JAV policija naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį išardė dvi didžiausias antikapitalistinio judėjimo „Okupuok Volstritą“ aktyvistų stovyklas Filadelfijoje ir Los Andžele, o šalyje beliko tik keli kiti miestai, kuriuose vyksta panašios didelės akcijos.
Tačiau aktyvistai jau keičia savo taktiką ir perspėja, jog nepasitenkinimas bus reiškiamas ir žiemą, o kiekvieną savaitę vyks mitingai ir eitynės.
Protesto stovyklos gali vėl išdygti pavasarį, o ateinančią vasarą tikimasi surengti milžiniškas demonstracijas per respublikonų ir demokratų suvažiavimus, kuriuos stebės visas pasaulis, sakė organizatoriai. Artimiausiu laiku jie žada dešimtis mažesnių akcijų, tokių kaip piketas per prezidento viešnagę Niujorke ir sėdimieji protestai namuose, iš kurių bankai ruošiasi iškeldinti nemokius savininkus.
„Ketiname tai panaudoti... (ateinančius) šešis mėnesius, kad atsistotume ant kojų, kad sustiprėtume“, - sakė San Fransisko bendruomenės aktyvistas Philas Striegelas.
Trečiadienį kaukes dėvintys komunalinių tarnybų darbininkai išvežė apie 25 tonas šiukšlių iš parko aplink Los Andželo rotušę, kai policija vidurnaktį įsiveržė į protestuotojų stovyklą ir suėmė per 300 žmonių.
Tuo tarpu Filadelfijoje dešimtys policininkų patruliavo aikštėje prie miesto rotušės, vaikydami demonstrantus, kurių 50 suėmė.
Per kelias pastarąsias savaite policija išardė protesto stovyklas Oregono mieste Portlande, Kalifornijos mieste Ouklande, taip pat Niujorke, kuri sėdimieji protestai prieš socialinę nelygybę ir stambiojo verslo bei finansų pasaulio ekscesus prasidėjo rugsėjo viduryje.
Demonstrantai tebėra įsitvirtinę kai kuriuose miestuose, tokiuose kaip Bostonas arba Vašingtonas - juose veikiančias stovyklas trečiadienį sudarė maždaug po 100 palapinių. Dešimtys protestuotojų taip pat priešinasi pastangoms juos iškeldinti iš bendruomenės koledžo miestelio Siatle.
Kai kurie apžvalgininkai spėliojo, jog šis judėjimas išblės, netekęs vietos susirinkimams, bet daugelis protestuotojų atsisako pripažinti pralaimėjimą.
Demonstrantai Filadelfijoje trečiadienio popietę žygiavo nuo prabangios Ritenhauzo aikštės iki policijos būstinės, taip pat ragino surengti „pergalės eitynes“ penktadienį arba šeštadienį.
„(Judėjimas) “Užimk Filadelfiją„ tebėra gyvas ir sveikas“, - sakė šio judėjimo teisinio komiteto narė Katonya Mosley.
Pasak jos, judėjimo nariai informuojami apie artėjančius renginius internetu, SMS žinutėmis ir elektroniniu paštu, taip pat planuojami susitikimai kavinėse ir kitose erdvėse. Kai kurios vietos organizacijos taip pat pasiūlė parūpinti vietos šiems susitikimams.
„Occupy“ judėjimas suka jau pažįstama linkme, teigia Kolumbijos universiteto sociologas Toddas Gitlinas, kuris yra socialinių judėjimų ekspertas. Jis pastebėjo, jog praeito amžiaus 7-ame dešimtmetyje prasidėjęs judėjimas prieš karą Vietname taip pat brendo kelerius metus, kol įsiveržė į pasaulio sceną per JAV rinkimų metus - 1968-uosius.
Jis prognozuoja, jog dideli protesto mitingai gali būti surengti per 2012 metų Respublikonų partijos nacionalinį suvažiavimą Floridos mieste Tampoje, taip pat per Demokratų partijos nacionalinį suvažiavimą Šiaurės Karolinos mieste Šarlotėje.
Patys protestuotojai taip pat stengiasi semtis patirties iš istorijos.
Ketvirtadienį viena judėjimo „Okupuokime Vašingtoną“ grupė planuoja pradėti eitynes nuo Martino Lutherio Kingo memorialo Nacionalinėje alėjoje iki M.L.Kingo kapo Atlantoje.
Ketvirtadienį taip pat minimos juodaodžių teisių aktyvistės Rosos Parks protesto, kai ji atsisakė palikti tik baltiesiems skirtą vietą autobuse Alabamos mieste Montgomeryje, metinės. Dėl šio 1955 metais įvykusio precedento neturinčio protesto Montgomerio gyventojai apskritus metus boikotavo susisiekimą autobusais.
Tuo tarpu Niujorke protestuotojai toliau susitikinėja Zuccotti parke, kuriame prasidėjo judėjimo „Okupuok Volstritą“, nors policija likvidavo jų palapinių miestelį lapkričio 15 dieną.
Aktyvistai trečiadienį planavo protestuoti prieš prezidento B.Obamos rinkimų kampanijos lėšų rinkimų vakarienę, o ketvirtadienį - aeronautikos ir kosmoso pramonės vadovų konferenciją, kuria protestuotojai praminė „karo vertelgų“ susitikimu.
Gruodžio 12 dieną protestuotojai planavo blokuoti JAV Vakarų pakrantės jūrinių uostų vartus. Kiti planuoja surengti eitynes Naujųjų metų dieną vykstančius Rožių paradus, skanduodami šūkį „Ne viskas žydi rožėmis.“
Naujausi komentarai