Paralimpiečius įkvėpė ir Lietuvos Prezidento linkėjimai

2024-08-31 02:00 diena.lt inf.

Misiją Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse Lietuvos sportininkai pradėjo dviem finalais: plaukimo varžybų atrankos etapą įveikė debiutantė Gabrielė Čepavičiūtė, rutulio stūmimo sektoriuje medalio siekė Donatas Dundzys.

Svečiai: G. Čepavičiūtei sėkmingo paralimpinio debiuto linkėjo Prezidentas G. Nausėda ir D. Nausėdienė. Svečiai: G. Čepavičiūtei sėkmingo paralimpinio debiuto linkėjo Prezidentas G. Nausėda ir D. Nausėdienė. Svečiai: G. Čepavičiūtei sėkmingo paralimpinio debiuto linkėjo Prezidentas G. Nausėda ir D. Nausėdienė.

Viltingas debiutas

Vakar 18-metė kaunietė G. Čepavičiūtė plaukė 200 m kompleksiniu būdu.

„La Defense“ arenoje lietuvė savo atrankos grupėje užėmė penktą vietą – 3 min. 51,60 sek. (lyderei amerikietei Ellie Marks pralaimėjo 51,34 sek.). Tarp visų dešimties atrankos dalyvių Gabrielė – aštunta. Ši vieta lėmė kelialapį į finalą, kuris buvo surengtas vakare.

Sėkmingiausiai atrankos varžybose pasirodė pasaulio ir paralimpinio rekordo autorė britė Maisie Newton-Summers – 2 min. 58,40 sek.

Į finalininkių aštuonetą taip pat pateko E. Marks (3 min. 00,26 sek.), britė Grace Harvey (3 min. 05,50 sek.), kinė Daomin Liu (3 min. 07,36 sek.), Honkongo atstovė Cheuk Yan (3 min. 12,95 sek.), kinė Ji Zhu (3 min. 15,89 sek.) ir vokietė Verena Schott (3 min. 21,73 sek.).

Vengrė Evelin Szaraz ir kinė Yuyan Jiang buvo diskvalifikuotos.

Penktadienio vakarą rutulio stūmimo varžybų finale startavo alytiškis D. Dundzys.

Startas: vakar rutulio stūmimo varžybų finale dalyvavo D. Dundzys. / parateam.lt nuotr.

Ilsisi tik sekmadieniais

Jei ne įgimta negalia, kažin, ar G. Čepavičiūtė būtų užkariavusi baseino takelį. Patarus medikams, tėvai nusprendė išbandyti vandens procedūras, kai mergaitei buvo vos keli mėnesiai.

„Dėl įgimtų kelių sąnarių ir raumenų problemų mano kojos neišlaiko viršutinės kūno dalies. Kasdien dėviu specialius įtvarus, kurie užsifiksuoja ir padeda man stovėti, eiti. Kartais žmonės klausia, ar aš su tais įtvarais ir baseine plaukiu. Atsakau klausimu: o ar jūs plaukiate su batais?“ – šyptelėjo paralimpietė.

Pernai Tailande įvykusiose Pasaulio neįgaliųjų sporto žaidynėse Gabrielė iškovojo aukso medalį.

„Be sporto jau neįsivaizduoju savo gyvenimo. Treniruojuosi šešias dienas per savaitę, kaskart nuplaukiu 3–4 km, ilsiuosi tik sekmadieniais“, – pasakojo paralimpietė.

Paryžiuje ji dar plauks 100 m nugara, šios rungties varžybos numatytos rugsėjo 7-ąją.

„Pastebėjome su trenere (Rasa Mažutaitiene – red. past.), kad labai svarbus balansas – tarp kokybiško poilsio ir kokybiško darbo per treniruotes. Kai esu gerai pailsėjusi, galiu pasiekti geresnių rezultatų. Paralimpiadoje paaiškės, kaip man sekėsi pasiruošti“, – teigė plaukikė.

Po žaidynių jaunosios plaukikės dar lauks 12-a klasė Kauno Jėzuitų gimnazijoje. Laisvalaikiu menu ir kultūra besidominti mergina svarsto vėliau rinktis politikos ir teisės studijas, jas derins su sportu.

Treniruojuosi šešias dienas per savaitę, kaskart nuplaukiu 3–4 km, ilsiuosi tik sekmadieniais.

Aplankė G. Nausėda

Lietuvos sportininkus paralimpiniame kaimelyje aplankė mūsų šalies vadovas Gitanas Nausėda su žmona Diana.

„Džiugu, kad mūsų paralimpiečiai gerai nusiteikę. Nemažai kalbėjome apie psichologiją, nes man yra įdomus šis aspektas – kiek jis lemia rezultatus. Mūsų sportininkai tikrai puikiai supranta psichologijos reikšmę ir jai skiria tinkamą dėmesį. Visa kita yra įtemptų treniruočių, gerų ir pasišventusių trenerių darbas. Manau, kad mūsiškiai tikrai atvyko čia ne vien tik dalyvauti, bet ir siekti pačių aukščiausių tikslų“, – kalbėjo G. Nausėda.

Psichologinio nusiteikimo reikšmę pažymėjo ir Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius, pasidalijęs savo patirtimi iš debiutinių 2012 m. Londono paralimpinių žaidynių, kuriose jaudulys pakišo koją ir neleido realizuoti visų galimybių.

„Pas mus kol kas dar šiek tiek neįprasta šalia matyti žmones su negalia. Mano ir visos Lietuvos tikslas – mažinti tuos atstumus, pirmiausia – psichologinius barjerus. Tai nėra amžino įšalo užkardos, jas galima labai lengvai išardyti, bet tam reikia visų mūsų pastangų, atvirų širdžių“, – sakė Lietuvos Prezidentas.

Auditorija: vežimėlių krepšinio paralimpinių čempionų amerikiečių mačą su ispanais stebėjo 12 682 žiūrovai. / „Scanpix“ nuotr.

Tarp čempionų – lenkas

Per pirmą žaidynių dieną (rugpjūčio 29-ąją) daugiausia medalių – devynis (po du aukso ir sidabro bei penkis bronzos) – iškovojo italai, tačiau aukso trofėjų įskaitos lydere tapo Kinija – keturi (juos pelnė dviračių treko ir plaukimo varžybose).

Lenkijai aukso medalį iškovojo plaukikas Kamilas Otowskis (laimėjo 100 m nugara finalą).

Tokijo paralimpiados vyrų aklųjų riedulio (golbolo) čempionai brazilai sėkmingai pradėjo turnyrą Paryžiuje – 8:5 nugalėjo prancūzus, o vicečempionai kinai 7:6 – japonus.

Vežimėlių krepšinio paralimpinių čempionų titulą ginantys amerikiečiai 66:56 palaužė ispanus (mačą stebėjo 12 682 žiūrovai), o britai 76:55 įveikė vokiečius (12 799 žiūrovai). Moterų varžybose Tokijo žaidynių vicečempionės kinės 70:65 nugalėjo kanadietes.