Premjero atstovas Tomas Beržinskas BNS patvirtino, kad laiškas Komisijai išsiųstas ketvirtadienį ryte.
Ūkiams gresia bankrotas
„Labiausiai nukentėjusiems ūkiams gresia bankrotas, kasdien iš savivaldybių siunčiami vis nauji pranešimai apie ūkininkų patiriamus nuostolius. Dėl susidariusios kritinės situacijos prašome Europos Komisijos, atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisės aktuose numatytas galimybes ir priemones (kurios padėtų likviduoti gamtinių stichijų padarinius) iš ES biudžeto skirti paramą nuo liūčių nukentėjusiems ūkininkų nuostoliams kompensuoti“, – rašoma premjero kreipimesi į EK vadovą.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį Taline sakė gavusi EK pirmininko Jeano-Claude‘o Junckerio (Žano Klodo Junkerio) patikinimą, kad „kažkokia parama tikrai bus“.
Pirminiais Žemės ūkio ministerijos duomenimis, nuostoliai dėl liūčių gali siekti apie 40 mln. eurų, tačiau Žemės ūkio rūmai skaičiuoja, kad jie gali siekti daugiau nei 200 mln. eurų.
Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais Lietuvoje iškrito maždaug dvigubai daugiau kritulių nei metinė jų norma. Apsemti ar neįvažiuojami plotai sudaro virš 140 tūkst. hektarų žemės, kai kuriose savivaldybėse nenuimta daugiau kaip 50 proc. derliaus.
Yra specialūs paramos fondai
Europos Komisija (EK) turės nagrinėti Lietuvos prašymą dėl paramos, padengiant dalį dėl liūčių žemdirbių patirtų nuostolių, sako eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis.
„Ekstremalių situacijų atveju yra tam tikri fondai, kurie teikia pagalbą, ir aš manau, kad jei Vyriausybė skelbia tokius žingsnius, tai neabejotinai turės kreiptis į Komisiją, pateikti faktus, pagrindimą, ekonominius skaičiavimus. Neabejotinai Komisija reaguos į tokius dalykus ir turbūt vyks dialogas, tyrimai, skaičiavimai“, - ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė V.Andriukaitis.
Dėl liūčių šalies ūkininkams patyrus dešimtis milijonų eurų nuostolių, trečiadienį Vyriausybė visoje šalyje paskelbė ekstremalią situaciją.
„Ekstremaliu atveju visada yra ekstremalūs mechanizmai ir visąlaik yra reaguojama, bet ekstremalios padėties apibrėžimas, skaičiavimai, nuostoliai turi būti pateikti argumentuotai. (..) Kriziniais atvejais mechanizmai įsijungia greičiau. Kita vertus, finansiniai mechanizmai sukurti taip, kad garantuoja finansinių nuostolių padengimą. Nuostolius tenka skaičiuoti po to, nes iškart sunku pasakyti, kokie nuostoliai bus“, - kalbėjo eurokomisaras.
Preliminariais Žemės ūkio ministerijos skaičiavimais, ūkininkų nuostoliai dėl liūčių gali siekti 40 mln. eurų, tačiau Žemės ūkio rūmai skaičiuoja, kad jie gali sudaryti daugiau nei 200 mln. eurų.
Dėl rugpjūtį siautusių liūčių ūkininkai negalėjo įvažiuoti į laukus ir nuimti derliaus, pasėti žieminių pasėlių.
Naujausi komentarai