Pereiti į pagrindinį turinį

Kas nutiktų, jei astronautas nuskrietų į atvirą kosmosą?

2013-10-01 14:03
Technologijos.lt
Įrankius pametę astronautai grįžta į Žemę
Įrankius pametę astronautai grįžta į Žemę / NASA nuotr.

Jei trumpai – prasti popieriai. 

Po kelių dienų kino teatruose įvyks jau senokai nemenką ažiotažą sukėlusio mokslinės fantastikos filmo "Gravitacija" ("Gravity") premjera. Filme pasakojama istorija, kaip atviron erdvėn dirbti išėjusius du astronautus ištinka nelaimė – ir jie nuskrieja į atvirą kosmosą. Bet kaip iš tiesų viskas vyktų, jei, kalbant NASA terminologija, astronautas atsidurtų "už borto"?

NASA reikalauja, kad į atvirą kosmosą išeinantys astronautai prisirištų lynais (kartais – ir papildomais inkarais). Tačiau jei tokia apsaugos priemonė kokiu nors būdu nepasiteisintų, astronautas nuskrietų po velnių kryptimi, kurią suteiktų nutrūkimo akimirką veikusios jėgos. Žinoma, tokioje situacijoje būtumėte besvoris. Labai tikėtina, kad suktumėtės, vartytumėtės erdvėje. Tačiau kosmose to nesustabdytumėte jokiais rankų ar kojų mostais.

Tačiau tai – ne blogiausia, kas gali nutikti. Jei, neduokdie, "pataikysite" reikiamu kampu ir reikiamu greičiu, galite nukristi į Žemės atmosferą ir sudegti. Kad viso to būtų išvengta, NASA turi specialias instrukcijas, kurias astronautai privalo žinoti pažadinti vidury nakties. Tokiems atvejams astronautai vilki reaktyvines gelbėjimosi kuprines "SAFER", kurios automatiškai eliminuoja astronauto sukimąsi ir stabilizuoja jo padėtį erdvėje. Kitas NASA instrukcijose įrašytas žingsnis – rankiniu būdu valdant reaktyvinės kuprinės variklius skristi į išsigelbėjimą.

Vis dėlto, jei 1,5 kg reaktyvinėje kuprinėje esančių degalų atsargos pasibaigtų, o kitas astronautas nespėtų jūsų sučiupti, arba jei nepataisomai sugedo įėjimo į kosminę stotį šliuzai, visiškai riesta. Tokioje situacijoje nebepadės jokios instrukcijos (jei atvirai, tokiems atvejams jų nėra).

Tokiu atveju nėra jokio kosminio aparato, kuris galėtų jus pagauti. Vienintelis gelbėjimui paruoštas ir tinkantis aparatas – daugkartinio naudojimo erdvėlaivis "Space Shuttle" – išleistas į pensiją. Vienintelė opcija – skrieti orbita aplink Žemę ir laukti 7,5 valandos, kol skafandre baigsis oro atsargos. Labai baisu nebus. Gal kiek praalksite, tačiau pro skafandro šalmo vamzdelį turėsite galimybę siurbčioti vandenį (jo skafandre – apie 1 litrą). Neliks nieko kito, kaip siurbčioti, prisiminti apie likusiuosius Žemėje ir stebėti saulėlydžius bei saulėtekius – vidutiniškai po penkis kartus (priklausomai nuo aukščio, kuriame atsidūrėte).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų