Dalios Grybauskaitės komentarą BNS perdavė jos spaudos tarnyba. Pasak jos, prezidentės iniciatyva 2011 metais buvo sugriežtinta vidaus sandorių kontrolė - įsigaliojus tai numatančioms Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms, per kelerius metus vidaus sandorių sumažėjo 41 procentu.
Anot prezidentės, ankstesniame Seime politinės valios panaikinti vidaus sandorius nebuvo.
Atsisakyti vidaus sandorių ragina ir Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Konkurencijos taryba, Valstybės kontrolė bei Kainų komisija.
VPT vadovė Diana Vilytė neseniai Seimo Audito komitete ragino atsisakyti vidaus sandorių. Anot jos, pernai jų apyvarta siekė 301 mln. eurų, bet dėl paslaugų, už kurias sumoka gyventojai, pirkimo, ji gali pasiekti ir 0,5 mlrd. eurų.
D.Vilytės teigimu, vidaus sandorių institutas turėtų būti geras ir patogus instrumentas, palengvinantis galimybę greitai nusipirkti paslaugas ir prekes, tačiau Lietuvoje jie įgavo iškreiptą vaizdą - perkančiosios organizacijos iš savo dukterinių ar pavaldžių įmonių perka paslaugas,o paskui tas pačias paslaugas perperka rinkoje.
Žada peržiūrėti vidaus sandorių tvarką
Paskirtasis ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius žada peržiūrėti valstybės valdomų įmonių vidaus sandorių tvarką, tačiau jis palaikytų tokius sandorius, jei jie būtų gerai kontroliuojami.
„Ją (vidaus sandorių sistemą -BNS) turėsime peržiūrėti kaip minimum - ar peržiūrėti radikaliai, jos atsisakant, ar peržiūrėti ją į didesnio, aiškesnio reguliavimo pusę. Aš norėčiau pradėti nuo aiškesnio, detalesnio reglamentavimo, o jeigu matome, kad vistiek tuo naudojamasi nepagrįstai, tada, matyt, reikės galvoti apie visišką naikinimą“, - BNS Seime trečiadienį sakė M.Sinkevičius.
Jo teigimu, šiuo metu vidaus sandorių sistema naudojamasi pernelyg dažnai, siekiant specialiai apeiti viešuosiuos pirkimus.
Pasak M.Sinkevičiaus, atlikti konkretų vidaus sandorį įmonei leisti turėtų ne tik Viešųjų pirkimų tarnyba, bet ir kita institucija, pavyzdžiui, Konkurencijos taryba.
„Aš galvoju, kad galbūt nereikėtų eiti tuo radikaliu keliu, nebent Viešųjų pirkimų tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba išsakys kitokią nuomonę. Aš jų nuomonės dar dėl šito punkto nežinau“, - teigė ministras.
Komentuodamas Viešųjų pirkimų tarnybos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos poziciją, jog vidaus sandorių praktiką reikia naikinti, M.Sinkevičius sakė: „Aš galvoju, kad galbūt reikėtų pasižiūrėti, kaip sureguliuoti dar šitą dalyką, ir jeigu juos sureguliuoti objektyviai, Viešųjų pirkimų tarnyba ir Specialiųjų tyrimų tarnyba sakytų, kad neįmanoma, (...) tada, matyt, kad reikia galvoti apie panaikinimą šitos išimties“.
Portalas 15min.lt trečiadienį pranešė, kad „Lietuvos geležinkeliai“ su antrinėmis įmonėmis 2011-2015 metais sudarė vidaus sandorių už 429 mln. eurų, o didelė jų dalis atiteko šių įmonių be konkursų samdytiems neatskleidžiamiems subrangovams. Pasak portalo, „Lietuvos geležinkelių“ vidaus audito ataskaita rodo, kad neseniai pasitraukęs įmonės vadovas Stasys Dailydka buvo puikiai informuotas tiek apie iškreiptą vidaus sandorių tvarką, tiek apie korupcijos rizikas.
Naujausi komentarai