„Manau, kad buvo padaryta klaida, ir įrodinėti, kad tai nebuvo klaida, koalicijai teks visas artimiausias savaites“, – žurnalistams Vilniuje sakė šalies vadovas.
Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, kad partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis yra pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs priesaiką dėl antisemitinių pareiškimų, o teisme nagrinėjama jo baudžiamoji byla dėl neapykantos kurstymo.
Valstybės vadovas teigė pranešęs koaliciją formavusių socialdemokratų vadovams, kad „(Vyriausybėje – BNS) netvirtinsiu ir tegu net nebando nešti kandidatų iš pačios partijos“.
„Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus. Nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šitos partijos lyderiu“, – kalbėjo G. Nausėda.
„Jeigu tokių atsiras, kalbėsime, bet gali būti, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu sudarys tam tikrų kliūčių šitai koalicijos sutarčiai įgyvendinti“, – pridūrė jis.
Valstybės vadovas pabrėžė atsižvelgsiąs ir į tai, kas sietų kandidatus į ministrus su „Nemuno aušra“.
„Jeigu būtų siūlomi kandidatai asmeniniu, medžioklės draugysčių pagrindu, tikrai ne, jeigu tai būtų savo srities profesionalai, tada būtų galima kalbėtis. (...) Tik tokių kandidatų paieška gali būti labai sudėtinga, o tai reiškia, kad praeis daug laiko, Vyriausybė visa apimtimi negalės būti suformuota“, – svarstė G. Nausėda.
Manau, kad buvo padaryta klaida, ir įrodinėti, kad tai nebuvo klaida, koalicijai teks visas artimiausias savaites.
Pirmadienį Lietuvos socialdemokratų partijos, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir partijos „Nemuno aušra“ lyderiai pasirašė koalicijos sutartį dėl bendro darbo artimiausius ketverius metus.
Koalicijos partneriai susitarė, kad „Nemuno aušrai“ atitenka trijų ministrų portfeliai – aplinkos, žemės ūkio ir teisingumo.
„Man kilo labai daug klausimų, ar ši partija apskritai gebės pateikti kandidatus, kurie būtų priimtini ir kurie galėtų būti patvirtinti“, – sakė prezidentas.
Pagal Konstituciją ministrus skiria prezidentas premjero teikimu.
Tikisi, kad projektų neatsisakys
G. Nausėda teigė dar prieš koalicijos sutarties pasirašymą socialdemokratams ir demokratams mėginęs paaiškinti, „kokių problemų ši koalicija galėtų susilaukti“.
Jis minėjo, kad centro-kairės koalicijai teks aiškintis partneriams dėl R. Žemaitaitį lydinčio antisemitizmo šleifo.
„Tiesiog didelį dalį kontaktų, bendradarbiavimo su mūsų partneriais, ką darydavome ir kai galėdavome iš karto pereiti prie konkrečių klausimų nagrinėjimo, dabar gali būti taip, kad pirmąją pokalbio dalį reikės praleisti aiškinantis, kas Lietuvoje vyksta ir kokios jėgos formuoja politinę dienotvarkę“, – pirmadienį žurnalistams sakė prezidentas.
Kita vertus, jis prognozavo, kad užsienio partneriai nestabdys pradėtų projektų su Lietuva, tiesiog procesas bus lėtesnis, bus atsargiau vertinama.
„Be abejo, niekas turbūt nestabdys projektų, kurie yra prasidėję, nes tai yra daug didesnio masto projektai. Konkrečiai dėl Vokietijos brigados dislokavimo 2022 metais su kancleriu Olafu Scholzu (Olafu Šolcu) suderėta, kad ši programa bus įgyvendinta, tai yra kanclerio lygiu priimti dokumentai, neabejoju, kad šita Vyriausybė yra pasirengusi juos įgyvendinti, tačiau turėsime daug laiko praleisti aiškindami dalykus, kurių net nereikėtų aiškinti ir jų net neturėjo būti“, – teigė G. Nausėda.
Vokietija yra įsipareigojusi iki 2027 metų pabaigos nuolatiniam buvimui Lietuvoje dislokuoti savo karių brigadą, o Lietuva – sukurti infrastruktūrą ją tinkamai priimti.
