Pirmosiomis rugsėjo dienomis tradicinėse ir netradicinėse Kauno miesto erdvėse vykęs tarptautinis fotografijos festivalis "Kaunas PHOTO 2015" subūrė šio meno kūrėjus iš viso pasaulio.
Išsibarstę po visą miestą
Festivalio įkūrėjas ir organizatorius fotomenininkas Mindaugas Kavaliauskas nuo pat pirmųjų festivalių laikosi nuostatos, kad festivalio renginiai turi vykti daugelyje miestiečių lankomų vietų. Tad gausa įvairių renginių, fotografijos vardų ir stilių įvairovė, kelias dienas per metus užliejančių Kauną, jau tapo tradicija.
Festivalio renginiai vyko POST galerijoje, "F galerijoje", įsikūrusioje Žaliakalnio funikulieriuje, Nacionaliniame Kauno dramos teatre, Paminklinės Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios galerijoje, Kauno fotografijos galerijoje, galerijoje "Meno parkas", Verslo lyderių centre BLC. Čia ir šiais metais vyko personalinės ir jungtinės festivalio dalyvių parodos, portfolio peržiūros.
Įprastas erdves papildė ir naujos: paskaitos ir diskusija apie fotografijų knygas šiais metais vyko Kauno kolegijos J.Vienožinskio Menų fakultete, čia buvo atidaryta ir Kaselio fotografijos knygų festivalio knygų maketų konkurso finalininkų darbų paroda bei kitos festivalio parodos.
Atviri kiekvienam
Diskusijose, parodų pristatymuose dalyvavo ne tik festivalio dalyviai, bet ir studentų bendruomenė, kuri turėjo galimybę ne tik susipažinti, bet ir betarpiškai įsijungti į visą dieną čia vykusius festivalio renginius. Nauja festivalio vieta šiais metais ir Raudondvario pilis, kur vyko austrų kuratoriaus Martino Breidlio surengta paroda "Gintaro kelias", sutelkusi fotomenininkus iš dešimties šalių.
Nuo vasaros vidurio veikė ir iki šiol tebeveikia lauko parodos Kauno pilies skvere, Čečėnijos aikštėje, ant buvusio "Merkurijaus" tvoros, Vienybės aikštėje, Ryšių muziejaus kiemelyje, kavinėje "Kultūra". Rengdami parodas gatvėse ir aikštėse, kuriomis pereina gana didelis srautas žmonių, organizatoriai siekia populiarinti fotografiją, provokuoja eilinį miestietį pažinti šiuolaikinį fotomeną, o galbūt net įsijungti į diskusijas, meno renginių maratoną, trunkantį kelias dienas ir pateikiantį didžiausią šiuolaikinės fotografijos įvairovę.
Panašų tikslą turi ir vakariniai festivalio renginiai, vykę Ryšių kiemelyje ir pristatę festivalio dalyvių darbus bei folio naktis BLC, kur buvo pristatyti portfolio dalyvių darbai.
Prasminga kryptis
Iki šiol kiekvienais metais vykstantis tarptautinis fotografijos festivalis "Kaunas PHOTO" vis kitą temą ir idėją, jungiančią tais metais dalyvaujančių menininkų kūrybą į vientisesnę, konceptualesnę visumą. Prieš kelerius metus festivalio vadovas siūlė šias temas: "Nutylėtos istorijos", "Dvikovos, duetai", "Mįslės, paslaptys, iliuzijos". Šių metų festivalio tema – "Siekimas". Ši sąvoka aprėpia labai platų suvokimo kontekstą, o pristatomuose Lietuvos ir užsienio svečių fotomenininkų kūriniuose žiūrovai gali pamatyti temos įvairovę.
Pasak festivalio direktoriaus M.Kavaliausko, pasirinkta tema sujungia įvairius žmogaus troškimus ir atspindi įvairias laimės sąvokas. Šių metų festivalis atskleidžia įvairius pomėgius ar bėgimą nuo nuobodžios tikrovės, vienišiaus gyvenimo būdą ar nuolatinį minių vaikymąsi.
Diskusijos ir parodos, vyksiančios galerijose tarsi skilo į pagrindinės temos potemes: jaunimo siekimus, nykstančių dalykų paiešką, išgyvenimo siekimą, kelionės motyvą. Šių metų festivalis sutraukė daug svečių iš įvairių pasaulio šalių.
Portfolio konkurso nugalėtojo paroda kiekvienais metais surengiama Kauno fotografijos galerijoje. Šiųmečiame "Kaunas PHOTO" portfolio peržiūrų konkurse laimėtojai buvo įvertinti net keliomis ir skirtingomis nominacijomis: piniginiu prizu, galimybe kurti meno rezidencijoje Kauno fotografijos galerijos programoje ir rezidencijoje Kražių miestelyje.
Fotomenininkas Visvaldas Morkevičius apdovanotas piniginiu 1000 eurų prizu, rezidencijos Kauno fotografijos galerijoje laimėtoja iš Kaliningrado fotomenininkė Marija Korhanova, taip pat festivalio metu, jos paroda veikė Post galerijoje. Į Kražių miestelio rezidenciją buvo pakviesti du autoriai: fotografas iš Švedijos Marcusas Gyllborgas ir Gabrielle Micalizzi iš Italijos.
Šiuo metu Kauno fotografijos galerijoje veikia festivalio "Kaunas PHOTO 2014" portfolio peržiūros konkurso nugalėtojos, jaunos kartos fotomenininkės šiuolaikinės fotografijos kūrėjos Jennifer B.Thoreson paroda. Parodoje "Testamentas". pristatoma dvylika didelio formato darbų. Neapsirikite, šios fotomenininkės tema nėra siejama su testamentu ar palikimu, priešingai – ši paroda kelia nemažai aliuzijų, jungiančių praeitį su dabartimi, provokuojanti, kelianti klausimų.
Fotografiniame pasakojime teatralizuojama kasdienybė, deromantizuojamas žmogaus kūnas, kūniškumas slepiamas po akmens, skaldos, kitų patvarių medžiagų sluoksniu, jungiant ir priešinant pastovumą ir laikiną netvarumą. Fotografijų dydis, dinamiškumas ir emocionalumas skatina provokuojamą žaidimų dialogą.
Žmogus kelyje
"F galerijoje" ir Žaliakalnio funikulieriaus vagonėliuose bei funikulieriaus aikštelėje vyko kelių fotomenininkų parodos: jaunos kartos lietuvių fotomenininkės Ievos Austinskaitės, gyvenančios ir kuriančios Didžiojoje Britanijoje, paroda "Keleiviai", brito Josepho Woodo paroda "Kur tu eini", Dano Gemkowo iš JAV darbų ciklas "Tranzitu" (In transit).
Londone gyvenanti ir kurianti I.Austinskaitė fiksuoja viešuoju transportu keliaujančius žmones, sutiktus Lietuvoje ir užsienyje. Kiekvienoje fotografijoje autorė pateikia portretus: pavargę įvairių tautybių žmonių veidai jos fotografijoje susilieja su aplinka, tampa važiuojančiųjų metro bendruomenės dalimi. Tačiau kartu autorė fiksuoja keliaujančiojo emociją, charakterį, jo vienatvę dideliame mieste. Įdomus aspektas yra tai, kad ir Ieva Austinskaitė ir britas J.Woodas gyvena Londone ir abu jie pasirenka tą pačią kelionės temą, kurdami keliaujančio žmogaus įvaizdį, svarstydami žmogaus ir didmiesčio santykio klausimus.
Amerikietis D.Gemkowas, pristato fotografijų seriją "Tranzite". Keliaujančio žmogaus tema jo kūryboje taip pat dominuojanti. Autorius susitelkia ties kultūriniu peizažu, kurio centre kaip pagrindiniu akcentu tampa pastatai. Jis fiksuoja keliaujančių žmonių portretus. Tik jo portretuose kreipiamas dėmesys į keliaujančio keleivio meditacinę būseną. Fotografijose svarbus portretuojamojo ryšys su miesto pastatų architektūros fragmentais, jis tarsi tampa supančios aplinkos dalimi. Daugelis pristatomų šio fotomenininko darbų yra sukurtų Amerikoje, o šį ciklą fotomenininkas planuoja tęsti Australijoje. Visų trijų aptartų menininkų kūryboje konkreti ir abstrakti kelionė tema.
Apie žmogų kalba daiktai
"Meno parko" galerijoje veikia įdomaus argentiniečio fotomenininko Guillermo Srodele Harto veikia fotografijų paroda "Istorijos". Jis šioje šiuolaikinių fotografijų serijoje pasakoja netradicines istorijas, susijusias su gamyklų, didelių prekybos centrų ir biliardinių interjerais. Skirtingų pastatų interjerus autorius fotografuoja be žmonių, čia yra svarbu daiktai interjere. Daiktų menas, chaosas ar tvarka inicijuoja daiktų pertekliaus pasaulyje idėją.
Kiekvienas fotomenininkas skirtingai mato ir improvizuoja šią temą savo kūriniuose. Kiekvieno fotomenininko pasirinktas regėjimo taškas įrodo, kad laisva temos interpretacija suteikia daugiau reikšmių ir fotografijos stilių įvairovės.
Pasibaigęs tarptautinis festivalis "Kaunas Photo 2015" yra puiki galimybė apžvelgti šiuolaikinės, tradicinės ir socialinės fotografijos tendencijas. Nors jau praėjo intensyvi festivalio renginių savaitė, tačiau kai kurias parodas fotomeno mylėtojai galės aplankyti iki spalio mėnesio: tai Marko Zink (Austrija) paroda "Olympia" Kauno dramos teatre, "Amber Road Show"paroda Raudondvario pilyje, austrų paroda "Flusss" ir kitos.
Pagrindiniai festivalio renginiai baigėsi, tačiau fotografų bendrystės, idėjų ir naujų projektų užuomazgos greičiausiai įgaus pagreitį jau individualiose parodose, o galbūt kitų metų festivalio renginiuose.
Naujausi komentarai