstatymų leidėjams trečiadienį nepavyko išrinkti prezidento per trečiąjį rinkimų ratą, partijų lyderiams kaltinant vieniems kitus, esą jie stumia šalį politinės krizės link.

Prieš balsavimą rinkimų favoritu laikytas premjeras Mario Draghi (Marijus Dragis) gavo vos penkis balsus, partijoms supanikavus, kad vyriausybė liks be vadovo tokiu jautriu metu.

Politikos apžvalgininkai perspėja, kad buvusio Europos centrinio banko vadovo perkėlimas į prezidentūrą galėtų suduoti lemiamą smūgį ir taip silpnai koalicinei vyriausybei ir išprovokuoti pirmalaikius rinkimus.

Ketvirtadienio rytą numatytame ketvirtame balsavimo rate gali įvykti persilaužimas, nes nugalėtojui nebereikės dviejų trečdalių daugumos balsų ir užteks absoliučios daugumos palaikymo.

Nors Italijos prezidento vaidmuo yra gana simbolinis, krizių laikotarpiu jis turi didelius įgaliojimus.

412 iš daugiau nei 1 000 dėl kandidatų neapsisprendusių parlamentarų, senatorių ir regionų atstovų trečiadienį į balsadėžes įmetė tuščius balsalapius.

Kadenciją baigiantis 80 metų prezidentas Sergio Mattarella (Serdžas Matarela), kuris ne kartą atmetė galimybę likti antrai kadencijai, surinko daugiausiai balsų – 125.

Priešininkai „numuša“ kandidatus

74 metų M. Draghi, kuris prieš metus buvo paskirtas vadovauti nacionalinės vienybės vyriausybei, kai kurių buvo laikomas geriausiu kandidatu septynerių metų prezidento kadencijai dėl jo sugebėjimo užtikrinti politinį stabilumą.

Tačiau dauguma reikalauja, kad jis liktų vadovauti vyriausybei ir reformoms, kurių reikalauja ES mainais į 200 mlrd. eurų išmoką pagal atsigavimo po pandemijos schemą, kurios pagrindinė gavėja bus Roma.

Praėjusį mėnesį M. Draghi leido suprasti, kad norėtų tapti valstybės vadovu, tačiau vėliau apie tai neužsiminė.

Dienraščio „Fatto Quotidiano“ redaktorius Marco Travaglio (Markas Travaljas) antradienį palygino jį su laivo kapitonu Francesco Schettino (Frančesku Sketinu), kuris buvo nuteistas už tai, kad 2012 metais paliko prie Italijos krantų skęstantį kruizinį laivą „Costa Concordia“.

„Partijos jo prašo likti (premjeru), o jis nori pabėgti“, – rašė M. Travaglio.

Matteo Salvini (Matėjus Salvinis) iš antiimigracinės ultradešiniosios partijos „Lyga“ apkaltino centro kairiuosius, esą jie „numuša“ bet kokį kandidatą, kurį pasiūlo dešinieji – anksčiau palaikę milijardierių ekspremjerą Silvio Berlusconi (Silvijų Berluskonį).

Oficialiai iš varžybų dėl prezidento posto savaitgalį pasitraukęs S. Bersluconi trečiadienio balsavime surinko keturis balsus.

„Aš bandau derėtis“, tačiau „bet kokia pavardė, kurią aš pasiūlau, sulaukia „ne“ iš priešininkų“, sakė M. Salvini.

Jis ir kiti dešinieji kategoriškai atmetė centro kairiosios Demokratų partijos (PD) lyderio Enrico Lettos (Enriko Letos) pasiūlymą surengti ką nors panašaus į popiežių renkančią konklavą, kad parlamentarai būtų priversti surasti visiems priimtiną kandidatą.

E. Lettos pasiūlymas „užsidaryti kambaryje, (tik) su duona ir vandeniu“ paskatino M. Salvini trečiadienį pašmaikštauti: „Jei numesiu tris kilogramus, tai nepakenks, bet mums nereikia“ užsirakinti.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių