Buvusiam prezidentui Manueliui Zelayai (Manueliui Zelajai) grįžus į Hondūrą po beveik dvejus metus trukusios tremties, į kurią jis turėjo išvykti po kariškių remto perversmo, šioje neturtingoje šalyje baigėsi didžiulė politinė krizė ir buvo sudarytos sąlygos Hondūro grįžimui į tarptautinę bendriją.
Amerikos Valstybių Organizacija (AVO), kuri išmetė Hondūrą po to 2009 metų birželio perversmo, ateinančią savaitę turėtų priimti jį atgal.
Venesuelos lėktuvas su M.Zelaya į Hondūro sostinę atskrido šeštadienį, iš kaimyninės Nikaragvos. Buvusį prezidentą pasitiko tūkstančiai šokančių ir dainuojančių šalininkų, kurie laukdami jo atvykimo netoliese buvo įsirengę palapinių stovyklą.
M.Zelaya, kuris buvo su jo skiriamuoju ženklu jau tapusia balta kaubojiška skrybėle, triumfuodamas sakė šalininkams siekti pokyčių taikiai ir ragino užbaigti perversmus.
"Skurdo, korupcijos, didžiulių iššūkių Lotynų Amerikos visuomenėms problema išsprendžiama ne smurtu, o didesniu demokratijos (kiekiu)", - aikštėje netoli oro uosto šalininkams sakė 59 metų M.Zelaya.
Jį iš posto ir iš šalies kariškiai išmetė už tai, kad jis ignoravo Aukščiausiojo Teismo nurodymą atšaukti referendumą, kuriame Hondūro gyventojai būtų turėję atsakyti į klausimą, ar nori konstitucijos pertvarkymo.
Opozicija tai vadino M.Zelayos bandymu išlikti valdžioje sudarant sąlygas prezidento perrinkimui, o šalininkai teigė, kad asamblėja, kuri turėjo pertvarkyti konstituciją, būtų reformavusi Hondūro atgyvenusias ekonomines ir politines struktūras.
Tada įvykęs perversmas visame pasaulyje buvo pasmerktas ir vadinamas grįžimu į antidemokratinius Lotynų Amerikos laikus, kai politiką lemdavo diktatūros ir kariniai perversmai.
Hondūro teismai neseniai panaikino kaltinimus korupcija ir arešto orderius M.Zelayai, o Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas (Chuanas Manuelis Santosas) ir Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas (Hugas Čavesas) praėjusią savaitę tarpininkavo dėl nušalintojo lyderio saugaus grįžimo namo.
Naujausi komentarai