Naujai atsidarančių metalo supirktuvių mieste adresus "Kauno vandenų" specialistai sužino pagal vandentiekio šulinių ar lietaus surenkamųjų kanalų grotelių vagystes.
Žaliakalnis kenčia labiausiai
Nors iš miesto gatvių, kiemų gana dažnai dingsta vandentiekio ir kanalizacijos šulinių dangčiai ar lietaus nutekamųjų kanalų grotelės, bendrovės "Kauno vandenys" darbuotojai ne visada dėl šių vagysčių kreipiasi į policiją. Tiesiog nemano, kad policija vagis ras ar net ieškos, mat žala paprastai nebūna stulbinamai didelė.
Patys taip pat neturi galimybių vaikščioti po metalo supirktuves ir ieškoti pavogtų daiktų. Nebent randa vagis tiesiog nusikaltimo vietoje. Taip pernai nutiko Aleksote - pagavo nešant groteles.
Vagystės vargina bendrovę, tačiau šulinius prižiūrintys ir keičiantys specialistai pripažįsta, kad kovoti su šiuo reiškiniu beveik neįmanoma. "Mūsų šulinių pilnos miesto gatvės, kiemai. Viskas viešose vietose, lengvai prieinama,- guodėsi "Kauno vandenų" Tinklų cecho viršininkas Vytautas Rudys. - Neįmanoma išsaugoti jų nuo vagių, jų gi neaptversi. O metalas dabar brangus, tad ir vagia."
V.Rudys sakė, kad pagal pavagiamus šulinių dangčius ar lietaus surenkamųjų kanalų groteles bendrovės darbuotojai nustato, kokiame rajone atsidaro nauja metalo supirktuvė. Štai dabar, pasak V.Rudžio, supirktuvė turėtų būti atsidariusi Žaliakalnyje.
Pastaruoju metu ten pagausėjo metalo vagysčių. Lietuvių, Dzūkų, Tulpių, J.Mateikos, V.Kudirkos, kitose aplinkinėse gatvėse, namų kiemuose nuolat dingsta šulinių dangčiai ar grotelės.
"Blogiausia, kad gyventojai net nereaguoja į tokias vagystes, - "Kauno dienai" sakė V.Rudys. - Juk aplink - namai, negi niekas nemato, kad vagia, nepraneša policijai." Skundai pasigirsta tik tada, kai koks automobilis įkrenta į atvirą šulinį.
Negali greitai pakeisti
Visų blogiausia šioje situacijoje yra tai, kad "Kauno vandenys" ne visada operatyviai gali uždėti naujus šulinių dangčius. Tie, kurių pilnas miestas, yra seni ir jau negaminami. Neįmanoma taip paprastai atvežti naują ir uždėti. "Kad uždėtume naujus, tenka ardyti net asfaltą, - pasakojo V.Rudys. - Tai užtrunka, nes reikia daug ruoštis, siųsti brigadą."
Tokia pati bėda ir su senomis grotelėmis. "Kauno vandenys" jų problemą bando spręsti kitaip. Dalis laikinų grotelių užsakoma "Plastoje". Nors tai plastmasė, vizualiai jos niekuo nesiskiria nuo metalinių. Visa bėda, pasak Tinklų cecho viršininko, kad jos yra mažiau patvarios, tad užvažiavus automobiliui, gali sulūžti. "Vagys jų neatskiria nuo metalinių ir pavagia, - pasakojo V.Rudys.- O kai susipranta, kad tai plastmasė, meta ir sudaužo."
"Kauno vandenims" šulinių dangčiai gaminami Lietuvoje, o dalis grotelių kiek brangiau vežama iš Vokietijos. Jų nepavogsi, mat jos yra varstomos, o ne nuimamos. Jeigu norėtum pavogti, jau turėtum padirbėti su metalo pjūklu.
Žaliosiose miesto zonose dedami iš ketaus pagaminti šulinių dangčiai. Jie taip pat labai vagiami, tačiau keičiami jau į gelžbetoninius. Pastarųjų dėl nusidėvėjimo ir vagysčių vien per liepą pakeista 60. Šulinių dangčių keista 15, o grotelių 30. Nesunku suskaičiuoti, kiek jų pakeičiama per metus.
Visi šuliniai apdrausti
Vandentiekio ir kanalizacijos šuliniai yra labai seni ir nusidėvėję. Jie sutrūksta, atsiveria ertmės. Arba suslūgsta aplink šulinį, tad galima apgadinti automobilį. Dėl to "Kauno vandenys" pasirūpino, kad kiekvienas miesto šulinys būtų apdraustas nuo autoįvykių. Atsitikus nelaimei žala gali būti atlyginta.
Šiuo metu metalo kaina supirktuvėse siekia maždaug tūkstantį litų už toną. Vienas šulinio dangtis sveria apie 30 kilogramų, grotelės - apie 20. Tad nušvilpus kelerias groteles jau yra iš ko prasimanyti gėrimų ar narkotikų. Nelygu, kam ko reikia.
Blogiausia, kad supirktuvių darbuotojai ramiai priima atneštus parduoti akivaizdžiai pavogtus daiktus. Pasak policijos darbuotojų, supirktuvėse rasti juos labai sunku, mat kol policija gauna pranešimą apie vagystę, supirkti vogti daiktai seniai jau būna paslėpti visai kitur.
Naujausi komentarai