Aplenkė Europos radikalus
Sprendimas į koaliciją kviesti „Nemuno aušrą“, kai jos lyderis teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus, jau šeštadienį sulaukė neigiamos tarptautinės reakcijos.
Tokį sprendimą pasmerkė JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas (Benas Kardinas), Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas (Michaelis Rotas), Lenkijos Senato vicemaršalka Michalas Kaminskis.
Izraelio ambasada Lietuvoje pareiškė, kad „niekas neturėtų pritarti ar įteisinti antisemitinį diskursą dėl trumpalaikės politinės naudos“, ir nurodė besitikinti, jog Lietuvos įsipareigojimai kovoti su antisemitizmu nesusvyruos.
G. Nausėdos teigimu, šiuo atveju svarbi ne tik tarptautinė reakcija, bet ir lietuviškas kontekstas.
„Gyvename Lietuvoje, šalyje, kurioje tautų tolerancija buvo žinoma dar nuo Vytauto laikų, mes išgyvenome tą baisųjį Holokaustą. Štai ir šiais metais, kaip ir ankstesniais, apdovanojau Pasaulio teisuolius, žmones, kurie gelbėjo žydų šeimas, ir nors praktiškai nebėra gyvų pačių teisuolių, bet aš matau ateinančius jų artimuosius ir matau jų akis, kokiomis akimis jie priima tuos apdovanojimus. Ir štai tokioje valstybėje, mūsų Lietuvoje tarpsta kažkoks buitinis, primityvus antisemitizmas“, – kalbėjo prezidentas.
Jis atkreipė dėmesį, kad net daug ką sau leidžiantys radikalių pažiūrų politikai Europoje nedrįsta skleisti antisemitinių idėjų.
„Tai visiškai neįsivaizduojama civilizuotame pasaulyje“, – sakė G. Nausėda.
Jis teigė kol kas iš kitų šalių lyderių nesulaukęs tiesioginių klausimų dėl „Nemuno aušros“ dalyvavimo koalicijoje.
„Apie Žemaitaitį žinia galbūt dar nėra nuėjusi, bet čia tik laiko klausimas. Todėl tų paklausimų tik daugės“, – tvirtino prezidentas.
Patarė nebegilinti situacijos
G. Nausėda apgailestavo, kad net tapęs valdančiosios daugumos dalimi R. Žemaitaitis nepakeitė retorikos.
Ir aš matau, kad žmogus nesitaiko, žmogus toliau gilina problemą, galbūt daro tą sąmoningai, bet tai yra nepaprastai kvaila.
„Ir aš matau, kad žmogus nesitaiko, žmogus toliau gilina problemą, galbūt daro tą sąmoningai, bet tai yra nepaprastai kvaila“, – pirmadienį kalbėjo valstybės vadovas, turėdamas galvoje šeštadienio politiko įrašus „Facebook“.
Prezidentas tvirtino nenorįs svarstyti, ar situaciją pagerintų, jei R. Žemaitaitis pasitrauktų iš partijos pirmininko pareigų.
„Bent jau mėginimas apskritai šio klausimo nebekelti ir nebeaitrinti tų dalykų, kurie buvo, gal būtų jau tam tikras gerų norų pripažinimas – ne gilinti, ne susirasti dar naujų priešų, bet mėginti tiesiog užsiimti tais darbais, kuriais koalicija turi užsiimti“, – svarstė G. Nausėda.
Antisemitiniais pripažinti R. Žemaitaičio vieši įrašai „Facebook“ 2023 metų gegužę ir birželį: „Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> AŠ JUMS NORIU SUTEIKTI ŠANSO MIELI IZRAELIO ŽYDAI ATSIPRAŠYTI PALESTINOS IR ES, UŽ JŪSŲ ŠLYKŠČIUS VEIKSMELIUS SVETIMOJE ŠALYJE Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“.
Pirmadienį pasirašytoje koalicijos sutartyje įtraukti speciali nuostata dėl kovos su antisemitizmu.
(be temos)
(be temos)
(be temos)