Lietuviai tik šį tą žino apie Izraelio virtuvę ir labai stebisi žinia, kad saldžiarūgštį patiekalų skonį plačiai pasaulyje paskleidė ne kinai, o žydai išeiviai iš Lenkijos.
Šulos Madan receptai
Ne tik Izraelyje gerai žinoma Tel Avive gyvenanti buvusi kaunietė knygų leidėja Rina Žak yra išleidusi knygą „Šulos virtuvė“, kurioje pateikti Šulos Madan receptai, jos rinkti visą gyvenimą.
Jei jums patinka saldžiarūgštis patiekalų skonis, tikrai patiks Šulos Modan patiekalai, kurie, tikimės, paįvairins ne vienos sumanios lietuvės kasdienių valgių meniu.
Kotletai su saldžiarūgščiu padažu
(Š.Modan nuomone, patys skaniausi kotletai ruošiami iš vištienos ir kalakutienos faršo mišinio)
1 supjaustytas kubeliais svogūnas,
500 g vištienos ir kalakutienos faršo,
100 g šviežių smulkiai supjaustytų pievagrybių,
druskos, juodų maltų pipirų,
1 kiaušinis,
2 šaukštai džiūvėsėlių,
1 indelis (apie 500 g) konservuotų abrikosų arba persikų puselių.
Padažas:
0,5 stiklinės sirupo, likusio, išėmus konservuotus vaisius,
1 šaukštas sauso vištienos sultinio (atskiesti puse stiklinės vandens),
2 šaukštai sojų padažo,
2 šaukšteliai krakmolo,
2 šaukštai baltojo stalo vyno.
Apkepinti aliejuje svogūnus, sumaišyti inde su faršu, grybais, prieskoniais, kiaušiniu, džiūvėsėliais. Šlapiomis rankomis suformuoti mažus kotletukus. Kitoje keptuvėje pakaitinti aliejų, kuriame lengvai juos apkepti iš abiejų pusių ir, išėmus iš keptuvės, padėti ant popierinių servetėlių, kad nuvarvėtų aliejus.
Atskirame inde sumaišyti pusę stiklinės vaisių sirupo (likusio išėmus konservuotus vaisius) su ištirpintu sultiniu, sojų padažu, krakmolu ir vynu. Išvalius keptuvę, kurioje kepė kotletai, įpilti šaukštą aliejaus ir paruoštą padažą. Virti ant silpnos ugnies, kol padažas pašviesės. Tuomet į jį sudėti konservuotų vaisių puseles ir apkepintus kotletus. Uždengti dangčiu ir troškinti maždaug 20 min. ant silpnos ugnies.
Prie taip paruoštų kotletų labai tiks ryžiai su razinomis arba štai tokie raudonieji kopūstai: įkaitintame aliejuje apkepti supjaustytą raudonąjį kopūstą (1 galvutė), sumaišyti su puse stiklinės baltojo vyno. Suminkštėjusius kopūstus sudėti į indą ir užpilti tokiu mišiniu: 3/4 šaukštelio druskos, 1/4 šaukštelio juodųjų pipirų, 3 šaukštai kukurūzų aliejaus, 1 šaukštas stalo acto, 1 šaukštas balzaminio acto, 1/2 šaukštelio cukraus.
Mamos raudonieji kopūstai
1 didelis supjaustytas žiedeliais ir apkeptas svogūnas,
1 nedidelė raudonojo kopūsto galvutė (supjaustyti juostelėmis),
1/4 stiklinės citrinų sulčių,
2 dideli supjaustyti skiltelėmis obuoliai,
2 šaukštai cukraus,
1 stiklinė vandens,
3 skiltelės susmulkinto česnako,
1/2 pusė šaukštelio druskos,
1/4 šaukštelio maltų juodųjų pipirų,
2 šaukštai medaus,
50 g razinų,
aliejaus.
Iš didelio puodo išimame apkeptus svogūnus, įpilame aliejaus, pakaitiname, įdedame supjaustytus kopūstus ir kelias minutes troškiname. Tuomet sudedame svogūnus, obuolius, česnaką, prieskonius, įpilame citrinų sultis, cukrų, vandenį ir 20 min. troškiname. Įdedame medų ir razinas, troškiname dar 15 min. Šis itin gardus patiekalas valgomas karštas.
Viliojantis užkandis
Baklažanus augina nedaugelis, tačiau jų galima nusipirkti ir iš jų lengvai paruošti labai pikantišką užkandį.
Nuplautus baklažanus supjaustykime išilgai, apkepkime aliejuje. Saldžiąsias paprikas išvalykime ir supjaustykime šiaudeliais, česnakus smulkiai supjaustykime. Į gilesnį dubenį sluoksniais dėkime baklažanus, paprikas, česnakus, pasūdykime, apšlakstykime actu. Sluoksniuoti kelis kartus, baigti baklažanais. Tuomet viską uždenkime mediniu dangčiu, paslėkime, palikime 3–4 val. vėsioje vietoje – ir užkandis paruoštas.
Saldžiarūgštės agurkų salotos (5 porcijos)
5 agurkus ir raudonojo svogūno galvutę supjaustyti plonais griežinėliais. Ant šių daržovių užpilti padažą iš pusės stiklinės vandens, dviejų šaukštelių cukraus ir vienos citrinos sulčių.
Šios salotos tiks prie žuvų ir mėsos patiekalų. Jas geriau paruošti 2–3 val. prieš paduodant į stalą.
Saldžiųjų paprikų salotos
Paruoštas salotas šaldytuve galime laikyti nors ir savaitę. Jas galima valgyti atskirai arba kaip garnyrą su mėsos ir žuvų patiekalais.
Šioms spalvingoms ir skanioms salotoms paruošti reikės: po trečdalį stiklinės alyvuogių aliejaus ir baltojo vyno, dviejų galvučių plonai supjaustytų svogūnų, devynių įvairių spalvų paprikų, dviejų nemažų skiltelių sutrinto česnako, druskos, pipirų.
Didelėje keptuvėje pakaitiname aliejų, apkepiname svogūnus, sudedame juostelėmis supjaustytas paprikas. Dar pakepame. Pridedame česnako, pipirų, druskos. Vėl patroškiname kelias minutes. Po to supilame vyną ir dar troškiname ant mažos ugnies 10 min. Į stalą salotos patiekiamos atvėsintos.
Baklažanų užkepėlė
Produktai:
augalinis aliejaus,
1 išplaktas kiaušinis,
0,5 šaukštelio maltos saldžiosios paprikos,
¼ šaukštelio druskos,
¼ šaukštelio maltų juodųjų pipirų,
2 dideli baklažanai
Kremas:
250 g 5 proc. riebumo varškės,
2 kiaušiniai,
1 šaukštas susmulkintų krapų,
0,5 šaukšto miltų,
druskos, pipirų.
Padažas:
1 kiaušinis,
1 šaukštas miltų,
50 g tarkuoto fermentinio sūrio,
0,5 stiklinės pieno.
Į gilią keptuvę įpilame aliejaus. Kiaušinį smarkiai suplakame su druska, pipirais ir saldžiąja paprika, supilame į dubenį.
Apvoliojame supjaustytus gabaliukais baklažanus iš pradžių miltuose, o po to plakinyje. Sudedame į gilią keptuvę su įkaitusiu aliejumi. Baklažanus reikia pavartyti, kad apkeptų iš visų pusių. Išmti ir sudėti ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų.
Atskirame inde sumaišome kremo sudėtines dalis.
Atskirame inde susmaišome padažo sudėtines dalis, įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių ir sudedame į gilią erdvią kepimo formą vienu sluoksniu pusę supjaustytų ir apkeptų baklažanų. Užpilame juos kremu. Tuomet dedame likusius baklažanus, užpilame padažu ir kepame maždaug pusvalandį, t.y. kol apkepėlė parausvės.
Plekšnė su vaisiais
6 gabalai šaldytų plekšnių,
druskos,
1 citrinos sultys,
1 obuolys,
50 g supjaustytų džiovintų abrikosų,
8 supjaustytos figos,
8 supjaustytos datulės,
1 stiklinė šviežių apelsinų sulčių,
1 nugriebtas šaukštelis cukraus,
1 nugriebtas šaukštas kukurūzų krakmolo, atskiesto ¼ stiklinės vandens,
100 g susmulkintų migdolų.
Šaldytų plekšnių gabalus pasūdome, apšlakstome citrinų sultimis, paliekame 15 min. Tuomet žuvų gabalus nuplauname vandeniu, nusausiname, dedame į troškintuvą, iš kraštų ir ant viršaus dedame supjaustytų vaisių ir įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių.
Į puodą supilame apelsinų sultis, cukrų ir atskiestą krakmolą. Kaitiname, kol užvirs. Ant mažos ugnies padažą verdame 2–3 min. (kol sutirštės). Supilame šį padažą ant žuvų gabalų, užberiame migdolų ir kepame maždaug 20–25 min.
Siurprizų salotos
Produktai:
750 g špinatų lapų,
5 saujos gražgarsčių lapų,
300 g pjaustytų džiovintų obuolių,
300 g pusiau perpjautų šviežių braškių.
Padažas:
3 šaukštai augalinio aliejaus,
3 šaukštai alyvuogių aliejaus,
5 šaukštai šviežio ar pašildyto medaus,
3 skiltelės susmulkinto česnako,
3 šaukštai vyno acto,
0,5 šaukštelio druskos,
1/4 šaukštelio maltų pipirų,
1 šaukštas cukraus.
Stambiai supjaustytus špinatus ir gražgarstes, obuolius ir braškes sudėti į indą. Atidžiai sumaišyti visas padažo sudedamąsias dalis ir užpilti ant salotų prieš paduodant į stalą.
Marko mėgstama lašiša
Prieš kelerius metus rašytojas Markas Zingeris savo gimtajame mieste Kaune paklaustas apie mėgstamiausius patiekalus, paminėjo lašišą. Čia šį receptą ir pateikiame.
1 kg šviežios lašišos,
2 šaukštai druskos,
1 šaukštas cukraus,
maltų juodųjų ir angliškųjų pipirų,
tarkuoto muskato riešuto, pusės citrinos sulčių.
Lašišą supjaustyti į šešis gabalus, paskaninti druska, cukrumi, pipirais, muskato riešutu, citrinos sultimis, viską gerai išmaišyti ir indą su taip paruošta lašiša pastatyti kelioms paroms į apatinę šaldytuvo lentyną.
P.S. Markas mėgsta atsipjauti marinuotos lašišos ir valgyti su itališka duona, o žmona Irena – su obuoliu.
M.Zingeris taip pat mėgsta smulkiai kapotą silkę, kurią žmona paskanina pjaustytais svogūnais, obuoliais, keliais kiaušiniais, juodaisiais pipirais, citrinų sultimis, cukrumi, cinamonu. Anot M.Zingerio, tai Eržvilko žydų silkės receptas.
Naujausi komentarai