Gimtadienis visiems – kieme
"Kviečiu į gimtadienį. Mūsų kieme", – likus daugiau nei savaitei iki šventės virtualioje erdvėje atskriejo Vytenio kvietimas. Netrukus jis patikslino telefonu: "Galite atsivesti ir draugų – šventėje laukiami visi. Išbandysime žiemišką kiemų šventės variantą."
Tai, kad į gimtadienį renkasi ne tik asmeniškai pažįstantieji 55-erių metų gimtadienį švenčiantį V.Jaką, buvo galima suprasti antradienio vakarą užsukus į po atviru dangumi veikiančią "Kiemo galeriją". "Kur ta galerija ir kur tas menininkas?" – svarstė į E.Ožeškienės g. 21 ir gretimų daugiabučių supamą kiemą atėjusios dvi vidutinio amžiaus damos.
Gerai žinoma erdvė šįkart atsiskleidė kitokiomis spalvomis ir paslaptinga nuotaika: kiemą apšvietė laužų šviesa, su suneštinėmis vaišėmis – karšta sriuba, arbata, tortais, pyragais ir užkandžiais – sukinėjosi įvairaus plauko publika. Juos linksmino cirko artistai, gatvės muzikantai. Prie namo sienos rikiavosi ant žemės sustatyti paveikslai.
Kitoks būdas švęsti
"Čia toks prancūziškas gimtadienio variantas išėjo", – prisipažino V.Jakas. Metus gyvenusiam Prancūzijoje menininkui paliko įspūdį, kad ir asmeninės šventės šioje šalyje švenčiamos kartu su kaimynais, prie bendrų tiesiog į kiemą išneštų stalų, su ilgai besitęsiančiomis diskusijomis.
Čia toks prancūziškas gimtadienio variantas išėjo.
"Kaune gyvenu jau dvylika metų. Kai atsikrausčiau į šį namą, Kaune beveik neturėjau draugų. Pasižiūrėkit, kiek dabar jūsų čia", – kreipdamasis į susirinkusiuosius nuo vadinamojo Bellos balkono (viename šio kiemo daugiabučių gyvena "Kaunas 2022" ambasadorė Bella Shirin) pasidžiaugė Vytenis Jakas.
Tarpukariu iškilusių daugiabučių supamas kiemas E.Ožeškienės gatvėje žinomas ne vienus metus – nuo tada, kai Vytenis pradėjo burti kiemo bendruomenę, organizuodamas čia meninius projektus. Daugiabučių vidinius fasadus ir erdvę tarp namų puošia V.Jako ir kitų menininkų darbai: čia gyvenusių žydų portretai, literatūros kūrinių personažai, vitražai ir kiti.
"Šis kiemas veikia kaip balzamas ant skaudžių praeities žaizdų, – pastebėjo Lietuvos ir Izraelio patriotė B.Shirin. – Ne tik Izraelyje – ir kitose šalyse žmonės žino, kad šis kiemas – viena gražiausių vietų Kaune. Linkiu Vyteniui sukurti dar daug projektų, kurie viešintų Kauną visame pasaulyje."
Gali atgimti ir žiemą
Kita šio kiemo gyventoja Vilniaus universiteto Kauno fakulteto docentė Saulė Juzelėnienė dėkojo Vyteniui už tai, kad jis išplėtė namų sąvoką: "Namus suvokiame kaip vietą, į kurią sugrįžę ir uždarę duris jaučiamės saugūs. Ten ir gyvename – viduje. O Vytenis namų vidų išnešė į lauką. Jei apsidairytume, šiame kieme pamatytume daugybę dalykų, kuriuos mes saugojame namuose: fotografijos, paveikslai, kiti kūriniai. Kiekvienas jo kūrinys verčia susimąstyti. Tai nėra šiaip ant sienos sukurtas paveikslas – jis visada turi kažkokią idėją, kuri nori šį tą pakeisti stebinčiojo širdyje ir visoje aplinkoje, visame mieste."
Gimtadienio metu pristatytas ir naujausias V.Jako kūrinys – nutapytais nėriniais apmegztas šio kiemo daugiabutis. "Mes jį vadiname Baltuoju namu. Nepaisant to, kad jo dominuojanti spalva – juoda. Iš tiesų, šio namo spalva buvo balta. Juodą spalvą naudojau tam, kad labiau išryškinčiau tikrąją namo spalvą, kuri bėgant metams buvo nublukusi, aptriušusi", – paaiškino Vytenis.
"Miestų kiemai gali atgimti ir žiemą – jei tik pažadini jų sielą. Šiandien Kiemo galerija Kaune švenčia Vytenio Jako gimtadienį – menininko, kuris atkūrė savo kiemo istorijas ir bendruomeninius ritualus, taip pat įkvepia gyvybes kitoms miesto erdvėms ir objektams, ir dar siūlo suburti miestus Kaimynų dienai", – tokį įrašą feisbuke po šventės paliko viena jos dalyvių kuratorė, miesto tyrėja Jekaterina Lavrinec.
"Ar nebūtų puiku, jeigu ir kiti kiemai taptų gyvomis vietomis susitikimams, menams, žaidimams, jaukioms vakarienėms, o ne tiesiog vieta pasistatyti automobilį?" – retoriškai klausė J.Lavrinec.
Naujausi komentarai