Vienas Užsienio reikalų ministerijos atstovas apkaltino Vašingtoną nevykdant sutartimis įtvirtintų įsipareigojimų užtikrinti Kinijos kosminės stoties „Tiangong“ ir jos trijų įgulos narių saugumą po liepos 1-ąją ir spalio 21-ąją įvykusių incidentų.
„Tiangong“ turėjo atlikti „išvengiamuosius manevrus“, kad „išvengtų potencialaus susidūrimo“ su „SpaceX“ kuriamo kosminio interneto ryšio tinklo „Starlink“ palydovais, sakoma gruodžio 6-ąją Jungtinių Tautų kosminės erdvės taikaus naudojimo komitetui (UN COPUOS) pateiktame Pekino skunde.
Jungtinės Valstijos turėtų „nedelsdamos imtis priemonių, kad tokių incidentų nebeįvyktų“, antradienį sakė URM atstovas Zhao Lijianas (Džao Lidzianas).
Jis kaltino Vašingtoną nevykdant įsipareigojimų „užtikrinti astronautų saugumą“ pagal 1967 metų sutartį dėl kosmoso taikaus naudojimo.
Pirmasis „Tiangong“ modulis į orbitą buvo iškeltas šių metų balandį. Pirmoji stoties įgula rugsėjį grįžo į Žemę po 90 dienų misijos. Antroji įgula, sudaryta iš dviejų vyrų ir moters, į stotį atskrido spalio 16-ąją ir dirbs orbitoje šešis mėnesius.
„Starlink“ yra „SpaceX“ padalinys, į orbitą iškėlęs jau beveik 2 000 palydovų, sudarysiančių tinklą, turintį užtikrinti interneto ryšį beveik kiekviename Žemės kampelyje.
„SpaceX“ yra privati amerikiečių bendrovė, nepriklausoma nuo JAV kariuomenės arba civilinės kosmoso agentūros NASA.
Tačiau Kinija savo pareiškime Jungtinėms Tautoms atkreipia dėmesį, kad Kosminės erdvės sutartis, kuri yra tarptautinės kosmoso teisės pagrindas, taip pat reglamentuoja nevyriausybinių subjektų veiksmus.
Kalbėdamasis su žurnalistais JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as (Nedas Praisas) atsisakė komentuoti konkrečius Kinijos kaltinimus.
„Raginome visas šalis, plėtojančias kosmoso programas, būti atsakingomis veikėjomis, vengti veiksmų, galinčių sukelti pavojų astronautams, kosmonautams, kitiems, esantiems Žemės orbitoje arba turintiems potencialą ten būti“, – kalbėjo N. Price'as.
„SpaceX“ į prašymą pakomentuoti padėtį neatsakė.
Kosminiams aparatams vis dažniau tenka atlikti išvengiamųjų manevrų, siekiant sumažinti susidūrimų grėsmę, nes į orbitą aplink Žemę paleidžiama vis daugiau objektų, sakė Harvardo-Smithsono (Harvardo-Smitsono) astrofizikos centro specialistas Jonathanas McDowellas (Džonatanas Makdauelas).
„Iš tikrųjų pastebėjome artimų prasilenkimų skaičiaus padidėjimai kai buvo pradėti leisti „Starlink“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.
Ekspertas pridūrė, jog susidūrusi su palydovu Kinijos kosminė stotis būtų „visiškai sunaikinta“, o visi joje esantys žmonės žūtų.
Naujausi komentarai