Quantcast

Traumatologų duona – aktyvios pramogos

Nesėkmingas šuolis į vandenį, nepavykęs viražas su dviračiu ir smūgis į akmeninę kapinių tvorą – visų šių istorijų finalas vienodas. Patyrusieji traumas atsidūrė ligoninėje. Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojai ortopedai traumatologai pastebi, kad vasaros traumų, susijusių su aktyviomis pramogomis, kasmet daugėja.

Apsaugojo speciali apranga

Klaipėdietis Sergejus Slepak dabar jau su šypsena pasakoja, kaip važiuodamas motociklu miestelio gatve Kretingos rajone rėžėsi į akmeninę kapinių tvorą.

32 metų vyras spėjo, kad saugus greitis ir speciali apranga apsaugojo nuo sudėtingesnių traumų, tad lūžo tik kojos čiurna.

"Jei greitis būtų didesnis, galbūt būčiau atsidūręs kitoje kapinių pusėje", – pridūrė vyras.

Sergejus spėjo, kad traumai įtakos galėjo turėti ir svetima transporto priemonė: jie su draugu susikeitė motociklais. Užsikirtus vairui, jis rėžėsi į pakelės tvorą.

"Pirmiausia pastebėjau draugo sudaužytą motociklą. Šokas. Paskui pamačiau, kad specialiame bate koja pasislinkusi į kitą pusę", – pirmąsias minutes po avarijos prisiminė vyras.

Tačiau labiausiai Sergejų nustebino žmonių abejingumas. Jis gulėjo ant žemės šalia sudaužyto motociklo, o pro šalį važiavusios mašinos net nestabtelėjo. Greitąją pagalbą vyras išsikvietė pats.

Tik gal penkto ar šešto pro šalį važiavusio automobilio vairuotojas sustojo pasiteirauti, ar nereikia pagalbos. Sergejui tuomet palengvėjo, kad nors vienas žmogus sustojo ir paklausė.

Sukliudė vaikai

65 metų Ramutė Kubilienė dabar galvoja, kad tą vėlyvą vasaros vakarą galėjo išsiversti ir be kryžiažodžių knygutės. Gal tada ir traumos būtų pavykę išvengti?

"Bet taip jos užsimaniau, kaip prieš bėdą", – prisiminė klaipėdietė.

Minant dviračiu netoli Šv. Kazimiero bažnyčios ant šaligatvio stovėjo pulkelis įvairaus amžiaus vaikų. Šmėstelėjusią mintį, kad pravažiuoti bus pavojinga, moteris nuvijo ir nusprendė, kad pro susiaurėjusį šaligatvį pravažiuos.

Žinau taisyklę – jei abejoji, geriau nuo dviračio nulipk.

"Žinau taisyklę – jei abejoji, geriau nuo dviračio nulipk", – prisiminė pašnekovė.

Vaikams pabirus į visas puses, Ramutė užkliuvo už šaligatvio borto ir nukrito. 33 metus Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus operacinėje slaugytoja dirbusi moteris iškart suprato – lūžo ranka.

Paprašiusi vaikų padėti atsistoti, moteris pagalbos nesulaukė. Tad palikusi aplamdytą dviratį, ji trumpam užsuko namo, o tada pėstute nuėjo į ligoninę.

Atsidūrė paciento kailyje

R.Kubilienei buvo sugipsuota ranka, o po kurio laiko, padarius kontrolinę rentgeno nuotrauką, atlikta lūžusio riešo operacija.

Kitą dieną po jos moteris džiaugėsi puikiai atlikta skyriaus vedėjo operacija ir kad nejaučia jokio skausmo.

Nuo jaunumės dviračiu mėgstanti važinėti Ramutė pirmomis dienomis abejojo, ar gyvenime dar kada sės ant dviračio. Tačiau dabar jau neatmeta tokios galimybės, tik svarsto, kad gal reikėtų pasirūpinti rankų riešų, dažniausiai nukenčiančių per tokias traumas, apsaugomis.

"Tiek metų pradirbau traumatologinio skyriaus operacinėje ir net nemaniau, kad pati kada atsidursiu paciento kailyje", – šyptelėjo pašnekovė.

Šuolis baigėsi krante

Nesėkmingas šuolis į vandenį 51 metų gargždiškei baigėsi ligoninėje. Pramogavusi privačioje teritorijoje prie vandens, moteris norėjo šokti nuo lyno, tačiau neišsilaikiusi už virvės skausmingai nusileido krante.

Atviras skeveldrinis kulnakaulio ir juosmens stuburo slankstelio lūžis – tokia diagnozė nuskambėjo moteriai, atsidūrus ligoninėje.

Jai atlikta dvi valandas trukusi sudėtinga operacija, neatmetama ir galima infekcijos rizika dėl buvusio atviro lūžio. Gydytojas pacientę įspėjo, kad dar laukia ilgas gydymas, truksiantis apie keturis ar penkis mėnesius.

Pasekmės – sunkesnės

Anot Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjo Aleksandro Valdo Mačiulio, per pastaruosius trejus metus apie 30 proc. padaugėjo traumų, susijusių su aktyviomis pramogomis.

Kasdien į ligoninę kreipiasi apie 10 pacientų dėl patirtų įvairių traumų, per dieną 2–3 pacientus tenka operuoti. Operacijos sudėtingumas priklauso nuo patirtos traumos.

Kaip paaiškino skyriaus vedėjas, judėjimo traumos gerokai skiriasi nuo kitų: jos susijusios su aukšta kinetine energija, tad tuo metu ne tik lūžta kaulai, bet ir sužalojami minkštieji audiniai – tokių traumų pasekmės gerokai sudėtingesnės ir gijimo procesas užtrunka.

Keičiasi tendencijos

Pastebima, kad kylant žmonių pragyvenimo lygiui daugėja ir įvairiomis transporto priemonėmis važinėjančių žmonių. Ne mažiau svarbus ir sveikas gyvenimo būdas: kai nuolat akcentuojama judėjimo svarba, žmonės stengiasi kuo daugiau judėti.

Gatvėse vis daugiau važinėjama paspirtukais, riedučiais, dviračiais, tad vasarą dominuoja tokiomis transporto priemonėmis patiriamos traumos. Pavyzdžiui, savaitgalį sulaukiama 4 ar 5 traumas patyrusių dviratininkų. Žmonės taip pat patiria su aukščiu susijusias traumas: šokinėdami į vandenį, skindami uogas ar obuolius.

Prieš dešimtmetį vasaros traumų tendencija buvo kitokia: žmonės dažniau nukentėdavo avarijose, dirbdami lauko ar ūkio darbus.

Pagrindinės patiriamos traumos – galvos, kaklo, pečių juostos, raktikaulio, žasto lūžiai, taip pat kenčia galūnės, kai lūžta čiurnos, keliai, plyšta raiščiai.

Sunkiausios būna galvos ir stuburo traumos, paliekančios daugiausia pasekmių, neretai sukeliančios ir neįgalumą.

Svarbios taisyklės

Šioms traumoms amžius nesvarbu: susisiekimo priemonėmis važinėja ir vaikai, ir vyresni žmonės, perkopę 70 metų slenkstį.

Visi nori, kad važiuojant pro ausis švilptų vėjas.

"Visi nori, kad važiuojant pro ausis švilptų vėjas, bet reikėtų atsiminti, kad tokiais atvejais ir patiriamos traumos yra sudėtingesnės, kad važiuojant dviračių taku reikia laikytis žaidimo taisyklių. Įsigijus transporto priemonę reikėtų atidžiau su ja susipažinti, tačiau dauguma iškart sėda ir važiuoja", – pažymėjo vedėjas.

Neseniai skyriuje gydytas vidutinio amžiaus vyras, kuriam važiuojant dviračiu lūžo šlaunikaulio faksimilinė dalis – patyręs skeveldrinį, sudėtingą lūžį pacientas buvo operuotas. Šiuo metu jis gydosi ambulatoriškai, tačiau, pasak gydytojų, tokios traumos gydymas užtrunka apie pusmetį.

Nėra traumų be pasekmių

Traumas sukelia ne tik neatsargus elgesys, bet ir kelių bei takų danga. Pasak A.V.Mačiulio, dviračių takų priežiūra Klaipėdoje akivaizdžiai gerėja.

"Galimybių važinėti yra daug, tik reikia protingai viską įvertinti: transporto priemonę, stabdžių sistemą, nes pernelyg paspaudus stabdžius galima persiverti per galvą", – patarė gydytojas.

Pasak vedėjo, nėra traumos, kuri nepaliktų pasekmių – nuo minimalių iki maksimalių, sukeliančių neįgalumą.

Sąnarių lūžiai judėjimo metu būna sudėtingi, tad jei nepavyksta iš skeveldrų surinkti normalaus sąnarinio paviršiaus, žmogus gali tapti neįgalus arba jo judesiai tampa riboti.

32 lovų ortopedijos-traumatologijos skyriuje per metus gydoma apie 2 500 pacientų, tiek pat atliekama operacijų, iš jų apie 1 000 dėl traumų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių