Tapybos darbų paroda „Veidai ir vietos“ skirta paminėti dailininko 120-osioms gimimo metinėms. L. Kazokas visuomenei pirmiausia yra pažįstamas kaip tapytojas, kurio kūryboje, pasak tyrinėtojų, dera prancūziškas postimpresionizmas ir lietuviškas jausmingumas. Ši paroda skirta atskleisti itin svarbią ir produktyvią dailininko kūrybos sritį – portretus ir peizažus.
Ekspozicijos pradžią žymi ankstyvieji, 1924–1928 m., Kaune, Šančiuose, sukurti tapybos darbai. Kita dalis eksponuojamų kūrinių buvo sukurti XX a. 4-ojo dešimtmečio antroje pusėje, kai tapytojas pasireiškė stipriausiai ir jo kūryba siejosi su nauja jaunosios kartos meno samprata.
Stiliaus požiūriu L. Kazoko tapyboje jaučiama modernistinių krypčių – ekspresionizmo, impresionizmo, neoklasicizmo – atgarsių. Temos aspektu kūryboje vyrauja gamtos, ypač aplinkos vaizdai iš gatvių ir kavinių gyvenimo, daug portretų, taip pat teminių, tarpukario laikotarpiu populiarių kompozicijų.
Kurdamas dailininkas motyvą nuspalvina savo nuotaikomis. Jo kūrybos kelią praturtino asmeninė pažintis su užsienio daile, ypač Paryžiaus – darbuose spalvų gausa veržiasi iš urbanistinių formų geometrijos. Šio laikotarpio darbuose daugelis dailėtyrininkų akcentuoja L. Kazoko ir prancūzų tapytojo Maurice'o Utrillo (1883–1955) kompozicinį ir spalvinį panašumą. Tuomet Lietuvos prieškario vyresniųjų dailės fone tapytojo darbai atrodė neįprastai modernūs. Taikliausiai tapytojo kūrybos braižą apibūdino jo mokytojas Justinas Vienožinskis, L. Kazoko kūrybą pavadinęs spalvinguoju, pajėgiai naujovišku realizmu.
L. Kazokas žinomas ir kaip portreto, natiurmortų, figūrinių kompozicijų kūrėjas, tačiau pagrindinis jo indėlis į lietuvių dailę yra kameriniai peizažai, subtiliai perteikiantys vietovės charakterį. Vienu didžiausių L. Kazoko nuopelnų Lietuvos dailės istorijai įvardijama tai, kad menininkas labai natūraliai į mūsų dailę įvedė užsienio peizažo motyvą.
Parodoje eksponuojami Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje ir Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugomi kūriniai, siekiant pažvelgti, kokią dailininko kūrybos panoramą atskleidžia būtent šių muziejų kolekcijos pagrindas.
Kas? L. Kazoko tapybos darbų paroda „Veidai ir vietos“.
Kur? A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje.
Kada? veikia iki gegužės 25 d.
Naujausi komentarai