Rinkliavų dydis vaikų, darželio auklėtojų ir mokytojų dovanoms – prieššventiniu laikotarpiu bene audringiausias emocijas keliantis vilniečių, auginančių vaikus, diskusijų objektas.
Šykštuoliai ar buožės?
Kokią pinigų sumą skirti ir ką pirkti, kad parodytum deramą dėmesį, bet pernelyg nenuskriaustum šeimos biudžeto? Kaip pamaloninti darželio auklėtoją, bet neįžeisti vadinamosios šeimininkutės? Kuo pradžiuginti vaikus – vienodomis ar skirtingomis dovanomis? Tokie klausimai gvildenami namuose, draugų susitikimuose ir tėvų interneto forumuose.
Regis, tėvai sutinka, kad kalėdinė dovana pedagogui pirmiausia yra dėmesio ir padėkos ženklas. Tačiau prakalbus apie to dėmesio kainą prieštaravimų neišvengiama.
„Pas mus net kilo klausimas: ar tai mes šykštuoliai, ar kiti buožės“, – šypsodamasi pasakojo vilnietė Ieva, pustrečių metų sūnų leidžianti į Lazdynuose įsikūrusio lopšelio-darželio grupę.
Lopšelinukų tėvų susirinkime nuspręsta, kad tokio amžiaus vaikai per maži dalyvauti šventėje aktų salėje su Kalėdų Seneliu. „Jiems tai sukeltų stresą. Todėl švęsime grupėje: iš namų atsinešime užkandžių, pabendrausime mažoje bendruomenėje“, – pasakojo Ieva.
Iš viso Kalėdoms tėvai nutarė rinkti po 30 litų. „Vaikams pirksime dvi bendras dovanas: mergaitėms virtuvėlę, berniukams – dirbtuves su įrankiais. Iš viso tai kainuos apie 300 litų, tačiau nušausime vienu šūviu du zuikius: pasveikinsime vaikus ir padovanosime darželiui žaislų, kurių labai trūksta“, – aiškino jauna mama.
Šimtinės kvepia diktatūra
Dviem auklėtojoms ir šeimininkei nuspręsta padovanoti po 60 litų vertės čekį apsipirkti prekybos centre ir stiklainį medaus. „Biudžetas ribotas, todėl kažin ko nenupirksi, ypač nepažindamas žmogaus. Einame lengviausiu keliu“, – pripažino moteris.
Ji pasakojo, kad iš pradžių tėvų susirinkime buvo svarstyta, ar nevertėtų dovanas skirstyti pagal kainą: auklėtojoms pirkti brangesnes, o šeimininkei – kuklesnę. „Tačiau nugalėjo argumentas, kad auklėtojos keičiasi, o šeimininkutė dirba nuo ryto iki vakaro. Ji padaro kur kas daugiau nei jai priklauso pagal pareigas, todėl nuoširdžiai norisi parodyti dėmesį ir padėkoti“, – patirtimi dalijosi mama.
Ji sakė žinanti, kad kituose darželiuose – kitokios tradicijos. „Šeimininkutėms perkamos kuklesnės dovanos nei auklėtojoms. Girdėjau, kad viename valstybiniame darželyje Pašilaičiuose auklėtojos gaus 150 litų vertės čekius. Tačiau nusprendėme į tai nesilygiuoti: tai ne mes šykštuoliai, bet kituose darželiuose klesti diktatūra, kai keli tėvai nustato rinkliavos dydį, o likusieji nedrįsta paprieštarauti“, – svarstė Ieva.
Duok, duok ir duok
Kiekvienoje ugdymo įstaigoje – savos taisyklės. Rinkliavų dydžiai skiriasi dešimtimis litų. Vienur dovanos visiems vaikams perkamos vienodos, kitur nustatoma orientacinė kaina. „Šiemet rinkome po 10 litų auklėtojos dovanai ir po 15 litų Kalėdų Seneliui. Pastebėjome, kad dovanoms labai skiriantis vaikai ima peštis tarpusavyje, todėl šiemet sutarėme pirkti knygas, ne brangesnes nei 10–15 litų“, – pasakojo vilnietė Laura.
Mokyklose dovanų klasės auklėtojoms klausimas irgi sprendžiamas įvairiai. Pavyzdžiui, vienur nuo vieno vaiko renkama po 10 litų, kitur auklėtoja įtraukiama į keitimosi dovanomis žaidimą ir papildomai nesveikinama.
Tačiau tėvai prisipažįsta dažniausiai nežinantys, kaip elgtis su būrelių vadovais. „Nuvežęs dukrą į baletą išgirdau, kaip mamos kalbėjo apie rinkliavą būrelio vadovės dovanai. Pasipiktinau: darželyje duok, balete duok, futbole – duok. Kažkokia beprotybė“, – susierzinimo neslėpė du mažamečius vaikus auginantis Elvinas Baranauskas. Panašūs rūpesčiai ištinka ir daugiavaikes šeimas, kai tenka pagerbti ne tik auklėtojus, bet ir ugdymo įstaigų bei būrelių vadovus.
Rasa Paulavičienė, asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ atstovė
Esu penkių vaikų mama, todėl turiu gana spalvingą asmeninę patirtį. Pavyzdžiui, tuo metu, kai auginau vyriausiąją dukrą, dovanos būdavo tikrai didelės. Auklėtojoms ir mokytojoms dovanodavome papuošalų, paveikslų ir daug kitokių dalykų. Dabar linkstama prie simbolinio pasveikinimo.
Dovanos – tėvų dėkingumo už dėmesį ir rūpestį ženklas. Be to, vaikai, matydami, kad ne jie vieni, bet ir auklėtojos, šeimininkutės sulaukia dovanų, supranta, kad gera ne tik gauti, bet ir duoti. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad dovanos dydis tikrai neprivers labiau mylėti vaikų. Prabangios dovanos – veikiau ne dėkingumas, o tėvų puikybė.
Esu įsitikinusi, kad žmogus visada turi teisę rinktis. Labai svarbu nebijoti išreikšti savo abejonių, nes, kol mes jų nepaviešiname, manome, kad esame tie vieninteliai, kurie mąsto kitaip. Tačiau kai kas nors nuogąstavimus ištaria garsiai, visada sulaukia palaikymo.
Darželyje ir pradinėse klasėse dovanų auklėtojoms ir mokytojoms klausimas būna aktualesnis. Kai vaikai pradeda eiti į vyresnes klases, mokytojų atsiranda daug, o ryšys su auklėtoja gali ir nebūti labai glaudus. Vaikų akiratis prasiplečia, mažėja tėvų įtaka. Tai atsispindi ir sveikinimo kultūroje.
Naujausi komentarai