Pasak klimatologų, kai maksimali paros oro temperatūra pasiekia ar viršija 30 laipsnių, registruojamas pavojingas meteorologinis reiškinys – karštis. Kai maksimali oro temperatūra pasiekia ar viršija 30 laipsnių tris ar daugiau parų iš eilės registruojamas stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra.
Birželio 19–24 dienomis kaitra registruota visose Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai (LHMT) priklausančiose meteorologijos ir agrometeorologijos stotyse (iš viso – 50), išskyrus Nidą.
Atskirose meteorologijos stotyse kaitra truko nuo 3 iki 7 dienų. Šios kaitros metu aukščiausia oro temperatūra registruota birželio 23 d. Rokiškyje, kai ji buvo pakilusi net iki 34,0 laipsnių.
Birželio mėnesį kaitra, apimanti visą Lietuvą (išskyrus Nidą), registruojama pirmą kartą, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Kaitra taip pat išsiskyrė ir savo ilga trukme – tai net tik visą Lietuvą apėmusi, bet ir ilgiausiai trukusi birželio kaitra Lietuvoje, teigiama LHMT pranešime.
Kaitros Lietuvoje nėra dažnas reiškinys, tačiau vykstant klimato kaitai stebimas šio reiškinio pasikartojimo augimas. Nuo 1961 iki 2021 m. kaitra apėmusi visą Lietuvą buvo registruota tik 1994 ir 2006 m. liepos mėnesiais.
Birželio 25 dieną jau nė vienoje meteorologijos stotyje oro temperatūra nepasiekė 30 laipsnių, todėl kaitros laikotarpis baigėsi.
LHMT meteorologai prognozuoja, kad ateinančiomis dienomis bus vasariškai šilta, tačiau kaitra jau nenumatoma.
Naujausi komentarai