Pereiti į pagrindinį turinį

IT nuosmukis turėtų būti mažesnis negu 2001-aisiais

2009-01-16 17:29
IT nuosmukis turėtų būti mažesnis negu 2001-aisiais
IT nuosmukis turėtų būti mažesnis negu 2001-aisiais / AFP nuotr. Su didesniais sunkumais susidurs IT įrangos gamintojai, mažesnį poveikį jus IT paslaugas ir sprendimus teikiančios įmonės.

Neramius laikus išgyvena informacinių technologijų (IT) bendrovės. Dar nepamiršta prieš 8-erius metus šio sektoriaus patirta "dot-com" krizė, o daugeliui jau tenka kovoti su dabartiniu pasauliniu ekonomikos nuosmukiu. Vis dėlto IT reikalai šįkart nebus tokie blogi, kaip kad praėjusios krizės metu, rašo britų savaitraštis "The Economist".

Sklando gandai, kad siekdamos apkarpyti išlaidas, dvi didelės informacinių technologijų bendrovės "Microsoft" ir IBM ketina atsisakyti po 16 tūkst. darbuotojų arba atitinkamai 17 ir 4 proc. viso savo personalo. Jei gandai pasitvirtintų, tai taptų vienais didžiausių atleidimų IT istorijoje.

Blogų žinių šią savaitę pateikė ir kitos bendrovės: komunikacijos technologijų kūrėja "Motorola" ketina atleisti 4 tūkst. darbuotojų, o standžių diskų gamintoja "Seagate" atsisako 800 darbuotojų paslaugų. Be to, artimiausiais mėnesiais bendrovėms pradėjus skelbti veiklos rezultatus, jie taip pat nebus džiuginantys. Procesorių gamintojos "Intel" paskutinio praėjusių metų ketvirčio pajamos greičiausiai bus kritusios apie 20 proc. palyginus su tuo pačiu 2007-ųjų ketvirčiu, lustų gamintoja "Nvidia" minėtuoju laikotarpiu tikisi uždirbti perpus mažiau negu 2007-aisiais.

Prisiminus ankstesnę krizę, išlaidos IT įrangai ir paslaugoms JAV 2000-aisiais augo 16 proc., o 2001-aisiais jos krito 6 procentais. Vis dėlto šįkart reikalai neturėtų būti tokie blogi. Remiantis "Forreseter Research" prognozėmis, 2008-aisias išlaidos IT turėtų augti apie 8 proc., per šiuos metus jos greičiausiai mažės 3 proc., o per 2010-uosius vėl ūgtelės 9 procentais.

IT nuosmukis šį kartą turėtų būti švelnesnis dėl kelių priežasčių. Visų pirma IT rinka tapo globalesnė. Nuo 2003 iki 2008 metų išsivysčiusių šalių išlaidų IT dalis mažėjo nuo 85 iki 76 procentų. IT produktų ir paslaugų paklausa ir toliau turėtų augti Kinijoje ir Indijoje.

Dar svarbiau, kad praėjusį ekonomikos sunkumus sukėlė pačios IT bendrovės, dabar jos tapo kitoje srityje prasidėjusios krizės auka. Dabartiniai įmonių IT biudžetai kur kas labiau optimizuoti nei 2001-aisiais, todėl toliau smarkiai mažinti išlaidas nėra kur.

Pačių IT bendrovių pozicijos kur kas tvirtesnės. Nors rizikos kapitalas yra investavęs į naujus interneto verslus, šįkart pavadintus "Web 2.0", tačiau didžiosios bendrovės valdomos geriau ir turi sukaupusios grynųjų pinigų. Tokios korporacijos kaip HP, IBM ir "Oracle" geriausiai pasiruošusios išgyventi sunkmetį, kadangi siūlo platų produktų spektrą ir veikia visame pasaulyje. Bendrovės, siūlančios programinę įrangą ir paslaugas, taip pat bus atsparesnės už techninės įrangos gamintojus. O uždirbti bus galima iš taupyti padedančių technologijų, pavyzdžiui,telekonferencinės įrangos ar serverių virtualizacijos sprendimų, leidžiančių efektyviau išnaudoti turimą įrangą.

Kita vertus, panašu, kad šis nuosmukis pagreitins jau šiuo metu vykstančias permainas technologijų srityje. Bendrovės nebesieks naudoti pačių naujausių technologijų, o rinksis tas, kurios patenkina jų poreikius. Didės įmonių lankstumas renkantis veiklai reikalingas priemones: paklausesnė taps atvirojo kodo programos ar internete veikiančios nemokamos ar palyginti pigios paslaugos. Įmonėms renkantis nemokamą įrangą iš to pelnysis jų IT ūkio priežiūros paslaugas teikiančios bendrovės.

Tad IT rinka atsidūrusi ant pokyčių slenksčio ir ekonomikos recesija greičiausiai tik stumtelės į priekį, o artėjant sunkumų pabaigai, ši sritis turėtų greitai atsigauti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų