Sausio 13-osios byloje kaltinamo buvusio KGB karininko Michailo Golovatovo advokatas sako, kad jo ginamasis nėra gavęs pranešimo apie įtarimą ar kaltinamojo akto.
M. Golovatovas pasisamdė advokatą
„Mano duomenimis, pranešimas apie įtarimą ir kaltinamasis aktas ponui Golovatovui kol kas nėra įteiktas, todėl negaliu pasakyti, kokios pozicijos jis laikysis teisminio nagrinėjimo metu“, – žurnalistams sakė M.Golovatovo gynėjas Vladislavas Latušinskis.
Rusijos pilietis yra sudaręs sutartį su Lietuvos advokatu. Kitiems kaltinamiesiems, kurie neatvyko į trečiadienį surengtą pirmą teismo posėdį, atstovauja valstybės skirti gynėjai.
„Sudaryta atstovavimo sutartis su ponu Golovatovu, šiandien buvo pateiktas atstovavimo orderis. Aš į bylą įstojau tik pastaruoju metu – prieš dvi ar tris dienas. Iki galo nesu pats susipažinęs su visa bylos medžiaga“, – kalbėjo advokatas.
Jis paminėjo, kad artimiausiu metu dokumentus jo klientas gaus. Advokatas sakė, kas neviešins įtarimų M.Golovatovui, kol jų nepaskelbė teismas.
Posėdžio metu teisėja Ainora Kornelija Macevičienė paskelbė, kad kaltinamiesiems, kurių nėra Lietuvoje, buvo išsiųsti pranešimai apie teismo posėdį. Teismas taip pat pareiškė, kad kaltinamiesiems atvykus į posėdį Vilniuje, būtų sustabdytas Europos arešto orderio vykdymas, jiems garantuojamas nevaržomas judėjimas valstybės teritorijoje.
Advokatas V.Latušinskis sakė, kad nežinąs, kokia bus jo kliento reakcija į šį teisėjos siūlymą, galbūt klientas svarstys dėl galimybės surengti vaizdo konferenciją.
2011 metų liepą pagal Lietuvos išduotą Europos arešto orderį KGB karininkas M.Golovatovas buvo sulaikytas Austrijos sostinės Vienos oro uoste, bet nepraėjus nė parai paleistas. Lietuvos ir Europos Komisijos pareigūnai tuomet griežtai kritikavo Austriją, kuri tikino, kad jai trūko duomenų įtariamąjį perduoti Lietuvai.
Skelbs kaltinamąjį aktą
Prokurorai trečiadienį pasiūlė iš esmės pradėti nagrinėti Sausio 13-osios bylą, kuri taps viena iš didžiausių bylų nepriklausomos Lietuvos istorijoje.
Generalinės prokuratūros prokurorė Daiva Skorupskaitė – Lisauskienė Vilniaus apygardos teismo posėdyje sakė, kad reikia atsižvelgti į Apeliacinio teismo išaiškinimą, jog bylas už akių galima nagrinėti, jeigu kaltinamieji tinkamai informuoti apie posėdžius ir vengia atvykti į bylą.
„Visos teisinės procedūros išlaikytos, nagrinėti iš esmės galima“, - sakė prokurorė. Ji teigė, kad ikiteisminio tyrimo metu Rusija ir Baltarusija atsisakė bendradarbiauti su Lietuva, nenori, kad jų piliečiai būtų teisiami.
Nagrinėjimas turėtų prasidėti kaltinamojo akto paskelbimu. Nutartį dėl bylos pradėjimo teisėjai skelbs penktadienį.
Bylos nagrinėjimui iš esmės neprieštaravo teismo salėje buvo abu kaltinamieji, Rusijos piliečiai Genadijus Ivanovas ir Jurijus Melis.
Į posėdį neatvykusiems kaltinamiesiems atstovavę advokatai taip pat neprieštaravo siūlymui pradėti bylą, kai kurie aiškios nuomonės neturėjo ir paliko spręsti teismui.
Salėje sunegalavo advokatas
Vilniaus apygardos teismas trečiadienį nutraukė 1991 metų sausio 13-osios bylos nagrinėjimą, teismo salėje sunegalavus vienam iš advokatų. Į teismą buvo iškviesta greitoji pagalba, dėl šios situacijos paskelbta pertrauka.
Posėdžio pradžioje teisėja Ainora Kornelija Macevičienė paskelbė kaltinamųjų pavardes. Paaiškėjo, kad į posėdį neatvyko trys valstybės skirti gynėjai.
„Kaltinamiesiems apie posėdį pranešta per Teisingumo ministeriją“, – paskelbė posėdžio sekretorė.
Nukentėjusiems apie bylą praneštą viešo paskelbimo būdu, nė vienas neužsiregistravo ir neatvyko į pirmąjį posėdį, jie bus kviečiami šaukimais.
Teismas nusprendė nustatyti kaltinamojo Genadijaus Ivanovo asmenybę. Jis sakė 1951 gimęs Rusijoje, šiuo metu gyvena Vilniuje, 2009 metais buvo teistas už kyšio davimą pareigūnui. Teisėjai užduodant klausimus šiam kaltinamajam, iš salė pakilo vienas gynėjas ir pranešė, kad jo kolega prastai jaučiasi. Posėdis buvo nutrauktas.
Ši byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje – beveik 500, liudytojų – apie 1 tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas – 13 tomų. Kaltinamuosius gins per 60 advokatų.
Kadangi Vilniaus apygardos teismas neturi tokių patalpų, kur galėtų tilpti visi proceso dalyviai, posėdžiai bus transliuojami tiesiogiai į šalia posėdžių salės esančią fojė, taip pat ir internetu, pranešė teismas.
65 baudžiamojon atsakomybėn patraukti asmenys kaltinami dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo, kankinimo ar kitokio nežmoniško elgesio su jais ar jų turto apsaugos pažeidimo, draudžiamos karo atakos, uždraustų karo priemonių naudojimo. Neseniai paaiškėjo, kad vienas asmuo prieš porą metų mirė.
Kaltinamiesiems, gyvenantiems užsienyje, apie teismo posėdžius pranešta per Teisingumo ministeriją, papildomai išsiuntus šaukimus kaltinamųjų gyvenamosios vietos adresu. Kaltinamiesiems taip pat pranešta, kad jiems nusprendus dalyvauti teismo posėdžiuose, bus stabdomas Europos arešto orderių vykdymas garantuojant nevaržomą kaltinamųjų atvykimą į Lietuvą ir judėjimą Lietuvoje, nurodė teismas.
Paskelbė kaltinamųjų sąrašą
Teismų informacinė sistema „Liteko“ skelbia, kad kaltinimai Sausio 13-osios byloje pateikti buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui, buvusiam Sovietų Sąjungos gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui, buvusiam sovietų armijos Vilniaus garnizono vadui Vladimirui Uschopčikui, Lietuvos komunistų partijos buvusiam antrajam sekretoriui Vladislavui Švedui, buvusiam Lietuvos komunistų partijos centrinio komiteto sekretoriui Algimantui Naudžiūnui.
Kaltinimai taip pat pateikti Genadijui Golubkovui, Valerijui Sibiriakovui, Vladimirui Demidovui, Bogdanui Suščikui, Vladimirui Sofjinui, Sergejui Panikarovui, Jevgenijui Gavrilovui, Ivanui Šepiliovui, Aleksandrui Gomziakovui, Aleksandrui Zolotuchinui, Ruslanui Junusovui, Sergejui Golovko, Sergejui Machovui, Konstantinui Usovui, Anatolijui Fefelovui, Aleksandrui Navozovui, Eduardui Michailovui, Vladimirui Gončiarikui, Aleksandrui Sidorkovui, Anatolijui Lepichovui, Jurijui Janočkinui, Aleksejui Filimonovui, Anatolijui Ivanickij, Aleksandrui Cepota, Vladimirui Šechovcovui, Grigorijui Belousui, Gennadijui Ivanovui, Vladimirui Prokofevui, Nikolajui Astachovui, Sergejui Voroninui, Vladimirui Uspenskij, Eduardui Roskovui, Vladimirui Sorokinui, Jurijui Ondai, Albertui Galinaičiui, Arkadijui Bajukovui, Olegui Abramovui, Nikolajui Sakarai, Anatolijui Urbanui, Anatolijui Kimui, Dmitrijui Filippovui, Jurijui Meliui, Dmitrijui Bolšakovui, Nikolajui Ogurcovui, Aleksandrui Korobočkinui, Aleksandrui Radkevičiui, Jevgenijui Čiudesnovui, Nikolajui Demidovui, Viktorui Šulikovui, Vasilijui Savvinui, Aleksandrui Žitnikovui, Viktorui Moroziukui, Genadijui Poltoraninui, Sergejui Fiodorovui, Olegui Morkovskij, Viktorui Romančevskij, Michailui Chabarovui, Jurijui Strašnenko, Romui Juchnevičiui, Vasilijui Kustrio.
Visi įtariamieji, išskyrus Rusijos piliečius Genadijų Ivanovą ir Jurijų Melį, turbūt bus teisiami už akių. Siekiant užtikrinti G.Ivanovo dalyvavimą procese, iš jo paimti dokumentai, o J.Melis laikomas suimtas.
1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.
1999 metais Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų kalėti buvo nuteisti šeši asmenys: Mykolas Burokevičius, Juozas Jarmalavičius, Juozas Kuolelis, Leonas Bartoševičius, Stanislavas Mickevičius ir Jaroslavas Prokopovičius. S.Mickevičius pabėgo iš Lietuvos.
Teismo administracija, spręsdama klausimą dėl sėdimų vietų trūkumo, konferencinės vaizdo įrangos pagalba posėdį transliuos ir šalia posėdžių salės esančioje fojė, kurį galės stebėti į salę netilpę asmenys. Taip pat posėdis bus tiesiogiai transliuojamas internetu, trečiadienį pranešė teismas.
Pasak pranešimo, bylos nagrinėjimo tiesioginę transliaciją, iki kaltinamojo akto pagarsinimo, galima stebėti interneto svetainėje www.teismai.lt.
Buvęs karininkas neigia savo kaltę
Vienas iš dviejų prieš Vilniaus apygardos teismą Sausio 13-osios byloje stojusių kaltinamųjų Rusijos pilietis Genadijus Ivanovas trečiadienį pareiškė manantis, kad yra nekaltas dėl jam pateiktų kaltinimų ir teigia buvęs tik įvykių liudininku.
„Pats savarankiškai jokių sprendimų priimti negalėjau“, – žurnalistams sakė kaltinamasis.
Šiuo metu Vilniuje gyvenantis G.Ivanovas sovietų agresijos metu buvo 107-osios motorizuotų šaulių divizijos raketų artilerinės ginkluotės tarnybos viršininku.
Prieš teismo posėdį žurnalistams jis sakė, kad paskutiniu tanku atvažiavo iki Spaudos rūmų. Po Sausio įvykių sugrįžo į karinį padalinį, parašė raportą ir, įvertinęs situaciją, nusprendė palikti tarnybą. Jis sakė, kad bendradarbiavo su teisėsauga tiriant bylą.
Teismui G.Ivanovas sakė, kad 1951 metais gimė Rusijoje, šiuo metu gyvena Vilniuje. Siekiant užtikrinti G.Ivanovo dalyvavimą procese, iš jo paimti dokumentai.
G.Ivanovas yra vienas iš 65 baudžiamojon atsakomybėn patrauktų asmenų, kurie kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Be jo, prieš teismą stojo Lietuvoje suimtas Rusijos pilietis J.Melis, kuris, prokurorų duomenimis, buvo viename iš tankų sovietams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą.
G.Ivanovas teigė, kad J.Melio nepažįsta, nežino, ar jis yra kaltas, niekada jo nebuvo sutikęs.
Kiti asmenys bus teisiami už akių, daugelis iš jų yra Rusijoje. Tarp kaltinamųjų yra ir buvęs Sovietų Sąjungos gynybos ministras Dmitrijus Jazovas.
Naujausi komentarai