Quantcast

Vagių ir šliundrų sovietai

Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje.

Spėjama, kad jis itin daug medžiojo, žvejojo ir nemažai bendravo su tenykščiais gyventojais, vadinamaisiais evenkais.

Evenkai – gana keisti žmonės, besiverčiantys medžiojimu, elnininkyste ir tikintys dvasių egzistavimu bei šamanų galiomis. Pasakojama, kad jie ateidavę pas tremtinius, atsisėsdavę, pusvalandį patylėdavę, o tada pasakydavę: „Viso gero, mums laikas eiti“ ir pasišalindavę.

1916 m. spalį (veikiausiai pagal Julijaus kalendorių) Josius kartu su kitais tremtiniais buvo pašauktas į karo tarnybą, o tų pačių metų gruodį žmogus, knygose įvardijamas Kibirovu, iš dvidešimties tremtinių sudarė dvi grupes, turėjusias vykti į Krasnojarską pasitikrinti dėl tinkamumo dalyvauti Didžiajame kare (1914–1918). Koba buvo vienoje jų.

Kelionė truko gana ilgai, mat tremtiniai, keliaudami šiaurės elnių traukiamomis rogėmis pro tenykštes gyvenvietes, net ir lydimi policininkų, veltui laiko neleido bei visas savo jėgas skyrė pasilinksminimams. 1917 m. vasario 9 d. (matyt, pagal Julijaus kalendorių) rogės pagaliau pasiekė Krasnojarską. Tremtiniams čia buvo leista laisvai įsikurti.

Kaip ir nemažai kitų despotų, Koba bene visą savo gyvenimą gėdijosi įvairių įgimtų negalių ar įgytų ydų, tačiau šį kartą nesveika kairė ranka jam padarė paslaugą, mat būtent dėl jos jis išvengė tikėtinos mirties Didžiojo karo mėsmalėje.

Begyvenant Krasnojarske, Josifą aplankė jo pažįstama moteris Vera Šveicer. Kobai ji pranešė apie savo meilužio, Centro Komiteto nario ir artimo Josifo bičiulio, armėno Sureno Spandariano (1882–1916) mirtį, tad nieko nelaukęs Koba nusiuntė Jeniseisko gubernatoriui prašymą leisti jam pagyventi likusius keturis tremties mėnesius Ačinsko mieste.

Persikėlęs į Ačinską, Josius apsigyveno V. Šveicer bute, tačiau ekspertai negali pasakyti, ar tarp jų buvusi lytinė sueitis. Težinoma, kad jie sveikindamiesi susiliesdavo lūpomis, o Vera pabučiuota imdavo skleisti vis tą patį garsą: „Vajetau, Koba!“.

Imperijos sostinėje tuo metu jau vyko vadinamoji 1917-ųjų vasario 23 d.– kovo 3 d. revoliucija (pagal Grigalijaus kalendorių ji vyko nuo kovo 8 d. iki 16 d.), tačiau Ačinske tūnoję politiniai radikalai apie tai nieko nežinojo.

Tuo metu Josius itin dažnai lankydavosi pas Kamenevus. Liudininkai pasakoja, kad oratoriaus talentu apdovanotas Levas Borisovičius (1883–1936) beveik visada užtemdydavo nuobodų ir rimtą, sąmoju nepasižymėjusį Kobą. Kamenevų salone Josius dažniausiai papsėdavo pypkę, kurios dūmai erzino Levo Borisovičiaus žmoną Olgą Davidovną Bronštein (1883–1941). Ši daili, bet tuščia, kaprizinga moteris, kuri buvo dar ir Levo Davidovičiaus Bronšteino (1879–1940) sesuo, dažnai kosėdavo bei prašydavo Josių liautis, tačiau jis į šeimininkės prašymus niekada nekreipdavo dėmesio.

Kovo mėnesį Ačinsko gyventojai sužinojo, kad ilgai lauktoji jų revoliucija pagaliau atėjo, tad Levui Borisovičiui, V. Šveicer, Josifui ir kitiems teliko sėsti į traukinius bei iškilmingai grįžti į Sankt Peterburgą, kuriame dabar susirinkimus rengti ir sovietus rinkti ėmė net šliundros su vagimis.

Grįžęs į imperijos sostinę, Josius laiko veltui neleido ir tuojau pat įsitraukė į politinę veiklą, kartu su Levu Borisovičiumi, perimdamas leidinio „Tiesa“ („Pravda“) kontrolę iš Viačeslavo Michailovičiaus (1890–1986), miestui ir pasauliui labiau pažįstamo Molotovo pavarde.

Viačeslavas Michailovičius itin greitai susitaikė su pažeminimu, o artimiau susibičiuliavęs su Koba, netgi tapo jo asmeniniu pastumdėliu. Josius kartais pagyvendavo V. Molotovo bute Plačiojoje gatvėje ir neretai iš Viačeslavo „pasiskolindavo“ vieną ar kitą merginą. Matyt, būtent tai ir buvo priežastys, leidusios Viačeslavui vėliau nugyventi daugelį metų bei iškilti politinės karjeros laipteliais.

1917 m. liepos 3–7 d. (pagal Grigalijaus kalendorių liepos 16–20 d.) bolševikai, kurstydami kareivius, jūreivius ir darbininkus, bene pirmą kartą pabandė nuversti Rusijoje įsitvirtinusią centro kairės liberalų vyriausybę, tačiau šis bandymas nenusisekė.

Valdžia suėmė Levą Borisovičių ir Levą Davidovičių, o Vladimiras Iljičius Uljanovas (1870–1924) buvo priverstas ne tik bėgti, bet ir pakeisti savo išvaizdą. Kai kurie ekspertai tiki, kad išnešti sveiką plikę jam padėjęs ne kas kitas, o būtent Josifas. Jis esą ne tik paslėpė Vovą vienoje iš daugybės slėptuvių, bet ir pats asmeniškai savo senų pažįstamų Alilujevų namuose (prabangus butas Dešimtosios Kalėdų gatvės 17-ajame name) nuskuto žymiąją Iljičiaus barzdelę bei ūsus.

Alilujevų šeimos galva Sergejus buvo senas Kobos pažįstamas, o su jo palaidumu garsėjančia žmona Olga Josius netgi veikiausiai buvo užmezgęs romaną, tačiau dabar jo susidomėjimo sulaukė visiškai kita šios šeimos atstovė – šešiolikametė Sergejaus ir Olgos duktė Nadežda (1901–1932).

Jaunoji mergina taip pat neliko abejinga senam šeimos draugui, kuris ją kadaise išgelbėjo įkritusią į Kaspijos ežerą, tad galiausiai jie tapo pora ir įformino savo santykius. 1921 m. Nadežda pagimdė būsimą lakūną-alkoholiką Vasilijų (1921–1962), o 1926 m. – asmenine diktatoriaus numylėtine tapusią tėvelio dukrelę Svetlaną (1926–2011).

Kaip ir Jekaterina Svanidzė (1885–1907), Nadia galiausiai sulaukė tragiško ir paslaptingo likimo, tačiau nė vienas liudininkas neabejoja, kad tomis lemtingomis 1917 m. vasaros ir rudens dienomis Alilujevų dukra buvo beprotiškai įsimylėjusi.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Dafai truputį iš ankščiau.

Dafai truputį iš ankščiau.  portretas
KDK lietuviai užgrobė Rusiją iki Smolensko. Nuolat puldinėjo Maskvą. Tikriausiai bulkučių norėjo įteikti.Kai istorijos mokslų daktarai rašo kad lietuviai latvijoj , estijoj žudė visus vyrus , Vergijon grobė moteris , vaikus. beje, vergus pardavinėjo. Organizavo kryžiaus žygį žudyt NETIKĖLIŲ totorių. Vienu šituo žodžiu šapoka tapo niekiniu istoriku. Ta jo istorija rašyta pasipūtusio niekšelio. Lygiai kaip biblija pasipūtėlio žydasnukio. O kai rusai įkyri šunaują pastatė į vetą - verkia okupavo.Toliau - putna su uborevičium buvo karvedžiai. Ne karves vedžiojo bet žudė rusus, baltarusius sukilusius prieš bolševikus. Kiek nužudė? Tai RA žuvo 230 000, paruoštų žudyt karių. O tada kiek sukilėlių - mažiausiai dvigubai. Kai taip lit ovcy didžiuojasi lietuviškom šaknim - išsigimėlių ježovo ir dzeržinskio motinos lietuvės.

manau

manau portretas
>Kuo skiriasi rusų zekų armiją nuo ukrų zekų ir samdinių armijos? Tiesa, kas tie rusai : Stalinas, Berija, Ježovas, Dušanskis...? Kažkaip lietuviško kraujo tie "rusai" turi daugiau nei rusiško :) Jūsų propaganda žemo lygio, kaip ir autoriaus paskviliai, tai ne straipsniai, tai pinigų plovimas, garantuotai už juos mokami milžiniški honorarai ir taip "įsisavinami" - išgryninami pinigai.

Taigi taigi

Taigi taigi portretas
........... Na žinoma, rusai puikūs žmonės, ypač rusai iš mūsiškės Kremliaus šunaujos - keikia ir kolioja Lietuvą bei lietuvius, miela-malonu klausyti. Ką jau bekalbėti apie rusų zekų armiją, teikiančią broliškas paslaugas ukrainiečiams.
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

  • Per normalūs
    Per normalūs

    Vasarą roges reikia ruošti ne tik žiemai, bet ir „Eurovizijai“. Net kandidatų į Respublikos prezidentus debatuose buvo paklausta, ko reikia, kad Lietuva laimėtų šį konkursą. Štai kur valstybinės svarbos klausimas! Juk ...

    2
  • Dėl visko kaltas vertėjas, arba „Cherchez l’interprète“
    Dėl visko kaltas vertėjas, arba „Cherchez l’interprète“

    Vertėjo žodžiu profesija, kaip šiais laikais madinga sakyti, yra nišinė, retai matoma, paslaugų vartotojų ratas siauras, o tokių vertėjų nedaug. Konferencijų vertėjai dažnai susiduria su situacija, kai, atėjus versti į konferencij...

    3
  • Balti
    Balti

    Paprasta, eilinį išsilavinimą turinti garbaus amžiaus moteris provincijos miestelio turguje pasakė maždaug taip (labai neatsargiai pasielgė): „Pakentėkime. Daug bėdų yra Lietuvoje, bet svarbiausia, kad turime nepriklausomybę. Su visomis ...

  • Prezidento G. Nausėdos ryžtas dėl Vyriausybės perkrovimo neturi prasidėti nuo kultūros ministro
    Prezidento G. Nausėdos ryžtas dėl Vyriausybės perkrovimo neturi prasidėti nuo kultūros ministro

    Pasitikėjimo kreditas, kurį gavo antrai kadencijai perrinktas Gitanas Nausėda – milžiniškas. Nežinau, ar toks pat milžiniškas ir tikėjimas, kad antrosios kadencijos prezidentas bus kitoks. Juk dauguma rinkėjų prisipažįsta, kad ba...

    2
  • Kas šovė į putiną?
    Kas šovė į putiną?

    SSRS laikais Fani Jefimovna Kaplan (1890–1918) buvo žymiausia kada nors gyvenusi piktadarė, o kiekvienas spaliukas, pionierius ir komjaunuolis tuomet tikėjo, kad ši su eserais (socialistais revoliucionieriais) sieta žydaitė šovė į vi...

    6
  • Pavydas yra baisus jausmas
    Pavydas yra baisus jausmas

    Labai liūdna, kad jauni mūsų žmonės taip nevertina nei savo, nei kitų gyvenimo. ...

    4
  • Prezidento rinkimai pasibaigė, bet kaip įveikti pagiežą?
    Prezidento rinkimai pasibaigė, bet kaip įveikti pagiežą?

    Prezidento rinkimų rezultatai nenustebino. Apie juos ne signalizavo, bet tiesiog rėkte rėkė visa plejada daugiau ar mažiau žinomų politologų ir polittechnologų. ...

    3
  • Valstybės sienos reikalu
    Valstybės sienos reikalu

    Valstybės savo sienas su kaimynais dažniausiai ženklina akmenimis, stulpais, plūdurais, koncertinomis – nelygu, kur ta siena yra ir su kuo ribojasi. ...

  • Užkrečiantis eurotingumas
    Užkrečiantis eurotingumas

    Pastarieji metai Lietuvos piliečiams nepašykštėjo rinkimų. Prasidėję gegužės 12 d. prezidento rinkimų pirmuoju turu baigsis tik vėlų rudenį Seimo mandatų dalybomis. Tarp nacionalinių valdžios dalybų įsispraus dar vienos – ri...

    1
  • Kai vėjai gairina viršugalvį
    Kai vėjai gairina viršugalvį

    Lietuvos Valstybės Prezidentas Alfonsas Norvaišas apsireiškė ir vėl. Kol anie du kandidatai sukosi ortopedinės rinkimų kampanijos karuselėse, šis tiesiogiai ėmėsi valstybinės iniciatyvos – pristatė naują Lietuvos valstyb...

Daugiau straipsnių