Popiežius Benediktas XVI ketvirtadienį kreipėsi į Vokietijos parlamentą istoriniame Reichstago pastate, perspėdamas, kad politikai neturi aukoti etikos dėl valdžios, taip pat nurodė, jog nacių režimo ekscesai jo gimtojoje šalyje tapo istorijos pamoka.
Pontifikas 20 minučių kalbėjo Reichstage, kuris 1933 metais buvo padegtas per incidentą, tapusį nacių lyderiui Adolfui Hitleriui dingstimi įtvirtinti savo valdžią.
„Mes, vokiečiai, iš savo patirties žinome, kas nutinka, kai valdžia yra korumpuota, - sakė Benediktas XVI. - Mes patyrėme valdžios atsiskyrimą nuo teisės, galios priešpastatymą teisei“.
Pontifikas pridūrė, kad nacių valdymo metais valstybė buvo tapusi teisės sunaikinimo instrumentu, o patys naciai - „gerai organizuota plėšikų gauja, įstengusia grasinti visam pasauliui ir pastūmėjusi jį prie bedugnės krašto“.
Tačiau popiežius pridūrė, jog netgi viešpataujant nacių diktatūrai, pasipriešinimo judėjimai liko ištikimi savo idealams, nors ir smarkiai rizikuodami, „tokiu būdu atlikdami didžiulę paslaugą teisingumui ir visai žmonijai“.
„Tarnauti teisei ir kovoti su neteisybe buvo ir išlieka pamatinė politikos užduotis, kuri ypač aktuali šiandien, kai žmogus įgijo galią sunaikinti pasaulį; galią manipuliuoti savimi; galią kurti žmogiškas būtybes ar nepriskirti šių būtybių prie žmonių “, - sakė jis.
Katalikų Bažnyčios vadovas taip pat ragino visus vokiečius neignoruoti religijos.
„Netgi šiandien negalime trokšti nieko kita, tik įsiklausančios širdies - gebėjimo skirti gėrį ir blogį, tokiu būdu nustatant teisingus įstatymus, kurie tarnautų teisingumui ir taikai“, - sakė jis.
Benediktas XVI pažymėjo, kad krikščionių teologai neatmetė antikinės teisinės kultūros ir kad tai lėmė teisinę raidą, per viduramžius ir Apšvietą atvedusią iki Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos deklaruojamo prigimtinio ir neatimamo žmogaus orumo.
Benediktas XVI taip pat tvirtai pasisakė už ekologinį judėjimą Vokietijoje, sakydamas, jog tai yra „šauksmas už gryną orą, kuris neturi būti ignoruojamas arba stumiamas į pašalį“.
Popiežius nurodė, kad šio ekologinio judėjimo pradininkai suvokė, jog gamta nėra tik medžiaga ir turi savo orumą.
„Žmogus nesukuria savęs... Jo valia yra teisinga, kada klauso prigimties, ją gerbia ir ją priima. Tokiu būdu yra įgyvendinama žmogaus laisvė “, - sakė jis.
Pasisakęs parlamente, popiežius susitiko su 15 narių žydų delegacija, pažymėdamas, jog būtent Berlyne buvo organizuojamas Europos žydų sunaikinimas.
„Neva “visagalis„ Adolfas Hitleris buvo pagoniškas stabas, norėjęs užimti biblinio Dievo vietą“, - sakė pontifikas.
Apie 100 opozicijos įstatymų leidėjų boikotavo popiežiaus kalbą Reichstage, teigdami, jog ji pažeidžia valstybės ir Bažnyčios atskyrimo principą. Tačiau Benediktas XVI buvo priimtas beveik pilnoje salėje, kai likusias laisvas vietas užėmė svečiai, o jam baigus kalbą klausytojai plojo atsistoję.
Policija pranešė, kad Potsdamo aikštėje Berlyne susirinko tik „keli tūkstančiai“ protestuotojų prieš popiežiaus vizitą - gerokai mažiau, nei prognozavo organizatoriai.
Mieste budėjo apie 6 tūkst. pareigūnų. Per mitingą, vykusį Benediktui XVI kalbant parlamente, kai kurie protestuotojai laikė plakatus su užrašu „Nepageidaujamas“.
Daugelio vokiečių nuomone, Vatikanas laikosi pasenusio požiūrio į kontracepciją, moterų vaidmenį Bažnyčioje, homoseksualumą, taip pat netinkamai reaguoja į kunigų pedofilijos skandalus, kurie pernai supurtė Vokietiją ir kitas šalis.
Parlamento pirmininkas Norbertas Lammertas pasveikino popiežių, pažymėjęs, jog paskutinis vokiečių kilmės pontifikas buvo išrinktas dar tada, kai neegzistavo Vokietijos valstybė.
„Vokietija yra šalis, kurią per šimtmečius buvo smarkiai paženklinta religijos ir religinių karų, - pastebėjo N.Lammertas. - Tai šalis, kurios krikščioniško tikėjimo tradicijos taip padarė įtaką konstitucijai, kurią turime šiandien.“
Naujausi komentarai