Dvi Lietuvai svarbias dienas – Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją – sieja tradicija: šioms datoms skirta Kauno architektų ir dailininkų klubų "Sfinksas" ir "Sparnai" organizuota menininkų darbų paroda "Atgimimas". Šiemet ji jau 20-oji.
Šiais metais paroda pirmą kartą eksponuojama vienu metu dviejose mūsų miesto vietose – Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje ir "Girstučio" rūmuose.
Parodos kulminacijos dieną, kovo 6-ąją, apdovanoti vertinimo komisijos išrinkti iškiliausi menininkai, pristatytas parodos katalogas. Šiemet savo kūrinius pateikė įvairių kartų kūrėjai, atstovaujantys skirtingas meno sritis – tekstilę, tapybą, grafiką, keramiką, skulptūrą. Apdovanojimus jiems įteikė Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintautas Vaičys. Menininkai ir organizatoriai buvo apdovanoti diplomais ir pusdiplomiais.
Parodos "Atgimimas" organizatoriams – tapytojams Viliui Ksaverui Slavinskui ir Vytautui Lagunavičiui – atiteko prizas už ilgametį darbą ir tradicijų puoselėjimą. Nacionalinės premijos laureatas Leonas Strioga įvertintas už ilgametį tradicijų laikymąsi ir dalyvavimą parodose.
Žinomai tekstilininkei Zinaidai Dargienei atiteko prizas už labiausiai įsimintiną parodos kūrinį – tekstilės darbą "Pasaulio medis".
Juozas Ruzgas apdovanotas už kiekvienais metais vykstančių renginių filmavimą ir audiovizualinio archyvo išsaugojimą.
Prizais taip pat apdovanoti tapybos meistrai Gintaras Pankevičius, Laima Tubelytė-Kriukelienė, Raimonda Kripšaitė, Arvydas Palevičius, Stasys Pūtvys, keramikės Audronė Dambrauskienė, Akvilina Krypaitytė, tekstilinkai Z.Dargienė ir Jūratė Petruškevičienė, skulptoriai L.Strioga ir Jonas Nariūnas.
Po renginio tekstilininkė Z.Dargienė mielai sutiko atsakyti į keletą klausimų apie save ir kūrybą.
– Jūsų kūriniuose vyrauja tiek lietuviški, tiek tolimų šalių motyvai. Gal galėtumėte atsakyti, kas jums kūryboje yra svarbiausia?
– Sau aš pati dažnai užduodu šį klausimą. Deja, iki šiol nerandu aiškaus ir tikslaus atsakymo. Bandau jo ieškoti išmintingose filosofų knygose, iškilių menininkų samprotavimuose, interneto džiunglėse. Randu daugybę teorijų, "nenuginčijamų" tiesų, kurios dažnai vienos kitas paneigia. Man patiko mintis, kad gyvybė – atominė jėgainė. Šioje jėgainėje gimsta ir sukasi įvairios srovės. Žmogaus protas, širdis ir nervai – sistema, kuri turi tam tikrą jautrumą. Vieni linksta į dvasinius dalykus, kiti – į materialius, verslumą. Bet kuriuo atveju vyksta kūrybinis procesas. Man verslumas niekada nebuvo svarbus. Tai greičiausiai glūdi mano prigimtyje. O ir mano jaunystės aplinka tam nebuvo palanki.
– Esate viena žymiausių tekstilininkių Lietuvoje, nuolatinė parodų dalyvė. Kas daro įtaką jūsų kūrybai?
– Esu smalsi. Man teko laimė viešėti šalyse, kurių kultūroje išreikšta per tūkstantmečius susiformavusi, bet ir šiandien gyvybinga, ryški stilistika, mitologija. Per šiuos ženklus geriau pažįstu pasaulio įvairovę, gėriuosi ja ir interpretuoju savo kūryboje. Taip gimė parodos, skirtos Meksikai, Izraeliui – Senajam Testamentui. Egiptas, kurio kultūra man pasirodė mirusi, manęs neįkvėpė: kiekviename žingsnyje faraonų kapų tapybos ant papiruso tobulos kopijos. Net pačiame Kairo centre – veikiančios kapinės, kuriose glaudžiasi tūkstančiai benamių. Jiems svarbu išgyventi, o savita dvasios raiška nerūpi.
Visai kita atmosfera gaubia nepakartojamą Indiją. Galėčiau daug apie ją kalbėti. Pasakysiu tik tiek, kad toje šalyje, jų mene tiek daug mitų, spalvų, formų, technikų, tobulų meno pavyzdžių, kad interpretuoti juos yra beprasmiška. Nei tikriau, nei tobuliau nepadarysi.
Prieš keletą metų Tel Avivo meno muziejuje teko pamatyti mane užbūrusią parodą. Man nesuprantami ženklai kažką reiškė, formos ir spalvos skambėjo kaip muzika. Taip pirmą kartą sužinojau apie Australijos aborigenų meną. Buvo ir kelionė į Australiją, buvo muziejų, galerijų, mugių lankymas, teko laimė net aborigenų festivalyje sudalyvauti. "Baltai užpavydėjau" Australijos aborigenams jų stiliaus, kuris kūrybingai atsiskleidžia dailininkų profesionalų darbuose, šiuolaikinės architektūros stilistikoje ir dekore, gausybėje suvenyrų.
– "Atgimimo" organizuojamoje parodoje jūsų kūrinys "Pasaulio medis" buvo įvertintas kaip labiausiai įsimintinas. Ką jums reiškia šis apdovanojimas? Kaip vertinate kasmetę "Sfinkso" klubo organizuojamą parodą?
– Man, kuri didžiąją gyvenimo dalį drausmingai mokėsi, ko negalima daryti, kas netinkama idėjiškai ir stilistiškai, rasti naują, šiuolaikinę, lietuvišką, baltišką kalbą – be galo sudėtinga. Sau linkiu atsipalaiduoti nuo visų tabu ir eiti baltiško stiliaus ieškojimų keliu.
Naujausi komentarai