Kelią į kitą etapą atvertų istorinis žygdarbis

Jei Vilniaus „Žalgiris“ ketvirtadienio vakare nukautų Budapešto „Honved“ reikiama persvara ir patektų į kitą UEFA Europos lygos etapą, tai būtų istorinis žygdarbis.

Nė vienai Lietuvos komandai iki šiol nėra pavykę žemyno turnyruose panaikinti trijų įvarčių deficito.

Pirmąsias rungtynes Vengrijoje vilniečiai pralaimėjo 1:3. Antrajame kėlinyje Vengrijos klubas kurį laiką pirmavo 3:0 ir dramatiškoje pabaigoje net galėjo padidinti persvarą, bet baudinį atrėmė „Žalgirio“ vartininkas Martinas Berkovecas. Per pridėtą laiką įvartį „Žalgiriui“ įmušė Karolis Uzėla.

Svečiuose pelnytas įvartis šiek tiek palengvino laukiančią sudėtingą užduotį. 80-ąsias rungtynes Europos turnyruose žaisiančiam „Žalgiriui“ namuose reikia pasižymėti dar bent 2 kartus. Pergalė 2:0 atvertų kelią į kitą etapą, o jei LFF stadiono švieslentėje po 90 minučių degtų 3:1 šeimininkų naudai, komandoms reiktų žaisti pratęsimą. Kitokie rezultatai žalgiriečių šioje akistatoje netenkina.

Toks scenarijus, žvelgiant iš istorinės perspektyvos, būtų unikalus. Laimėti dvikovą, kurioje vienu metu turėjai 3 įvarčių deficitą, per daugiau nei tris dešimtmečius UEFA turnyruose Lietuvos klubams nėra pavykę.

Tik vienas klubas atsilikdamas 2 įvarčiais atsakomosiose rungtynėse atsitiesė ir įveikė varžovą. 2009 metais Vilniaus „Vėtra“ savo aikštėje pralaimėjo Helsinkio ekipai 0:1, o išvykoje Suomijoje praleido dar vieną įvartį pačioje rungtynių pradžioje. Bet „Vėtra“ nepasidavė, sugebėjo įmušti triskart ir laimėjo bendru rezultatu 3:2.

2004 m. dviejų įvarčių deficitą dar pirmose rungtynėse su "Portadown" panaikino ir "Žalgiris".

Tris kartus Lietuvos klubai 1:3 nusileido varžovams išvykoje, pademonstravo kovos dvasią savo aikštėje ir turėjo reikiamą rezultatą, bet koją pakišo rungtynių pabaiga. 1999 m. FBK „Kaunas“ akistatoje su Tel Avivo „Maccabi“ (Izraelis) 2:0 pirmavo iki 86 minutės, o 2004 m. Panevėžio „Ekranas“ dvikovoje su norvegų „Odd Grenland“ - iki 90 minutės. 2007 m. kauniečiai kovoje su Golubovcų „Zeta“ (Juodkalnija) po pirmo kėlinio buvo priekyje 3:1 ir išlygino bendrą rezultatą, bet varžovams leido įmušti 89 minutę.

Minimalios, vieno įvarčio nesėkmės išvykose Lietuvos klubams nesutrukdė žengti į kitą etapą 7 kartus. Tarp komandų, kurios tai pasiekė, buvo ir 1998-ųjų „Žalgiris“. Jis Islandijoje 2:3 nusileido „Akranes“, bet namuose laimėjo 1:0.

Įkvėpimo žalgiriečiai galėtų pasisemti iš nesenos akistatos su Razgrado „Ludogorets“, kai du įvarčius LFF stadione įmušė per antrąjį kėlinį. Tuomet bulgarų klubas ilgą laiką pirmavo, bet Serge Nyuadzi ir Manto Kuklio smūgiai 78 ir 85 minutėmis lėmė nuostabią Vilniaus komandos pergalę 2:1.

Šis laimėjimas – tik vienas iš trijų, kai Lietuvos ekipos antrajame kėlinyje sugebėjo persverti rezultatą savo naudai ir nugalėti. 2005 m. Klaipėdos „Atlantas“ tai padarė žaisdamas su „Rhyl“ (Velsas), o 2016 m. „Trakai“ - rungtynėse prieš „Nomme Kalju“ (Estija).

Istorinio žygdarbio „Žalgiris“ sieks ketvirtadienį, liepos 18 d. nuo 19.45 val. Bilietus į rungtynes platina Bilietai.lt.