R. Meilutytės bronzinis finalas – iškalbinga paraiška kitiems startams

„Išspaudžiau visas jėgas“, – pripažino Rūta Meilutytė, po pertraukos skambiai sugrįžusi į pasaulio plaukimo elitą: Lietuvos olimpietė iškovojo ketvirtą per savo karjerą pasaulio čempionato medalį.

Finišavo trečia

Budapešte (Vengrija) vykstančiame plaukimo 50 m baseine pasaulio čempionate 25-erių R.Meilutytė 100 m krūtine įveikė per 1 min. 06,02 sek. ir užėmė trečią vietą.

Lietuvė nuo auksą laimėjusios septyniolikmetės italės Benedettos Pilato atsiliko vos 0,09 sek. Sidabrą pelnė 20-metė vokietė Anna Elendt (1 min. 05,98 sek.).

Ketvirta buvo dukart olimpinė čempionė 25-erių amerikietė Lilly King (1 min. 06,07 sek.).

2013-aisiais pasaulio čempionate R.Meilutytė iškovojo auksą (100 m krūtine) ir sidabrą (50 m krūtine), 2015 m. – sidabrą (100 m krūtine).

Be to, Rūtos sportinių trofėjų kolekcijoje yra po tris aukso ir sidabro medalius, laimėtus plaukimo 25 m baseine pasaulio čempionatuose (2012, 2014 ir 2018 m.).

Karjera: 42-ejų brazilas N.Santosas – vyriausias visų laikų pasaulio plaukimo čempionato prizininkas. / gettyimages.com nuotr.

Grybšnis – kitoks

„Varžovės plaukė beveik vienodu greičiu, mačiau, kad jos – labai arti manęs. Jaučiau – jėgos senka, buvo momentas, kai atrodė, kad finišuoti teks sukandus dantis, bet pagalvojau: lai bus taip, kaip bus, tiesiog leisiu pabaigti kūnui distanciją, kaip jis gali. Ir va: pabaigiau puikiai“, – po varžybų sakė R.Meilutytė.

Ji patvirtino, kad, padedant žinomam sporto mokslininkui Genadijui Sokolovui, pakeitė plaukimo techniką.

„Pirmiausia – grybšnį, jis dabar – kitoks, kitaip kabinu vandenį. Pokyčiai gal dar neužsifiksavo pasąmonėje, kad būtų automatiniai, kol kas tai – lyg mišinys to, kas buvo, ir to, kas nauja“, – kalbėjo plaukikė.

Birželio 24-ąją R.Meilutytės laukia 50 m plaukimo krūtine rungtis. Kaunietė užsimojusi siekti antro medalio.

„Tai yra pagrindinis tikslas“, – pabrėžė sportininkė.

Plaukė finale

Finale startavo ir Andrius Šidlauskas: panevėžietis 100 m krūtine nuplaukė per 59,80 sek. ir užėmė aštuntą vietą.

Pasaulio čempionu tapusiam italui Nicolo Martinenghi lietuvis pralaimėjo 1,54 sek.

Deja, Andriui nepavyko įplaukti į perpus trumpesnės distancijos finalą – tarp šešiolikos pusfinalio dalyvių buvo keturioliktas (27,54 sek.).

50 m plaukimo peteliške sidabro medalį iškovojo brazilas Nicholas Santosas (22,78 sek.), 0,21 sek. pralaimėjęs tik favoritui – septyniskart olimpiniam čempionui amerikiečiui Caelebui Dresselui.

Azartas: R.Meilutytė emocingai reagavo sėkmingai užbaigusi 50 m plaukimo krūtine finalą. / D. Kibirkščio / LPF nuotr.

42-ejų N.Santosas tapo vyriausiu visų laikų pasaulio plaukimo čempionato prizininku.

Už rekordą – premija

Italas Thomas Cecconas – pirmasis plaukikas, Budapešte pagerinęs pasaulio rekordą.

21 metų atletas 100 m nugara finale nuplaukė per 51,60 sek. ir 0,25 sek. pranoko nuo 2016-ųjų amerikiečiui Ryanui Murphy priklausiusį aukščiausią šios rungties rezultatą.

Už pasaulio rekordą T.Cecconui įteiktas 50 tūkst. JAV dolerių čekis.

200 m laisvu stiliumi finalą laimėjo rumunas Davidas Popovici – 1 min. 43,21 sek.

Jaučiau – jėgos senka, buvo momentas, kai atrodė, kad finišuoti teks sukandus dantis.

Greičiau šį nuotolį pasaulyje yra nuplaukę tik Paulas Biedermannas (1 min. 42,00 sek.), Michaelas Phelpsas (1 min. 42,96 sek.) ir Yannickas Agnelis (1 min. 43,14 sek.).

FINA ir nauja kategorija

Tarptautinė vandens sporto šakų federacija (FINA) nusprendė, kad translytės sportininkės negalės dalyvauti moterų varžybose.

Pastaruoju metu daug diskusijų sukėlė JAV plaukikės Lia Thomas istorija.

L.Thomas anksčiau varžėsi su vyrais, tačiau 2018-aisiais pareiškė esąs translytis, pradėjo hormonų keitimo terapiją ir galiausiai perėjo į moterų sportą, o šiemet triumfavo JAV studenčių čempionate. Dauguma sportininkių kritikavo JAV plaukimo federacijos leidimą varžytis L.Thomas su moterimis, nes naujoji čempionė buvo akivaizdžiai fiziškai stipresnė už savo konkurentes.

FINA paskelbė, kad kuriama atvira kategorija, kurioje galės varžytis sportininkai, pakeitę savo lytį.