Tikrai ekologiškos Velykos Pereiti į pagrindinį turinį

Tikrai ekologiškos Velykos

2010-04-03 23:59

Stiklinė daržovių ar vaisių sulčių kiaušinius nudažys taip pat gerai, kaip ir parduotuvėse įsigyti maistiniai dažai. Be to, natūraliais dažais nudažytą kiaušinį galėsite suvalgyti visą – net ir per suskilusį lukštą nusidažiusį baltymą.

"Norėdami pabrėžti kiaušinio šventumą senoliai kiaušinius margindavo svogūnų lukštais, laukinių obelų ar alksnių žievės ir piliarožių žiedlapių nuovirais", – primena etnokultūros dėstytoja Stasė Mickutė.

Kiekviena margučio spalva turi savą reikšmę. Anot S.Mickutės, ant šv. Velykų stalo turėtų būti bent keli kiaušiniai, nudažyti juodai – ši spalva simbolizuoja žemę. Žalia kiaušinių spalva simbolizuoja pasėlių želmenis, viltį ir ramybę, o raudona įprasmina saulę ir ugnį bei simbolizuoja gyvenimo atgimimą. Geltonai dažyti kiaušiniai pabrėžia subrendusių javų spalvą, o mėlyna simbolizuoja mitologiją ir dangų.

Rinkitės natūralius dažus ir kiaušinius dažykite daržovių ar vaisių sultimis: aukso spalva kiaušinius nudažysite į karštą vandenį įbėrę 2– 3 šaukštus geltonojo imbiero miltelių ir pavirę kelias minutes. Išvirtus kiaušinius pamerkite į spanguolių arba raudonųjų burokėlių sultis ir jie nusidažys rožine spalva.

Švelniai rožinę ar žydrą spalvą išgausite kiaušinių lukštus įtrynę mėlynėmis ar spanguolėmis, o tamsiai rudą – išvirę kiaušinius 250 ml kavos. Žalią spalvą kiaušiniai įgaus, jei juos išvirsite su špinatais arba į violetinei spalvai gautą mišinį įbėrę šaukštelį druskos. Keturiuose puodeliuose raudonųjų svogūnų lukštų kiaušinius virkite 0,5–1 val. ir, priklausomai nuo virimo laiko, kiaušinis įgaus skaisčiai raudoną arba vyšninį atspalvį. Kiaušiniai, išvirti ąžuolų žievės tirpale, nusidažys juodai.


Ieškokite nulio

Norint, kad Velykų vaišės būtų kuo natūralesnės ir ekologiškesnės, verta pasistengti perkant ir kiaušinius. Lietuvos gyvūnų globos draugijos pirmininkas Benas Noreikis pastebi, kad rasti tikrai ekologiškų kiaušinių Lietuvoje nėra taip paprasta, tačiau įmanoma.

Visi ES parduodami kiaušiniai privalo būti paženklinti tam tikru kodu, kurį sudaro vienas skaičius, dvi raidės ir dar penki skaičiai. Antroje eilutėje gali būti ir papildomos informacijos (paukštyno pavadinimas, vartojimo terminas ir t.t.).

Pirmasis skaičius nurodo, kokiomis sąlygomis buvo laikoma tą kiaušinį padėjusi dedeklė. Tas skaičius gali būti tiktai 0, 1, 2 arba 3.

Kiaušinis su pirmuoju skaičiumi 3 reiškia, kad višta buvo laikoma fabrike gamintame narvelyje. "Tokiame, kuriame pagal paukštininkystės pramonės standartus vienai vištai suteikta tik šiek tiek daugiau ploto nei A4 formato popieriaus lapas, – palygino B.Noreikis. – Vadinasi, visą savo trumpą gyvenimą (tik apie vienus metus) dedeklė praleidžia narve, kuriame jai skiriama 750 kv. cm ploto." Kad vištos nesikapotų, joms dažnai atliekama itin skausminga procedūra – trumpinami snapai.

Kiaušinis paženklintas skaičiumi 2 reiškia, kad višta buvo laikoma ant pakreikto grindinio paukštynuose, fermose, jos gali laisvai vaikščioti po patalpą. 1 reiškia, kad dedeklė laikoma laisvėje. Tačiau tarp Lietuvoje registruotų paukštynų tokių nėra.

Skaičius 0 ant kiaušinio reiškia, kad jis yra ekologiškas. Vištos gali vaikštinėti atvirame lauke ir lesa pašarą, kuris užaugintas naudojant tik natūralius priedus. Tokių vištų gyvenimo trukmė gali būti 10–15 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų