Pereiti į pagrindinį turinį

Teismas nesutiko stabdyti statybų prie Misionierių vienuolyno

2017-08-10 13:53
BNS inf.

Vilniaus senamiestyje, greta buvusio Misionierių vienuolyno plėtojamo 40 mln. eurų vertės prestižinių būstų „Misionierių sodai“ statyba gali būti tęsiama, nusprendė teismas.

Statybos prie Misionierių vienuolyno
Statybos prie Misionierių vienuolyno / Statybų inspekcijos nuotr.

Vilniaus apylinkės teismas trečiadienį netenkino Generalinės prokuratūros, kuri siekia panaikinti vienuolyno ansamblio specialųjį planą ir statybos leidimą, prašymo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones.

Statybas galės tęsti

Prokurorai prašė teismo uždrausti bendrovei „Misionierių namai“ vykdyti statybos darbus Subačiaus g. 20 žemės sklype, taip pat disponuoti visais jame esančiais statiniais. Anot prokurorų, kitu atveju gali išaugti galbūt neteisėtų statinių dalių griovimo kaštai, nekilnojamasis turtas gali būti perleistas tretiesiems asmenims, taip apsunkinant bylos nagrinėjimą ir teismo sprendimo vykdymą.

Anot Vilniaus miesto apylinkės teismo, prokurorų prašymas nėra pagrįstas bei tinkamai motyvuotas.

„Ieškovo argumentai (...) tėra prielaidos, nėra tinkamai motyvuoti ar pagrįsti konkrečiais įrodymais, todėl nėra pagrindo šioje stadijoje taikyti laikinąsias apsaugos priemones (...) Jos būtų neproporcingos „Misionierių namų“ atžvilgiu“, - rašoma teismo nutartyje.

Teismas pat pat pažymėjo, kad prokurorai neginčija „Misionierių namų“ nuosavybės teisių į sklype esančius statinius, statomo daugiabučio baigtumas yra tik 25 proc. ir jokių butų šiame pastate dar nėra, todėl visiškai neaišku, kokiu pagrindu turėtų būti apribotos bendrovės nuosavybės teises į teisėtai įgytą turtą.

Teismo sprendimas per 7 dienas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui. Generalinės prokuratūros atstovė Rita Stundienė BNS sakė, kad prokurorai šiuo metu nagrinėja teismo nutartį ir sprendžia, ar ją skųsti.

Valstybinė kultūros paveldo komisija birželį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl projekto teisėtumo. Komisijos teigimu, Kultūros paveldo departamento parengtas Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialusis paveldosaugos planas sudarė sąlygas plėtoti statybas Vilniaus istorinio centro - UNESCO Pasaulio paveldo vietovės - teritorijoje.

Generalinė prokuratūra birželio viduryje kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija birželį pranešė nustačiusi, kad „Misionierių namai“ vykdo savavališkas statybas gretimame, Vilniaus arkivyskupijos kurijai priklausančiame sklype Subačiaus g. 26, ir nurodė jas sustabdyti. Anot inspekcijos, bendrovė savavališkai sklype, kuris priklauso Vilniaus misionierių vienuolyno statinių ansambliui, įrengė gruntinius inkarus.

„Misionierių namams“ atstovaujanti advokatė Aušra Mudėnaitė BNS tuomet teigė, jog inkarai teritorijoje buvo įrengti teisėtai, gavus Vilniaus arkivyskupijos kurijos sutikimą.

Ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo derinant „Misionierių sodų“ projektą yra pradėjusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Į ją kreipėsi Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, kuriai kilo įtarimų dėl vystytojų naudai inspekcijos Vilniaus departamente priimtų sprendimų.

„Misionierių namai“ sostinės Subačiaus gatvėje iki 2019 metų pabaigos planuoja rekonstruoti 9,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto statinius ir įrengti ten apie 100 butų. Plėtojant projektą numatyta 1978 metais statytą ligoninę rekonstruoti į atskirus namų komplekso korpusus, vietoje slėptuvės suformuoti viešąją erdvę. Taip pat ketinama rekonstruoti Vaikelio Jėzaus prieglaudos korpusą.

Buvusios ligoninės pastatus su 1 hektaro ploto valstybinės žemės nuomos teise „Misionierių namai“ iš sostinės savivaldybės įsigijo 2007 metais už beveik 16 mln. eurų. Portalo 15min.lt duomenimis, bendrovę „Misionierių namai“ per Kipre registruotą kompaniją „HJKM Holdings Limited“ valdo Gruzijos verslininkas Romanas Pipia.

STT pradėjo tyrimą

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo derinant sostinės senamiestyje statybų projektą „Misionierių sodai“.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) prašymą. Jai kilo įtarimų dėl vystytojų naudai inspekcijos Vilniaus departamente priimtų sprendimų, BNS patvirtino STT Viešųjų ryšių skyriuje. Įtarimai kol kas niekam nepateikti.

VTPSI duomenimis, bendrovė „Misionierių namai“ birželio mėnesį kelis kartus kreipėsi į inspekcijos Vilniaus departamentą, siekdama įregistruoti nebaigtus statinius Nekilnojamojo turto registre. Inspekcijos specialistai du kartus tokius prašymus atmetė vadovaudamiesi Statybos įstatymo nuostatomis, kurios esamomis aplinkybėmis to daryti neleido. Po ketvirto kreipimosi statytojo prašymas patenkintas ir sudarytas pagrindas Nekilnojamojo turto registre padaryti įrašą apie nebaigtą statybą.

„Šis atvejis susijęs su vieno ar kelių specialistų galbūt neteisėtais veiksmais, atliktais tenkinant pateiktą projekto „Misionierių sodai“ vystytojų prašymą, nors toks prašymas pagal įstatymus negalėjo būti patvirtintas. Tai jau ne pirmas kartas, kai susiduriame su įtartinais Vilniaus departamento specialistų veiksmais. Dėl jų inspekcijoje anksčiau jau buvo pradėti tarnybiniai patikrinimai“, – kreipimąsi į teisėsaugą argumentavo laikinai VTPSI vadovaujanti Eglė Kuklierienė.

Tai jau ne pirmas kartas, kai susiduriame su įtartinais Vilniaus departamento specialistų veiksmais. Dėl jų inspekcijoje anksčiau jau buvo pradėti tarnybiniai patikrinimai.

„Specialistas, dėl kurio veiksmų kreipėmės į teisėsaugą, tą patį prašymą nagrinėjo du kartus. Nors pirmą kartą jį atmetė, antrą kartą neaiškiomis aplinkybėmis, kurias, tikimės, ir nustatys teisėsaugos institucijų tyrimas, jį patvirtino. Paprašytas paaiškinti tokio sprendimo motyvus, darbuotojas to padaryti negalėjo ir paprašė atleisti jį iš darbo. Įvertinus inspekcijos pateiktą informaciją, galbūt bus nustatyta ir daugiau piktnaudžiavimo tarnyba atvejų“, – teikė inspekcijos vadovė.

Pasak jos, dėl netinkamos Vilniaus departamento Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus veiklos kontrolės po šio atvejo pasitraukti iš vadovaujamų pareigų sutiko jam laikinai vadovavusi darbuotoja.

Birželio pabaigoje Statybos inspekcija pranešė nustačiusi savavališkas statybas Vilniaus arkivyskupijos kurijai priklausančiame sklype Subačiaus gatvėje 26 ir nurodžiusi „Misionierių namams“ jas sustabdyti. Bendrovės valdomoje teritorijoje Subačiaus gatvėje 20, kuriai išduotas statybos leidimas, plėtra nestabdoma. Dėl šios teritorijos statybos leidimo panaikinimo į teismą birželio pabaigoje kreipėsi Generalinė prokuratūra.

Anot Statybos inspekcijos, gegužę per patikrinimą nustatyta, kad teritorijoje savavališkai įrengti gruntiniai inkarai sklype Subačiaus g. 26, o statytojas neturėjo leidimo tą daryti.

Bendrovės „Misionierių namai“ interesams atstovaujančios advokatų kontoros „Sorainen“ advokatės Aušros Mudėnaitės teigimu, sklype yra laikini kasimo darbų metu apkrovas laikantys inkarai, je įrengti turint sklypo savininko – Vilniaus arkivyskupijos kurijos – oficialų sutikimą.

Bendrovė „Misionierių namai“ sostinės Subačiaus g. 20 iki 2019 metų pabaigos planuoja rekonstruoti 9,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto statinius ir įrengti ten apie 100 butų. Plėtojant projektą numatyta 1978 metais statytą ligoninę rekonstruoti į atskirus namų komplekso korpusus, vietoje slėptuvės suformuoti viešąją erdvę. Taip pat ketinama rekonstruoti Vaikelio Jėzaus prieglaudos korpusą.

Įmonė nurodo, kad bendros investicijos į projektą turėtų siekti 40 mln. eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų