Į kiekvieną trečiadienį "Miesto sodo" restorane vykstančius "Bardų alėjos" renginius renkasi kauniečiai, neabejingi bardų ir dainuojamosios poezijos žanrams. Kiekvieną kartą čia galima išgirsti skirtingų atlikėjų kūrinius. Neseniai čia skambėjo ir dainų atlikėjo bei jų autoriaus Kastyčio Petrylos kūriniai, kuriuos bardas atliko savo rankomis pagaminta gitara.
Tai, kad K.Petryla yra vienintelis profesionalus gitarų gamybos meistras Lietuvoje, žino tik nedaugelis muzikos gerbėjų. Nors šio amato bardas ėmėsi visai netyčia – kai sulūžo iš bičiulio pasiskolinta gitara.
"Teko imtis remonto darbų. Pabandžiau gitarą išardyti ir suremontuoti, tačiau pamačiau, kad nepavyks, tada nusprendžiau ją suklijuoti, – pasakojo bardas. – Kadangi esu dirbęs staliaus darbus, šis užsiėmimas man nebuvo svetimas. Pradžioje buvo paprasta, bet vėliau teko nemažai sužinoti apie medienos savybes."
Pasirengimas gamybai užtrūko pusę metų. Po pusmečio K.Petryla pagamino pirmąją, o vėliau dar dvi gitaras, kurias išbandė draugai, kurie patarė nemesti naujojo amato. "Dabar gaminti gitaras ir jas remontuoti yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis", – prisipažino jis.
Iki šiol gitarų meistras jau yra pagaminęs apie 70 muzikos instrumentų, kuriais groja ir profesionalūs Lietuvos atlikėjai. Dalį gitarų yra įsigiję muzikos mėgėjai, dalis iškeliavo užsakovams iš užsienio. Savo gamybos gitarą meistras per paskutinį koncertą padovanojo ir savo dukrai, šventusiai gimtadienį.
K.Petryla pasakojo, kad muzikos instrumentus gamina tik iš atsivežtų medžiagų.
"Medžiagas gitarai gaminti tenka atsisiųsti iš Ispanijos bendrovės, kuri medžiagas gitaroms gamina 200 metų. Lietuviškos medžiagos gitaroms gaminti netinka. Gitaros skambėjimas 50 proc. priklauso nuo meistriškumo ir techninių galimybių, tačiau likę 50 proc. priklauso nuo to, kiek įdedi į darbą sielos. Jeigu gitarą gaminu užsakovui, reikia tą žmogų nors šiek tiek pažinoti", – atviravo K.Petryla.
Gitarų meistras prisipažįsta, kad gitarų gamyba panaši į kūrybą – pagaminęs gitarą pasijunta išsunktas. Kita K.Petrylos aistra yra bardų žanras, į kurį vyras įsiliejo prieš kelerius metus paragintas bičiulio.
"Prieš keletą metų vienas rusų režisierius man pasakė, kad neturiu teisės nuo žmonių slėpti tai, kas yra gražu. Šie žodžiai mane nuginklavo. Bardų judėjimas atgyja, bandome surinkti jaunus bardus, kad jie galėtų pasirodyti, yra labai gabaus jaunimo, turinčio ką pasakyti ir ką padainuoti. Tačiau jų niekas nekviečia, todėl ir įkūrėme bardų klubą", – pasakojo K.Petryla.
K.Petryla pripažįsta, kad išgyventi iš bardo dainų yra neįmanoma, tačiau tikina, kad prisijungti prie bardų viliojo ne tik noras atlikti savo kūrybą: būti bardu – tai gyvenimo būdas.
Atlikėjas įsitikinęs, kad pagrindinė priežastis, kodėl bardai pastaruoju laiku išpopuliarėjo, yra ne vienus metus visuomenėje tvyrojęs dvasinis vakuumas, kurį lietuviai dabar stengiasi užpildyti. Tai įrodys ir dar vienas iki pat šv.Velykų vyksiantis "Bardų alėjos" vakaras. Šiandien 19 val. "Miesto sode" muzikuos Deimantė Panelytė, Gytis Ambrazevičius, Jonas Bagdonavičius.
Naujausi komentarai