Pereiti į pagrindinį turinį

Baigti skaitmeninti prieškario dokumentai atskleidžia žydų istoriją ir kultūrą

2022-01-10 10:51
BNS inf.

Baigti skaitmeninti prieškario Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO) bibliotekos ir archyvų dokumentai.

Baigti skaitmeninti prieškario dokumentai atskleidžia žydų istoriją ir kultūrą
Baigti skaitmeninti prieškario dokumentai atskleidžia žydų istoriją ir kultūrą / T. Robinson / Getty Images nuotr.

Niujorke įsikūręs YIVO pirmadienį pranešė, kad baigtas Edwardo Blanko (Edvardo Blanko) Vilniaus kolekcijų projektas. Jis truko septynerius metus ir kainavo 7 mln. JAV dolerių (apie 6,18 mln. eurų).

Šiuo projektu siekiama išsaugoti ir suskaitmeninti išlikusį žydų dokumentinį paveldą – skaitmeniniai dokumentai sukelti į specialų interneto portalą ir pirmą kartą tapo prieinami visame pasaulyje.

„Ši neprilygstama kolekcija naujai atskleidžia prieškario žydų istoriją ir kultūrą visoje Rytų Europoje ir Rusijoje, ji bus naudinga ateities kartoms – mokslininkams, studentams ir plačiajai visuomenei“, – teigiama Lietuvos kultūros ministerijos pranešime.

Kolekcijos pasakoja, kaip žydai gyveno, iš kur jie atvyko, kaip augino ir auklėjo savo šeimas, kaip kūrė meną, literatūrą, muziką ir pačią kalbą. Be to, šie dokumentai atskleidžia žydų ir jų kaimynų ne žydų santykius, parodo, kaip jie suprato savo vietą pasaulyje tiek politiniu, tiek socialiniu požiūriu, kaip jie susidūrė su naujųjų laikų sumaištimi ir iššūkiais.

Suskaitmeninta maždaug 4,1 mln. puslapių originalių knygų, artefaktų, įrašų, rankraščių ir dokumentų, saugomų Niujorke bei Vilniuje.

Ši neprilygstama kolekcija naujai atskleidžia prieškario žydų istoriją ir kultūrą visoje Rytų Europoje ir Rusijoje.

„Šio projekto užbaigimas – svarbus etapas naujausioje YIVO instituto istorijoje ir mūsų pagrindinės misijos įgyvendinimo išraiška. Juo pagerbiami didvyriai ir kankiniai, kurie rizikavo ir prarado gyvybes, kad išsaugotų šias knygas ir dokumentus, taip pat pagerbiami mokslininkai ir vizionieriai, kurie supranta, kad šios medžiagos reikšmė yra kur kas platesnė, nei puslapyje užrašyti žodžiai“, – sakė YIVO Žydų mokslinių tyrimų instituto valdybos pirmininkė Ruth Levine (Ruta Levin).

Kultūros ministro Simono Kairio teigimu, šis projektas padės užpildyti žinių spragas, išplėsti suvokimą apie regiono prieškario žydų gyvenimą, nutiesti atminties jungtis tarp Vilniaus ir Niujorko.

„YIVO Vilniaus projektas“ yra svarbus įsipareigojimas tiek visų pirma Lietuvai, tiek visam pasauliui: mes kiekvienas privalome semtis iš šio atsiveriančio begalinės informacijos vandenyno ne tik dėl būtinybės prisiminti, gerbti ir puoselėti. Mes privalome tai daryti, jei norime patys būti geresni ir kurti geresnį pasaulį“, – tvirtino jis.

YIVO buvo įkurtas Vilniuje 1925-aisiais. Jame kauptas žydų folkloras, memuarai, knygos ir publikacijos, žydų bendruomenės dokumentai.

Institutas Lietuvoje veikė iki 1941-ųjų. Tais metais Vilnių okupavę naciai sunaikino žydų bendruomenę ir išgrobstė jos kultūros paveldą.

Dalį YIVO ir kitų institucijų knygų bei rankraščių vokiečiai išvežė į Frankfurtą. 1946 metais Jungtinių Valstijų kariuomenė aptiko šią medžiagą ir perkėlė į Niujorką, kur tuo metu jau veikė Vilniaus YIVO instituto filialas, po karo perėmęs visas jo funkcijas.

Dalis archyvo paslėpta Vilniuje, Švento Jurgio bažnyčioje, sovietų pertvarkytoje į Lietuvos knygų rūmus, 1989 metais dokumentai atrasti.

2017 metais Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje taip pat aptikta apie 170 tūkst. papildomų dokumentų, įskaitant retus ir neskelbtus kūrinius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų