Graikijos naujuoju premjeru paskirtas Lucas Papademos (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Graikijos naujuoju premjeru paskirtas Lucas Papademos (papildyta)

2011-11-10 18:04
Graikijos naujuoju premjeru paskirtas Lucas Papademos (papildyta)
Graikijos naujuoju premjeru paskirtas Lucas Papademos (papildyta) / Scanpix nuotr.

Po kelias dienas vykusių derybų naujuoju Graikijos premjeru paskelbtas buvęs Europos centrinio banko viceprezidentas Lucas Papademos.

Atėnų naujienų agentūra (ANA) savo pranešime apie 64 metų L.Papademos vadino jį būsimuoju naujuoju premjeru, laukiant naujos vienybės vyriausybės paskelbimo, kuris gali įvykti artimiausiu laiku.

Anksčiau ketvirtadienį L.Papademos atvyko į prezidento rezidenciją, kur dviejų pagrindinių partijų ir vienos mažesnės nacionalistų partijos lyderiai tarėsi su valstybės vadovu Karolu Papuliju dėl naujojo ministrų kabineto.

Šios derybos tęsėsi jau keturias dienas, vis labiau nekantraujant Graikijos partneriams Europoje ir Tarptautiniam valiutos fondui (TVF), taip pat liekant vis mažiau laiko išgelbėti Atėnus nuo bankroto, nes šalies iždas veikiausiai pristigs lėšų jau ateinantį mėnesį.

Naujajai vyriausybei teks atremti daug sunkių iššūkių - visų pirma ratifikuoti sutartį su Europos Sąjunga (ES) dėl Graikijos finansinio gelbėjimo plano, kuris yra būtinas, kad Atėnams vėl būtų pradėtos mokėti anksčiau sutartos paskolos dalys.

Laikinoji vyriausybė taip pat turės surengti pirmalaikius rinkimus, kurie išvestų šalį iš politinės aklavietės, tačiau ji bus susaistyta sutartimis su kreditoriais tęsti nepopuliarią taupymo politiką, dėl kurios šalį apėmė gili recesija.

Lucas Papademos - patikimas finansų technokratas

Iki praeitų metų Europos centrinio banko (ECB) pirmininko pavaduotoju dirbęs L.Papademos daugelio analitikų buvo laikomas šios institucijos varikliu ir įgijo didelį tarptautinį autoritetą dėl savo finansinių sugebėjimų.

Tačiau šis 64 metų akiniuotas ekonomistas, laikomas įgudusiu užkulisių vadybininku, vengia būti dėmesio centre.

Kelerius metus jis sėdėdavo spaudos konferencijose šalia buvusio ECB vadovo Jeano Claude'o Trichet, tačiau beveik niekada neįsiterpdavo, o klausimus dažniausiai peradresuodavo savo viršininkui.

Daugelio nuomone, būtent šis ramus technokratas gali padėti užbaigti daugelį mėnesių trukusias politines rietenas ir vesti Graikiją į naujus rinkimus, siekiant užtikrinti gyvybiškai svarbios finansinio gelbėjimo sutarties su Europos Sąjunga (ES) įgyvendinimą.

Dienraštis „Kathimerini“ reiškė viltį, kad L.Papademos taps žmogumi, pajėgsiančiu atitolinti Graikiją nuo ekonomikos katastrofos slenksčio.

Neabejotina, kad L.Papademos yra tvirtas ES šalininkas - jis vadovavo Graikijos perėjimui nuo drachmos prie euro, o jo akademiniuose darbuose daugiausiai dėmesio skiriama vieningosios valiutos teorijai.

Tačiau neseniai dienraštyje „To Vima“ paskelbtame straipsnyje jis perspėjo, kad vertimas bankus prisiimti milžiniškus nuostolius, nurašant dalį Graikijos skolų, gali sukelti „svarbių pavojų“.

„Potenciali skolų restruktūrizavimo ekonominė nauda bus daug mažesnė negu dažnai prognozuojama, o ši procedūra kelia svarbių pavojų Graikijai ir euro zonai“, - rašė L.Papademos.

Bankai galiausiai sutiko nurašyti pusę savo investicijų į Graikijos obligacijas, beveik trečdaliu sumažinant 350 mlrd. eurų šalies skolų naštą - pagal susitarimą, kurio įgyvendinimą gali tekti prižiūrėti L.Papademos.

Jis yra gerbiamas ne vien užsienyje, bet ir Graikijoje.

Anksčiau L.Papademos vadovavo savo šalies centriniam bankui ir dirbo profesoriumi Atėnų universitete, o pastaruoju metu buvo postą paliekančio premjero George Papandreou patarėjas ekonomikos reikalams.

Kaip ir G.Papandreou, jis studijavo Jungtinėse Valstijose ir įgijo elektros inžinieriaus magistro diplomą bei apgynė filosofijos daktaro disertaciją Masačusetso technologijų institute.

Baigęs darbą ECB, jis vėl išvyko kitapus Atlanto vandenyno ir tapo Harvardo universiteto profesoriumi.

Birželį jis atmetė G.Papandreou pasiūlymą tapti finansų ministru.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų