Pereiti į pagrindinį turinį

Dramos teatre – spektaklis, priverčiantis susimąstyti

2014-03-31 08:14
DMN inf.

Tautai atsidūrus ribinėse situacijose pabunda diskusijos apie vieno žmogaus galimybes ir minios silpnumą. Įtempta pastarojo meto padėtis Europoje – kaip reta aktualus kontekstas sodriai istorinei dramai, kokia yra ir Vilniaus mažojo teatro spektaklis "Mistras", atsiskleisti.

Tautai atsidūrus ribinėse situacijose pabunda diskusijos apie vieno žmogaus galimybes ir minios silpnumą. Įtempta pastarojo meto padėtis Europoje – kaip reta aktualus kontekstas sodriai istorinei dramai, kokia yra ir Vilniaus mažojo teatro spektaklis "Mistras", atsiskleisti.

Spektaklio centre – tikra istorinė asmenybė Andžejus Tovianskis (akt. Ramūnas Cicėnas), Antašventės dvaro valdytojas Molėtų krašte – dramaturgo Mariaus Ivaškevičaus atradimas ieškant garsių molėtiškių. Jis buvo įtakingas XVIII–XIX a. sandūros Paryžiaus veikėjas, po Napoleono Bonaparto mirties įkūręs sektą "Dievo reikalas". Save A.Tovianskis vadino pranašu, mesiju, mistru ir Napoleono idėjų tęsėju. Sakėsi, kad jo tikslas – pritraukti į žemę Viešpaties karalystę.

Po paskutinio Abiejų Tautų Respublikos padalijimo, A.Tovianskis puoselėjo Lenkijos išlaisvinimo idėjas. Tačiau mistras nebuvo geras oratorius, jam reikėjo žmogaus, kuris būtų patrauklus miniai. Taip į savo sektą jis įtraukė rašytoją, poetą Adomą Mickevičių (akt. Jokūbas Bareikis). Tuo metu A.Mickevičius dėstė Paryžiuje, "Collège de France" ir jau nebekūrė. Poetas nuo pat mažens domėjosi mistika ir ezoterika, todėl greitai įsiliejo į sektą ir tapo dešiniąja mistro ranka.

Pažinties su A.Mickevičiumi pradžioje A.Tovianskis išgydė sunkiai sergančią jo žmoną Celiną (akt. Gintarė Latvėnaitė, Indrė Patkauskaitė) – šito nepavyko padaryti kitiems to meto gydytojams. Pas rašytoją A.Tovianskis atvyko kartu su "guvernante", kuri iš tiesų turėjo mistrui padėti manipuliuoti rašytoju. Tai buvo taip pat lietuvė Ksavera Deybel (akt. Valda Bičkutė), Paryžiuje garsėjusi savo šokiais ir verkimais, bohemiškoje aplinkoje dar žinoma kaip "Izraelio kunigaikštytė".

Pjesėje "Mistras" iškyla egzotiškosios Lietuvos vaizdas – šalies, kurioje "viskas dar painu, neišsikristalizavę: Rusija, jos viduje – Lenkija, Lenkijos viduje – Lietuva, o šios viduje – sprogimo laukiantys indai". Šalies, kurioje žmonės, keldami taurelę, linki vieni kitiems "prisikelti literatūroje" ir kuriems "visos žemės vienodai svetimos". Įkvėpti didžiojo Romantizmo, M.Ivaškevičius, režisierius Rimas Tuminas kartu su scenografu Adomu Jacovskiu, kompozitoriumi Faustu Latėnu ir kostiumų dailininku Juozu Statkevičiumi, sukūrė itin teatrališką, estetišką, gaivališką ir didingą scenos kūrinį.

Spektaklis „Mistras“ kovo 21 – 27 dienomis Mogiliove, Baltarusijoje vykusiame devintajame Tarptautiniame jaunimo teatro forume "M.art.kontakt-2014", laimėjo Didįjį prizą. Tarptautiniame teatro forume dalyvavo teatrai iš Vokietijos, Anglijos, Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Baltarusijos, Italijos, Bulgarijos, Lietuvos.

„Spektaklis yra apie kelionę namo, kelionę į gimtinę. Tai amžina, besikartojanti tema. Namų, tėvynės, laisvės, grožio ilgesys. Kuo arčiau kelionės pabaiga, tuo ilgesys didesnis. Ir kuo aiškiau suvoki, kad daug kas bus pasikeitę, tuo brangiau, reikšmingiau visa tai atrodo – gimtosios žemės grumstas, kvapas, garsas“, – apie „Mistrą“ yra sakęs režisierius. 


Kas? Vilniaus mažojo teatro spektaklis "Mistras".

Kur? Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Kada? balandžio 4 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų