Pereiti į pagrindinį turinį

Virtualios realybės ateitis: artėja revoliucija internete?

2016-10-03 07:58

Virtuali realybė (VR) kaip technologija naujų darbo vietų nesukurs, bet leis žmonėms per virtualius pojūčius greičiau įgyti reikalingas darbui žinias.

Virtualios realybės ateitis: artėja revoliucija internete?
Virtualios realybės ateitis: artėja revoliucija internete? / K. Kavolėlio / BFL nuotr.

Taip mokslo renginyje „Tyrėjų naktis“ teigia Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos valdybos narys žinomo žaidimų tinklaraščio „Dievo režimas” įkūrėjas ir autorius Artūras Rumiancevas. „Žmonės galės tobulinti savo žinias įvairiose srityse, apie kurias galbūt net neleido sau pasvajoti. Ir tai reikalaus daug mažesnių investicijų, nei mokytis realybėje“, – tikina jis.

Jau daugiau nei dešimtmetį mokslo entuziastus suburiančio festivalio metu mokslininkai, profesionalai ir VR entuziastai diskutavo tema „Virtuali realybė: artėja revoliucija internete?”. Diskusijoje be A. Rumiancevo taip pat dalyvavo Audrius Zujus – Didžiosios Britanijos skaitmeninių inovacijų bendrovės „Aresi Labs”, dirbančios ir VR srityje, vadovas ir įkūrėjas, Gytenis Galkis – startuolių rinkos ekspertas, investicinio fondo „Blue Lime Labs” vadovas bei Karolis Leonavičius – bioinžinerijos mokslų taikymo medicinoje specialistas. Diskusiją moderavo IT žurnalistas Adomas Rutkauskas.

Trūksta galimybių

Pasak diskusijos dalyvių, viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šiuo metu Lietuvoje vis dar nėra VR technologijos proveržio – nedidelis vartotojų skaičius. Tai bus populiaru, jei atsiras paprastesnio panaudojimo ir pritaikymo galimybė, kaip buvo „Pokemon Go“ atveju, mano K. Leonavičius.

Žaidimų srityje didelių pokyčių greičiausiai nebus, nes VR yra labiau vertinama kaip potyris, ne kaip žaislas, sako A. Rumiancevas. „Reikia, kad technika būtų lengvai įperkama, o kūrėjai pateiktų daugiau kokybiško turinio. Paprastas pavyzdys galėtų būti Vatikano mišių įrašymas, kad žmonės galėtų stebėti tai VR. Tokie paprasti dalykai ir sukeltų sprogimą, analogišką „Pokemon Go“ atveju“, – K. Leonavičiaus minčiai antrina A. Rumiancevas. 

Anot G. Galkio, šiuo metu VR dažniausiai panaudojama tik žaidimuose, bet ateityje ši technologija populiarės ir kitose srityse. „Vargu, ar tai peraugs į savarankišką technologiją, o ne priedėlį prie kitos technikos“, – svarsto investicinio fondo „Blue Lime Labs“ vadovas.

Ateityje jis ragintų naudoti VR technologiją ir mokyklose. Tai būtų labai geras būdas pritraukti moksleivius, pabūti ten, kur jie nėra buvę, pamatyti, kaip viskas vyksta daug interaktyviau, negu atsivertus vadovėlį, mintimis dalinosi G. Galkis.

Prognozuoja panaudojimą medicinoje

VR technologija gali būti naudojama ne tik kaip dėmesio sutelkimo, bet ir kaip jo nukreipimo priemonė, sako A. Zujus. „VR gali būti naudojama, kai norime numalšinti skausmą. Pavyzdžiui, žmonėms, kurie nudegė didesnę kūno dalį, tvarsčių perrišimo metu rodomi vaizdai, kaip į sužalotas vietas metamos sniego gniūžtės“, – apie idėją pasakoja „Aresi Labs“ vadovas.

VR pagalba galima spręsti labai daug problemų, pradedant fobijomis, baigiant konsultacijomis dėl seksualinio priekabiavimo, sako A. Rumiancevas. „VR priverčia tave persikelti į kito žmogaus perspektyvą, patirti jo išgyvenimus ir taip geriau suprasti dėl to kilusias problemas“, – dėsto jis.

K. Leonavičius pastebi, kad ši technologija gali padėti ne tik pacientams, bet ir gydytojams – mokymą operacinėse pakeis ne ką prastesnis mokymasis operuoti VR.

„Ateityje VR bus kaip neišvengiamas dalykas visose srityse: teatre, automobilių pardavime, oro lonijoms ir t.t. Manau, kad kiekviena save gerbianti reklamos agentūra turės atskirą VR skyrių, nes gero produkto sukūrimui reikės ne tik programuotojo, bet ir psichologo paslaugų“, – technologijos ateitį prognozuoja A. Rumiancevas.

Vis daugiau lankytojų pritraukianti „Tyrėjų naktis“ šiemet pasiūlė daugiau nei 300 renginių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Molėtuose ir daugelyje kitų Lietuvos vietų. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra