Quantcast

JAV kosmoso pionierius J. Glennas iškilmingai palaidotas Arlingtono kapinėse

  • Teksto dydis:

Visame pasaulyje JAV vėliavos nuleistos iki pusės stiebo ketvirtadienį – pagerbiamas velionis astronautas Johnas Glennas (Džonas Glenas), pirmas amerikietis apskriejęs Žemę palaidotas su laikantis karinės pagarbos ritualų Arlingtono nacionalinėse kapinėse.

Velionio šeima ir pakviesti žmonės, tarp jų – astronautai, kiti garsūs žmonės, su pirmuoju orbita aplink Žemę apskriejusiu amerikiečiu atsisveikino per nedidelę privačią ceremoniją koplyčioje prie Arlingtono kapinių, kuri prasidėjo 9 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku.

JAV jūrų pėstininkų korpusas 9 val. 40 min. pradėjo tiesioginę transliaciją internetu: procesiją į kapines, lėktuvų skrydžius, apeigas prie kapo. Laidotuvės rodytos ir per NASA televiziją.

Visuomenė reiškė pagarbą velioniui: buvusiam naikintuvo pilotui, į istoriją patekusiam astronautui ir ilgamečiui demokratų senatoriui, kuris mirė gruodžio 8 dieną, būdamas 95 metų.

Pirmuoju žmogumi, apskriejusiu aplink Žemę, 1961 metų balandžio 12-ąją tapo Sovietų Sąjungos kosmonautas Jurijus Gagarinas. Po metų, vasario 20 dieną tą patį žygdarbį pakartojo J.Glennas ir tapo pirmuoju tai padariusiu amerikiečiu. Jis ištarė ir žymiąją frazę „Nulinė gravitacija, jaučiuosi gerai“.

J.Glenno skrydis, po kurio jis iškart tapo nacionaliniu didvyriu, truko beveik penkias valandas, per kurias jis triskart apskriejo Žemę, kaip numatė NASA projektas „Mercury“.

36 metais vėliau, 1998 metų spalio 29 dieną jis vėl pateko į istoriją ir, jau būdamas 77 metų, tapo seniausiu į kosmosą pakilusiu žmogumi.

Tai buvo dar vienas šlovės momentas šio novatoriaus karjeroje, trukusioje kelis dešimtmečius.

J.Glennas gimė 1921 metų liepos 18 dieną Keimbridže Ohajaus valstijoje. 1943 metais jis prisijungė prie JAV jūrų pėstininkų korpuso ir tapo naikintuvo pilotu.

J.Glennas kariavo Antrajame pasauliniame ir Korėjos karuose, o 1957 metais atliko pirmąjį viršgarsinį skrydį be sustojimų iš Los Andželo į Niujorką. Be to, per Korėjos karą jis dalyvavo 149 kovinėse misijose ir numušė tris naikintuvus į Jalu upę per paskutines devynias kovos veiksmų dienas.

Astronautu jis tapo pora metų vėliau.

1965-aisiais baigęs 23 metus trukusią karjerą JAV kariuomenėje ir kosmoso programoje, J.Glennas tapo senatoriumi kaip Demokratų partijos narys. 1984 ir 1988 metais jis nesėkmingai bandė kandidatuoti į Jungtinių Valstijų prezidentus.

Dirbdamas Senate J.Glennas buvo politiškai nuoseklus ir išliko gana santūrus. Daugiausia dėmesio jis skyrė kovai su branduolinių ginklų platinimu bei branduolinių atliekų šalinimo problemai.

Jis taip pat įkūrė Johno Glenno viešųjų reikalų koledžą Ohajo valstijos universitete.

J.Glennas tapo stiprybės ir tautos novatoriškumo dvasios simboliu. Juo ir jo ilga karjera kariuomenėje, JAV Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje (NASA) bei Senate žavėjosi visų gyvenimo sričių atstovai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių