Quantcast

Lietuviai bijo širdies ligų, bet tikrintis neskuba

  • Teksto dydis:

Po vėžio, lietuviai labiausiai bijo širdies ir kraujagyslių ligų, parodė visuomenės nuomonės tyrimas. Tačiau kardiologas Paulius Trinkauskas pabrėžia, kad didžiausią mirtingumą lemia ne onkologinės, o būtent širdies ir kraujagyslių ligos.

Paskatina liūdni pavyzdžiai

P. Trinkauskas aptaria, kokių savijautos pokyčių negalima ignoruoti, ir dalijasi patarimais, kaip širdies ir kraujagyslių sveikata rūpintis jau nuo šiandien.

Rugsėjį atliekant šalies gyventojų nuomonės tyrimą dėl rūpinimosi sveikata buvo apklausta daugiau nei 1 tūkst. įvairaus amžiaus žmonių (18–75 m.). Kaip rodo tyrimo rezultatai, širdies ir kraujagyslių ligos – antroje vietoje tarp sveikatos sutrikimų, dėl kurių lietuviai nerimauja labiausiai.

Baimė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis – didelė, tačiau daugeliui lietuvių pas gydytoją nesinori. Anot tyrimo, net keturi iš dešimties lietuvių sveikatą tikrinasi rečiau nei kartą per metus, tad ir galimybė laiku nesuvaldyti sveikatos pokyčių – kartais itin reikšmingų – išlieka didelė.

Pasak P. Trinkausko, daugiau dėmesio skirti savo sveikatai visuomenę paskatintų suvokimas, kad sveikata pati dėl savęs nereikalinga, – ji svarbi tam, kad gyventume visavertį gyvenimą ir žinotume, kas bus, jei savimi nesirūpinsime.

„Širdies ir kraujagyslių ligų prisibijo, užtat savimi rūpinasi dažniausiai tie, kurie artimoje aplinkoje matė, kas yra insultas, infarktas, ką reiškia turėti negalią, gulėti lovoje paralyžiuotam, gerti saujas vaistų, netekti darbingumo ir gyvenimo kokybės. Kas pamato šias pasekmes, ir patys ieško būdų apsisaugoti, palaikyti gerą savijautą“, – teigia kardiologas.

Rūpintis širdies sveikata dar nereiškia pulti pas kardiologą, tikina specialistas. Naudinga pirmiausia periodiškai namuose pasitikrinti arterinį kraujo spaudimą: „Savo kraujospūdį turėtų žinoti kiekvienas suaugęs žmogus, o jei kyla įtarimų, rekomenduotina atlikti monitoringą – dvi savaites pasimatuoti kraujospūdį ryte ir vakare, esant ramybės būsenos, pasekti šiuos rodiklius.“

Kiek padidėjusio, bet normos ribų neperžengusio kraujospūdžio rodikliai, anot kardiologo – 130/85. Jei atliekant monitoringą rodikliai prasideda nuo 140/90, derėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją.

Būtent padidėjęs kraujospūdis, kitaip vadinamas arterine hipertenzija, anot P. Trinkausko – rimta ir dažna problema: „Daugelis turi padidėjusį arterinį kraujospūdį, bet jaučiasi gana gerai, nevartoja vaistų ir nemato problemos. Tai nėra gerai, nes negydant arterinės hipertenzijos, su laiku gresia insultas, miokardo infarktas, taip pat – inkstų nepakankamumas, širdies ritmo sutrikimai.“

Paulius Trinkauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

Ignoruoti neverta

Be padidėjusio kraujospūdžio, yra ir kitų simptomų, įspėjančių apie galimas širdies ir kraujagyslių ligas. „Yra keli signalai, kurių negalima ignoruoti. Pirmiausia – dusulys, ypač fizinio krūvio metu. Taip pat – skausmas krūtinėje. Ypač, jei spaudžiančio ar deginančio pobūdžio  skausmas atsiranda esant ramybės būsenos ir yra juntamas tiesiai už krūtinkaulio ar žemiau, jei kyla į gerklę, čiumpa už apatinio žandikaulio, dantų ar plinta į pečius ir kairę ranką, o trunka vos minutę kitą, praeina sustojus, pailsėjus – tai krūtinės angina, kylanti dažniausiai dėl susiaurėjusių širdį maitinančių arterijų, dar vadinamų koronarais. Jei kalbame apie ilgesnį – 10–20 min. laikotarpį, tai jau gali būti priešinfarktinė būsena, arba kitaip – nestabili krūtinės angina. Tokiu atveju reikalinga greitoji medicinos pagalba. Nereikėtų ignoruoti ir sąmonės netekimo. Apskritai, verčiau kelis kartus kreiptis į gydytojus nelaukiant bėdos, nei, pavyzdžiui, „pravaikščioti“ infarktą“, – pataria P. Trinkauskas.

Kai kada skundžiamasi dar vienu nemaloniu pojūčiu, sako medikas, – širdies permušimais, neritmiško širdies plakimo epizodais. Už pasikartojančių, nemalonių neritmiško širdies plakimo, kurį kartais lydi dusulys, epizodų, gali slypėti širdies ritmo sutrikimai – prieširdžių virpėjimas ar plazdėjimas. Nekreipti dėmesio į tai, ypač vyresniame amžiuje – nevalia, nes gali išsivystyti širdies nepakankamumas, formuotis krešuliai širdies ertmėse, o jiems atitrūkus vystytis infarktas, insultas.

Prevencijos programa

Pasak kardiologo, širdies ir kraujagyslių ligomis pasidomėti turėtų didelę riziką turintys asmenys. „Tai – ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir turintys aukštą cholesterolio lygį, sergantys cukriniu diabetu, mažai fiziškai judantys, nutukę, turinys žalingų įpročių. Pajutę minėtus simptomus, informuojančius apie galimas širdies ligas, tokie žmonės turėtų nedelsti ir kreiptis į gydytojus“, – teigia medikas.

Verčiau kelis kartus kreiptis į gydytojus nelaukiant bėdos, nei, pavyzdžiui, „pravaikščioti“ infarktą.

Gydytojas P. Trinkauskas primena, kad reikėtų pasinaudoti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa. Nuo pernai metų joje gali dalyvauti tiek vyrai, tiek moterys, esantys 40–60 metų.

„Prevencijos programa, žinoma, prasideda nuo šeimos gydytojo kabineto ir įvairių tyrimų atlikimo – skiriama lipidograma, elektrokardiograma, nustatomas gliukozės ir kreatinino lygis ir kt. Tai gydytojui leidžia nustatyti, ar paciento rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra maža, vidutinė ar didelė, labai didelė“, – tvirtina kardiologas.

Vienas šios programos tikslų – skatinti gausesnį vaistų, mažinančių cholesterolio koncentraciją, taip vadinamų statinų skyrimą. Seniai įrodytas šių vaistų poveikis mažinant mirtingumą ir sergamumą širdies–kraujagyslių ligomis. Nors populiarioje kultūroje apie statinus sklando daug klaidingų mitų, tačiau gydytojai primena, kad šie vaistai mokslo laikomi saugiais.

Kardiologo teigimu, atkreipti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją ir periodiškai pasitikrinti turėtų tie, kurių šeimoje jau būta tokių sutrikimų jaunesniame amžiuje: tėvai ar broliai bei seserys sirgo, patyrė širdies kraujagyslių perkateterinį plėtimą, atvirą širdies šuntavimo operaciją vyrai iki 55 m., moterys iki 60 m. amžiuje.

„Širdies ir kraujagyslių ligomis sirgusiųjų vaikams tikrai ne gėda tikrintis sveikatą ir anksčiau nei sulaukus 40 metų. Džiugina matomos tendencijas, kad jauni, išsilavinę gyventojai noriau rūpinasi savo sveikata ir domisi ligų prevencija, tačiau, kaip parodė tyrimas, didelę dalį gyventojų vis dar reikia skatinti pasitikrinti sveikatą profilaktiškai, nelaukiant, kol užklups ligos“, – tikina P. Trinkauskas.

Stresas tolygu rūkymui

Kardiologas primena, kad, siekiant užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, svarbu suvaldyti keletą veiksnių: „Į kasdienybę būtina įtraukti fizinį krūvį. Jei nesportuojate sistemingai, reguliariai, nieko tokio – naudinga kasdien bent pusvalandį pasivaikščioti gryname ore. Svarbiausia – eiti vidutiniu intensyvumu, tarsi kiek skubant.“

Įprotis, kurio verčiau atsisakyti – rūkymas. Šis žalingas įprotis daro įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui, o elektroninės cigaretės toli gražu nėra mažesnė blogybė sveikatai.

„Ne ką mažiau svarbu reguliuoti kūno svorį, nes nutukimas skatina ne tik cukrinį diabetą, bet ir arterinę hipertenziją. Šiomis dienomis prieinamos ir net valstybės kompensuojamos dietologų konsultacijos, kuriomis verta pasinaudoti. Negalima nepaminėti ir lėtinio streso – kaip rizikos faktorius, jis nenusileidžia rūkymui. Tad rūpindamiesi širdies ir kraujagyslių ligų sveikata ir prevencija, turime ne tik judėti, nerūkyti, reguliuoti kūno svorį, bet ir mokėti gyventi lėčiau, saikingiau, rasti laiko pomėgiams, artimiems žmonėms“, – pataria P. Trinkauskas.

Jis primena: para turi 24 valandas ir jau seniai yra žinoma, kad 8 valandas turėtume skirti miegui, kitas 8 valandas darbui, likusias 8 val. – laisvalaikiui. Kiekvienas galime lengvai įsivertinti, kaip toli mūsų šiandienė rutina nutolusi nuo šios formulės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

na

na portretas
gydo gydo širdį šeimos gydytoja..parašo vienus, nepadeda, parašo kitus ir taip ištisai...paprašiau, kad siūstų pas kardiologą..išrašė siuntimą..sako kad kur nori ten registruokis su siuntimu paskambinau į Sana vita VI forte sako iš kitos poliklinikos ateikite prašom sausio 25 d. iš pat ryto tik neskambinkite, geriau gyvai...kaina 160 eurų, kadangi iš kitos poliklinikos..bandau kitur perspėja maždaug iki 3 - 4 mėn. reikia laukti...o mane jau net dusina...gerai visi tautiečiai rašo, kad nori išmarinti dar tie kurie liko gyvi be skiepų ar su skiepais po koronos...nereikės mokėti pensijų. Ir kuo daugiau išmelžti už tyrimus, kur tai matyta 160 eu. pensininkui...vat tokia realybė..prieš rašant straipsnius reikėtų neę pirma rašyti, o pasidomėti, kaip žmonės papuola pas tuos kardiologus..koks ligonių kelias, jei sulaukia po 3-4 mėn. Širdis ne koja...op ir sustoja

Jonas

Jonas portretas
Esu po širdies operacijos,atliktos prieš 5 metus.Prasidėjo nuolatinis širdies maudimas,jau keli mėnesiai tęsiasi.Užsiregistravau pas šeimos gydytoja.Atėjo eilė po dviejų savaičių.Išrašė siuntima pas kardiologa.Registravausi į klinikas.Eilėje esu trys šimtai kažkelintas.Kaip sakė,reikės laukti 2-3 mėnesius.Tai baikit rašyti,daktare,nesamones.Mūsų valdžia ir ministerija tokiais veiksmais tik stengiasi padidinti pagyvenusių žmonių m i r t i n g u m a.Saugo sau biudžeta mirštančiųju sąskaita,juk tada jau pensijos mokėti nereikės.Tokia tai ta mūsų Lietuvėlė.

Mociute

Mociute portretas
O Jus bandet patekt pas kardiologa. Ne? Tai pabandykit, tada rasysit kitaip.
VISI KOMENTARAI 21

Galerijos

Daugiau straipsnių