Quantcast

„Citus“: pirmasis pusmetis Vilniuje – per kiek mėnesių tiek būstų rezervuota ankstesniais metais?

  • Teksto dydis:

Prieš metus toks scenarijus kokioje nors būsto konferencijoje (virtualioje, tikriausiai) būtų sulaukęs švilpimo ir trypimo kojomis. Vilniaus pirminė būsto rinka per pirmuosius šešis metų mėnesius, dar nepasibaigus antrajam karantinui, išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, augo kartais ir fiksavo 4 829 naujų būstų (butų ir kotedžų) rezervaciją. Tai reiškia, kad per pusmetį sostinėje susitarta beveik dėl tiek naujų būstų pardavimo, kiek pernai buvo per visus metus (4 949) arba daugiau nei „užderėjo“ ypač rezultatyviais 2019-aisiais per tris ketvirčius metų.

Išskirtinių būsto projektų Vilniuje ir Kaune valdymo įmonės „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis sako, kad šie metai priminė šuolį nuo tramplino. Metų pradžią žymėjo vienas už kitą didesni kasmėnesiniai rekordai, todėl nenuostabu, kad ir suminis rezultatas – stulbinantis. Šį pusmetį užfiksuotas pardavimų skaičius (4 829) yra beveik 2,5 karto didesnis nei pirmojo karantino paženklintas (1 990) ir 1,5 karto – už matytą 2019 m. (3 278).

Ketvirčio rezultatas taip pat ypač aukštas – 2 435 naujų būstų rezervacijos. Tai yra 4,5 karto daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai (513) ir 1,5 karto daugiau nei užpernai (1 640). Birželio mėnuo – taip pat geriausias per pastaruosius trejus metus: šiemet rezervuoti 484 nauji butai ir kotedžai, pernai jų buvo 311, užpernai 385.

„Natūralu, kad pirmąjį vasaros mėnesį rinka kiek atslūgsta – tai stebime jau daugybę metų. Panašu, kad tai yra mėnuo, kada daugiausia žmonių (ar bent jau tų, kurie perka būstą) atostogauja. Labai panašų atoslūgį stebime kasmet gruodį, kai žmonėms labiau rūpi ruoštis gražiausioms metų šventėms“, – aiškina Š. Tarutis.

Grafikas nr. 1: Vilniaus būsto rinkos dinamika 2019–2021 m.

Įmonei pirmasis pusmetis taip pat buvo vienas sėkmingiausių per visą veiklos istoriją, nors, pasak Š. Taručio, kai kuriuose projektuose, valdant kainų augimą, teko net įvesti pardavimų kvotas. Nežiūrint to, šių metų pusmečio rezultatas – 273 būstai Vilniuje ir Kaune. Sėkmingiausiais 2019-aisiais jų buvo 281 (3 proc. daugiau).

Vilniuje rezervuoti 186 būstai, Kaune – 90. Vilniuje sėkmingiausi projektai – „PaJustis“ (87 rezervacijos) ir „Link Ten“ bei „Miško ardai“ (atitinkamai, 47 ir 44), Kaune – „Klevų namai“ (65).

Praėjo chaoso laikotarpis, bet prognozuoja stiprų antrą pusmetį

„Sostinės būsto rinkoje susiklosčiusi labai aukšto spaudimo situacija, kai sparčiai kylant kainoms ir ne mažiau sparčiai traukiantis pasiūlai žmonės pirko viską iš eilės ir matėme vieną rekordą po kito, turėtų prarasti inerciją. Vertinčiau, kad abu spaudimą kėlę faktoriai priėjo tokią ribą, kada pirkimas tampa per daug neracionalus, todėl turime dar vieną atskaitos tašką, nuo kurio tikiuosi rinkos normalizacijos“, – vertina „Citus“ ekspertas.

Birželio mėnesio pabaigoje Vilniaus naujų būstų sandėlį sudarė 3 898 būstų ir kotedžų. Tokio žemo rodiklio nebuvo ne tik pernai ar užpernai, bet ir 2017 m. Situaciją rinkos specialistas vadina nepavydėtina: žmonės beveik neturi, iš ko rinktis. Jo skaičiavimu, esamame sandėlyje, be jokios abejonės, absoliučiai didžiąją dalį sudaro dar plėtojami projektai, kurių gyvai apžiūrėti ir „pačiupinėti“ nėra galimybės.

„Tačiau tai jau įsigalėjusi praktika, kuri pasiteisina. Žmonės rezervaciniu sandoriu fiksuoja esamą rinkoje kainą, o plėtotojai investicijas į statybą pradeda jau turėdami būsimų gyventojų pasitikėjimą. Tai abiem pusėms yra tam tikra garantija, tačiau svarbiausia yra rinktis patikimą plėtotoją, kuris nesugalvos nerti į krūmus nutikus kažkokiam netikėtam sukrėtimui rinkoje. Tai stebėjome per ankstesnius karantinus, o dabar matome atvejus, kai dėl augančių kainų keičiamos net preliminariųjų sutarčių sąlygos. Didieji plėtotojai, vertinantys savo reputaciją ir įvaizdį tokių fokusų sau neleidžia“, – pataria „Citus“ investicijų ir analizės vadovas.

Todėl Vilniuje vis dar trūksta naujų projektų, naujos pasiūlos, kuri leistų balansuoti kainas ir atliepti pirkėjų lūkesčius. Tačiau „Citus“ specialistas pastebi, kad „užtaisyta“ yra tikrai nemažai naujienų, kurios rinką pasieks jau per artimiausius kelis mėnesius – plėtotojai pasirengė ir skelbia startus, rinka pasiruošusi.

„Sudėję dabar esamą maždaug metų šviežumo kokybišką būstų sandėlį ir kokius 3–5 vidutinius ar didesnius naujus projektus su bent 1 000 būstų turėtume tvirtą pagrindą prasidedančiam pusmečiui, kuris taip pat turėtų pasižymėti aktyvumu ir geromis sąlygomis žmonėms rinktis“, – apibendrina Š. Tarutis.

Kaune tęsiasi olimpinė ramybė

Panašu, kad Kaunas yra atsparus bet kokiems pokyčiams – čia toliau rezultatai išlieka labai stabilūs, lyginant su ankstesniais laikotarpiais. Pusmečio rezultatas laikinojoje sostinėje – beveik identiškas 2019 m. pirmojo pusmečio skaičiams: šiemet antrajame pagal dydį Lietuvos mieste rezervuoti 606 nauji butai ir kotedžai, tuo tarpu užpernai jų buvo 566. Pernai dėl karantino rezultatas buvo bene dvigubai kuklesnis – 357.

„Taigi, skirtumas nesiekia ir 10 proc. Tuo tarpu lyginant su Vilniaus būsto rinka, skirtumas jau išaugęs iki 8 kartų, nors dar prieš porą metų skirtumas buvo apie 4–5 kartai,“ – skaičiuoja ekspertas.

Per antrąjį ketvirtį Kaune rezervuoti 287 būstai (2020 m. – 160, 2019 m. – 256), iš jų birželį – 93. Tiesa, pasirinkimo būsto pirkėjams paskutiniu metu padaugėjo: gegužės gale sandėlyje buvo 779, birželio pabaigoje – jau 1 049.

Grafikas nr. 2: Kauno būsto rinkos dinamika 2019–2021 m.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
tik straipsniai biski kitokie DDDDDDDDDDD SEKMES DURNELIU MEDZIOKLEJA ! DDDD

Anonimas

Anonimas portretas
DDDDD vel IESKO EILINIU DURNELIU !!!!
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių